comScore

Brezilya, Almanya'yı solladı! Dünya Kupası tarihinde rekor

02 Temmuz 2018, Pazartesi 19:39
Brezilya, Almanya'yı solladı! Dünya Kupası tarihinde rekor

Brezilya, Meksika karşısında aldığı 2-0'lık galibiyetle, Almanya'yı geçti ve Dünya Kupaları tarihinde bir rekora daha imzasını attı. 

FutbolArena Detay - İlk olarak 1930'da Uruguay'da oynanan Dünya Kupası, 2018 yılında Rusya'da devam ediyor. Bu Dünya Kupası'nda Almanya gruplarda elenirken, Brezilya ise çeyrek finale kalmayı başardı.


Dünya Kupalarında en çok gol atan ülke


2018 Dünya Kupası'nda sadece 2 gol atabilen Almanya, 3 puan ile grubunu sonuncu bitirmiş ve son şampiyon kupaya erken veda etmişti. Brezilya ise Neymar önderliğinde yoluna devam ediyor. Sambacılar son 16 turunda Meksika'yı 2-0'la geçti ve çeyrek finale yükseldi.

Brezilya, Meksika karşısında bulduğu 2 golle, Dünya Kupalarında attığı gol sayısını 228'e yükseltirken, Almanya ise 222'de kaldı. 
İşte Dünya Kupalarında en çok gol atan ülkeler...


Dünya Kupası tarihi, Dünya Kupası nasıl başladı?

 

19. yüzyılda yaygınlaşan ve 20. yüzyıldan itibaren Uluslararası organizasyonlar ile oynanmaya başlayan futbol, 2. Olimpiyat oyunları olan 1900 Fransa Olimpiyatlarında da oynanmıştı. 1924'teki Olimpiyatlara kadar Güney Amerikalı ülkeler futbol branşında yarışmamışlardı. 1924'de ise ilk kez Uruguay Milli Futbol takımı, Güney Amerika şampiyonu olarak 1924 Olimpiyat oyunlarına katıldı. Avrupa futbolunda Macaristan ve İtalya gibi ekiplerin arasında kimse Uruguay'a şans vermiyordu.

Uruguay 1924 Olimpiyatlarında ilk maçına çıktığında, beklendiği üzere Paris izleyicilerinin ilgisini çekmeyi başaramamıştı. İtalya ve İspanya arasında Pazar günü oynanan maça 20 bin kişi akın ederken, aynı stadyumda 1 gün sonra oynanan Uruguay ile Yugoslavya'nın karşılaşmasına ancak birkaç yüz kişi ilgi göstermişti. Maça gelmeyenler, çok özel bir gösteriyi kaçırdığını bilmiyordu...Yugoslavya'nın kolay bir galibiyet alacağı düşünülürken Uruguay bu maçı 7-0 kazanmıştı. Ardından ABD'yi 3-0 yenen Uruguay, yarı finalde Fransa'yı da 5-1 yenmişti. Finalde ise İsviçre ile karşılaşan Uruguay bu karşılaşmayı da 3-0 kazandı. Avrupalılar en iyi olduklarını düşündükleri futbolda, Güney Amerika'nın bambaşka bir yerde olduğunu 1924 Olimpiyatlarında fark etmişlerdi.

1928 Hollanda Olimpiyatlarına ise futbol branşında, Güney Amerika'dan Uruguay dışında bir de o dönemdeki ezeli rakipleri Arjantin katılmıştı. Türkiye'nin de katıldığı 16 takım arasında oynanan eşleşmelerde Arjantin ve Uruguay rakiplerini ezip geçmişti. Türkiye ilk turda Mısır'a 7-1 yenilip elenirken, Uruguay sırasıyla Hollanda, Almanya ve İtalya'yı eleyip finale yükselmiş. Arjantin ise ABD'yi 11-2, Belçika'yı 6-3, Mısır'ı 6-0 yenmişti. Finalde Uruguay ezeli rakibini 2-1'le geçmiş ve bir kez daha Olimpiyat şampiyonu olmuştu. O iki Olimpiyat, futbolda kıtalar arası bir turnuvanın yolunu açmıştı. Zira Avrupalılar icat ettikleri futbolda kendilerini en iyi sanıyorlardı ancak sonuçlar hiç de öyle görünmüyordu...

İLK DÜNYA KUPASI URUGUAY'DA

Futbol bulaşıcı bir hastalıktan daha hızlı yayılırken, ülkeler arasındaki ilk Dünya Kupası'nın da Uruguay'da yapılması kararlaştırıldı. İlk FIFA Dünya Kupası, dönemin FIFA Başkanı Jules Rimet'in onuruna Jules Rimet Kupası olarak adlandırıldı. Son iki Olimpiyat şampiyonu olan Uruguay'ın ilk Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması adil bir seçim olmuştu. Turnuvaya maddi imkansızlıklar nedeniyle sadece 13 ülke katılabildi. 4 gruptan Arjantin, Uruguay, ABD ve Yugoslavya yarı finale yükselen takımlar oldular. Yarı finalde Arjantin - ABD maçı ve Uruguay - Yugoslavya maçları 6-1 Güney Amerika temsilcileri lehine sonuçlanırken, Montevideo'da oynanan finali yine Uruguay 4-2 kazandı ve ilk Dünya Kupası'nın şampiyonu oldu.

Dünya Kupası Haberleri FutbolArena'da!

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!