comScore

Bugün Kadir Gecesi mi? Kadir Gecesi bugün mü? Kadir Gecesi 2018 ne zaman?

10 Haziran 2018, Pazar 15:35
Bugün Kadir Gecesi mi? Kadir Gecesi bugün mü? Kadir Gecesi 2018 ne zaman?

Kadir gecesi ne zaman? Bugün kadir gecesi mi? Kadir gecesi bugün mü? Kadir gecesinde neler yapmak gerekir, hangi dualar edilmeli? Kadir gecesi namazı, Kadir gecesi yapılacaklar ve tüm merak ettiklerinizi bu haberde bulabilirsiniz.

Kadir gecesi ne zaman? Bugün Kadir gecesi mi? Kadir gecesi neden önemli? Kadir gecesinde neler yapmalıyız? Kadir gecesinde hangi dualar okunur? Bunun gibi merak ettiğiniz çok sayıda sorunun cevabını bu haberimizde bulabilirsiniz.


Kadir gecesi bugün mü? Bugün Kadir gecesi mi? 2018 Kadir gecesi ne zaman? (10 Haziran 2018 Pazar)


Kadir Gecesi bugün mü olacak şeklinde aramalar yapan milyonlarca vatandaş için Kadir Gecesi haberimizi hazırladık. 

Ramazan ayına denk gelen Kadir Gecesi için bin aydan daha hayırlıdır yorumu yapan Peygamber efendimiz, Kadir Gecesine büyük önem vermektedir. Kadir Gecesinde edilecek tüm duaların kabul edileceği belirtilir. Kadir Gecesinde ibadet etmek isteyenler için 2018 yılı Kadir Gecesi gününü aşağıda yazıyoruz. 
KADİR GECESİ 10 HAZİRAN PAZAR'I 11 HAZİRAN PAZARTESİ GÜNÜNE BAĞLAYAN GÜNDÜR!
 

Kadir gecesi nedir? Kadir gecesi neden önemli?


İslam inancına göre Kuran'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gece Kadir gecesidir.

Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur'an'ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, 'azamet' ve 'şeref' demektir. 

Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur'an'ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.


Kadir gecesinde gelen ilk vahiy nedir? Kadir gecesinde hangi duaları okumalıyız?


İslam inancına göre Allah Kur'an'ın ilk ayetlerini Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin Peygamberi Muhammed'e Nur Dağı Hira Mağarası'nda göndermiştir. İndirilen ilk ayetler Alak Suresi'nin ilk 5 ayetidir.

Hz. Muhammed, 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke'nin kuzeyinde, Nur dağı'ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 610 yılında bir Ramazan gecesi (Kadir gecesi) hırkasına bürünüp Hira Mağarasında tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır. Muhammed'in 610 yılından başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632'ye kadar aldığı vahiyler Kur'an'ı oluşturur.

Kadir Gecesinde edilecek dua nedir diye soranlar için Kadir Gecesu duasını yazıyoruz. Kadir Gecesinde müslüman vatandaşlar öncelikle abdestlerini almalı ve dua etmelidir.
KADİR GECESİ MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN!

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)