comScore

Galatasaray Galatasaray

Burak Yılmaz'ın yokluğunda Podolski santrfor oynayabilir mi?

22 Eylül 2015, Salı 21:27
Burak Yılmaz'ın yokluğunda Podolski santrfor oynayabilir mi?

Alman futbolunu yıllardır yakın takip eden Orhan Uluca, Fatih Demireli ve Tansu Gürsel'e Podolski'yi sorduk... Podolski santrfor oynar mı?

FutbolArena Analiz - Yaz transfer döneminde beklenen santrfor transferini yapamayan Galatasaray'da Burak Yılmaz da sakatlandı. Milli oyuncu en az 1 ay sahalardan uzak kalacak. 

Şimdi Galatasaraylıların merak ettiği en önemli konu da bu... Santrforda kim oynayacak? 
İlk etapta düşünülen isim Alman golcü Podolski'nin oynaması... Peki Lukas Podolski tek santrfor oynar mı? Daha önce oynadı mı? 

Bunu uzun yıllar Alman futbolunu takip eden, Podolski'yi 18 yaşından beri izleyen Orhan Uluca, Fatih Demireli'ye ve Tansu Gürsel'e sorduk...

Orhan Uluca: Köln'de ilk çıkış yaptığında 2003-2004 sezonu 18 yaşındaydı ve bir 9 numara olarak çıkmıştı. Ancak tek santrfor değildi Ukraynalı Voronin ile ikili olmuştu. 19 maçta 10 gol atarak birden herkesin ilgi odağı oldu. Takım o sene küme düştü ama ertesi sene de 30 maçta 24 gol atarak takımı yine Bundesliga'ya çıkardı. Zamanla da dış forvet, uzak forvet rollerine büründü. Çok uzun zamandır da böyle oynuyor. En verimli olduğu dönemler, Milli takımda Klose'nin sol arkasındaydı. 10 numarada Mesut, sağda Müller solda da Podolski vardı. Almanya sağdan Lahm ve Müller ile gelir, Podolski de arkada bitirirdi. Köln'e 2. gelişinde de zaman zaman forvet oynadı... Hiç oynamadı değil ama yine Slovenyalı santrfor Novakoviç'le birlikte oynadı. Bir de o Köln takımı, geride bekleyip kontra pozisyonlar yakalamayı hedefliyordu. Yani Galatasaray gibi olmayacak. 

Şu bir gerçek ki, Podolski'nin en iyi olduğu yer santrfor değil ama verimli olabilir mi? Olabilir, ona emin olamayız. Bence Umut Bulut'la birlikte oynasalar da daha verimli olabilir. Umut'un açacağı alanları değerlendirebilir. 

Fatih Demireli: "Podolski orada hiç oynamadı" diyemem... Oynadı ama az oynadı. Arsenal'de ve Bundesliga'da az da olsa oynadı. Fakat Alman Milli takımında hiç oynamadı... Hatta Löw'e Klose sakat olduğunda sordular. "Podolski'nin santrfor oynayabilir mi?" şeklinde. Löw "Böyle bir ihtimal bile yok!" demişti. Bence de en verimli olduğu bölge orası değil ancak bugün taraftarlarla sosyal medya üzerinden konuşmuş ve "Oynamaktan en çok zevk aldığım pozisyon santrfor" demiş... Ben yine de forvet arkasında daha verimli olduğunu düşünüyorum. İnsanlar Burak Yılmaz'ı eleştiriyor ama Burak orada zorluyor, oldukça da hareketli. Podolski'de o zorlamayı ve hareketli oyunu bulamayız. Mesela Umut'un arkasında daha faydalı olur bence Podolski.  

Tansu Gürsel: Podolski Almanya'da hiç tek santrfor oynamadı. Oynadığı maçların %90'ında soldaydı. Sağda da hiç oynadığını hatırlamıyorum... Açıkçası ben tek santrfor olarak etkili olacağını düşünmüyorum. Bence Umut Bulut daha etkili olacaktır. Burak Yılmaz'la olan uyumlarından daha uyumlu olurlar hatta. Dikkat edersen, Sneijder ile Burak Trabzonspor maçında küçük bir sözlü tartışma yaşadı. Sebebi Burak'ın pası Sneijder'in koşu yoluna atmasıydı. Sneijder koşu yoluna top alan bir oyuncu değil ki! Burak'ın etrafındaki hücum oyuncularını oynatma meziyeti yok! Fakat Umut bu konuda daha doğru oynuyor. Bence Podolski de Umut'la daha iyi anlaşır. Hatta tahminimi söyleyeyim Umut bu bir ay içinde en azından 3 gol atar diye düşünüyorum. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)