comScore

Bugünkü dolar kuru ne kadar? Dolar bugün kaç TL? Dolar yükseldi mi? Dolar ne zaman düşecek? (25 Mayıs 2018 Cuma)

25 Mayıs 2018, Cuma 14:29
Bugünkü dolar kuru ne kadar? Dolar bugün kaç TL? Dolar yükseldi mi? Dolar ne zaman düşecek? (25 Mayıs 2018 Cuma)

Dolar bugün kaç TL? Dolar bugün ne oldu? Dolar fiyatı arttı mı? Milyonlarca vatandaşın merak ettiği bugünkü dolar kurları ve dolar bugün ne kadar? Piyasaları alarma geçiren doların bugünkü kurları ve 25 Mayıs 2018 Cuma günü dolar fiyatlarına dair son dakika bilgilerine haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena - Dolar'da son dakika! Dolar günden güne yükselişini devam ettirirken, seçim öncesi piyasaların alarma geçmesinin ardından dolar son olarak 4.92'yi aşmıştı. Doların 5 TL'ye yakınlaşmasının ardından piyasalar alarma geçerken, vatandaşlar da doların ne zaman düşeceğini merak etmeye başladı. Peki 25 Mayıs 2018 Cuma dolar kaç TL? Dolar ve euro bugün kaç TL? Doların bugünkü kurları ne kadar? Dolar fiyatları ve bugün dolar ne kadar? sorularını merak edenler için doların günlük kurlarına dair gelişmelere haberimizden yanıt bulabilirsiniz. 

TCMB'den yapılan açıklama şu şekilde: "25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve Döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, ABD doları için 4,2000, Euro için 4,9000, İngiliz Sterlini için 5,6000 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi geri ödemesinde kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verilmiştir."


Dolar kaç TL (25 Mayıs Cuma 2018 Dolar euro haberleri)


Merkez Bankası'nın faiz arttırmasının ardından döviz satım ihalesinde tutarı artırdığını açıklaması sonrası dolarda yüksek seyir devam ediyor. Peki dolar bugün kaç TL? Dolar kurları bugün son olarak TCMB'inn ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesinin ardından 4.70 seviyesinin altına gerilemişti. Ancak sonrasında dolar yeniden artış göstererek 4.75'i aştı. Peki dolar bugün kaç TL? Bugünkü dolar kurları ne kadar? Bu sorulara cevap arayan vatandaşlar dolar ne zaman düşecek ve dolar düşer mi? diye de merak etmeye başladılar. Milyonlarca vatandaşın merak ettiği Dolar kaç TL? Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar fiyatları arttı mı? Son dakika dolar fiyatı burada. Dolar twitter'da gündem oldu. Dolar kurları bugün ne kadar? Doların özellikle neden bu kadar yükseldiğini merak edenler için Türk ekonomist Mahfi Eğilmez kurların neden yükseldiğine dair bir yazı kaleme aldı.  


Dolar düşer mi? Dolar ne zaman düşecek? (25 Mayıs 2018 Cuma dolar son dakika)


Son dönemde TL'nin özellikle Dolar ve Euro karşısında değer kaybında yaşanan hızlanmanın birçok nedeni var. Bunlardan bazısı bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanıyor. Mesela Dolar Endeksi yükseliyor. Ayrıca Euro/Dolar paritesi de Dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki Dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL'de de değer kaybı yaratıyor. Buna ek olarak Türkiye'nin 2018 yılında (Şubat Aralık dönemi) yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplamda 93,5 milyar Dolar. Bu projeksiyona ilişkin tabloyu aşağıda sunuyorum (Kaynak: Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Dış Borç Ödeme Projeksiyonları.)


Bu tablodaki ödemelerin önemli bir bölümü Nisan ve Mayıs aylarında toplanıyor. Dolayısıyla bu dönemde yapılan döviz talebi bu dönemde kurları yükseltiyor. Bir başka neden, kurların bu iki etki ile yükselmesinin yol açtığı ek talep artışları. Şubat ayı itibariyle reel kesimin (finans kuruluşları dışında kalan özel kesim kuruluşları) döviz açık pozisyonu toplamı 222,7 milyar Dolar. Kurların yükseldiğini gören reel kesim kuruluşları, kurlar daha fazla yükselmeden döviz alıp açık pozisyonlarını kapatmak istiyorlar. Böylece ortaya çıkan ek döviz talebi kurların daha da yükselmesine yol açıyor. Benzer biçimde hane halkları da kurlardaki yükselmeyi görerek dövize talep yaratıyor ve kurların daha da yükselmesine neden oluyor. Eskiden hane halkları kurlar yükseldiğinde Merkez Bankası'nın faiz artıracağını ve dolayısıyla kurların daha fazla yükselmeyeceğini düşünürler, o aşamada ellerindeki dövizi satar ve bu kez kur düşüşüne yol açarlardı. Bu kez Merkez Bankası'nın faiz artırımı yoluyla müdahale etmemesi bu tür bir otomatik dengelemenin işlemesini de tıkıyor. Bütün bu nedenlerle TL, dış değer kaybına uğruyor. Yılbaşından bugüne kadar değer kaybı yüzde 22'nin üzerine çıkmış bulunuyor. Bu, son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybına işaret ediyor.


Merkez Bankası, bankaları, geç likidite penceresinden gecelik yüzde 13,5 faizle fonluyor. Piyasada 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 17,05. Merkez Bankası faizi artırıp kuru düşürse yabancı fonların bir kısmı düşük kurdan dövizi alıp gidecekler, faizi artırmazsa, piyasada yüzde 17'yi aşmış faize karşılık bankaları yüzde 13,5 ile ucuza fonlamaya devam edecek.  Karar almakta geç kalmak çoğu kez böyle ‘iki arada bir derede kalmakla' sonuçlanır.

DOLAR MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"