comScore

Bu açıklama çok konuşulur...

07 Şubat 2014, Cuma 00:01

TFF Başkanı Yıldırım Demirören yabancı sınırında değişikliğe gidileceği sinyalini verdi ama asıl açıklama TFF Basın Sözcüsü Mete Düren'den geldi. 

FutbolArena Özel | Neredeyse 1 yıldır tartışılan yabancı oyuncu sınırı kararının değişmesi artık kesin gibi. Ama hemen belirtelim bu değişiklik bu yıl yapılmayacak. Gelecek sezon 5+3 kuralının uygulanmamasına kesin gözüyle bakılırken, yeni düzenlemeyle elde olan tüm yabancı oyuncularai, takımların 18 kişilik maç kadrosunda yer verebilmesi gündemde.
 
Yabancı sınırının bu sezon değişmemesinin tek savunucusu Fenerbahçe. Olası bir değişiklikte Fenerbahçe'nin elini güçlü kılan konu TFF Tahkim Kurulu'na yapacağı başvuruda Tahkim'in kurallar gereği Fenerbahçe'yi haklı bulacak olmasıydı. Bir sonraki sezon Avrupa Kupaları cezası bitecek olan Fenerbahçe'nin de kararının değiştirilmesine sıcak baktığı biliniyor.
 
DEMİRÖREN SİNYALİ VERDİ
Bu sezon kuralın değişmesine karşı çıkan tek kulüp Fenerbahçe. Fenerbahçe dışında 17 kulüp farklı zamanlarda sınırın kaldırılmasını isteyen açıklamalar yaptılar. Fenerbahçe dışında 17 takımın katıldığı Kulüpler Birliği toplantılarında da bu karar alındı. 
 
Ve değişiklik için ilk sinyal TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den geldi. Demirören 3 yıllık bir plan olduğunu ancak 18 takımın imza vermesi halinde kararın değişebileceğini söyledi.
 
DÜREN NOKTAYI KOYDU
Uzun süredir yaşanan tartışmalar ve şimdilik Fenerbahçe dışında tüm kulüplerin 6+4 kararının değişmesi yönündeki tavrı nedeniyle TFF bu konuda yumuşadı. Kural değişikliği kaçınılmaz mı diye sorduğumuz Mete Düren "kulüplerle zıtlaşmayacağız" dedi.
 
Bu sezon değişikliğin kurallar nedeniyle mümkün olmadığını ifade eden Düren, "Biz kulüplere rağmen bir çalışma yapmıyoruz. 6+4 kararı alındığında da sanırım 'sezon başında değişir' düşüncesi vardı. Ancak alınan kararı, bu sezon mevcut kurallar nedeniyle değiştirmemiz mümkün değildi. Kulüpler gelecek sezon için uzlaştıktan sonra bu karar değişir. Kulüplerle zıtlaşacak değiliz" dedi.
 
TERİM: TRİBÜNDE YABANCI OLMASIN
Bu konuda bir başka önemli gelişme de geçtiğimiz günlerde Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in Süper Lig antrenörleriyle yaptığı toplantıda yaşandı. Bir kısmı basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda Terim, Süper Lig hocalarına "Önümüzdeki yıl tribünde yabancı oyuncu zorunlu olarak oturmasın. Bu kuralı değiştirelim" dedi.
 
Haber: Aydın Cingöz

FutbolArena haber turu (24 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.