comScore

Bobo, FutbolArena'ya konuştu!

09 Şubat 2014, Pazar 15:53

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Kayserispor'un golcü oyuncusu Bobo, Futbol Arena'ya konuştu.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Kayserispor'un golcü oyuncusu Bobo, FutbolArena'ya konuştu.

 - Türkiye'ye geldikten sonra neredeyse Türkiye efsanesi diyebileceğimiz bir
futbolcusun. Artık sana yarı Türk diyebilir miyiz?
 
Bobo: (gülüyor) %99 Türk

- Dünyada bu kadar çok Brezilyalı futbolcunun oynadığı lig var mı? Özellikle 
hatırlarsanız Zico döneminde bu çok yoğundu.Türk futbolu Brezilya'da bu 
kadar çok takip ediliyor mu? Yoksa biz mi öyle zannediyoruz. Çünkü o kadar çok Brezilyalı futbolcu var ki buraya uyum sağlamaları kolay oluyor diye düşünüyorum.
 
Bobo: Tabii ki de bizim ülkemizde futbol çok yakından takip edildiği gibi oradaki futboldan ziyade Avrupa futbolu, Türkiye futbolu tabii ki de takip ediliyor. Ama başı çeken ülkeler İspanya, İtalya, İngiltere oluyor. Türkiye'den de yer yer özetler geçiyor. Bir ilgi alaka var. Eski dönemlerden beri Türkiye'ye Brezilya'dan çok futbolcu gelmiştir ve başarılı olmuştur. Sizin de dediğiniz gibi Zico döneminde top noktaya ulaştı. Zico'nun Fenerbahçe de antrenörlük yaptığı dönemde ligde oynayan yabancı futbolcuların çoğu Brezilyalı diyebiliriz. Türk insanının Brezilyalı futbolculara özel bir ilgisinin olduğunu, onların sahada yaptıklarının sporseverler ve taraftarların daha farklı değerlendirildiğini düşünüyorum. 
 
-Brezilya'da en büyük takım Brezilya milli takımı. Hemen hemen her futbolcu futbola başladığında Brezilya milli takımı formasını hedefliyor. Senin Türkiye'deki kariyerinde, zaten bir Brezilya bir de Türkiye'de kariyerin var, çok üst düzey bir golcüsün. Brezilya milli takımına seçilsen biz şaşırmazdık. 

Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Milli takıma seçilmemenin sebeplerinden bir tanesi o ilk transfer yani İspanya'daki takımlara transfer yapıp bir üst takımlara geçseydin olur muydu? Ya da kendi futboluna bir öz eleştiride bulunuyor musun? Çünkü Türkiye'deki performansın itibariyle Brezilya milli takımında santrafor sıkıntısı yaşadı seni çağırabilirlerdi. Türkiye kariyerini seçmenin bu anlamda bir sıkıntı olmuş olabilir mi ? 
 
Bobo: Öncelikle Brezilya milli takımına seçildiğimi ve forma giydiğimi söyleyerek başlayayım. Brezilya çok geniş bir ülke, çok oyuncu sirkülasyonu oluyor. Yeni oyuncular çıkıyor. Yeni oyunculara çok fazla ilgi alaka oluyor. Çabuk eskiten ve tüketen bir ülke. Tabii bunların etkisi var. Türkiye'de ben uzun yıllar kulüplere hizmet ettim. Goller attım, başarılı oldum, şampiyonluklar yaşadım. Ama tabi belki Avrupa'da Brezilya tarafından daha fazla izlenen liglerde oynuyor olsaydım, İngiltere olabilir İspanya olabilir o performansları bu ülkelerde gösterebilseydim daha farklı olabilirdi. Daha fazla ilgi çekici hale gelebilirdim. Bununda bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Ama genel değerlendirmemi, kendi öz eleştirimi yaptığım zaman, bunun benim için bir başarısızlık bir hayal kırıklığı olduğunu düşünmüyorum. Bir problem olduğunu da düşünmüyorum. Tatmin edici bir çok şey yaşadım ve bunlar benim için değerli şeyler. Çokta fazla neden çağrılmıyorum diye düşünmüyorum.
 
- Türkiye liginde hep üst düzey bir futbolcu oldun. Geçtiğimiz yıl Kayseri'de 18 gol 5 asistle oynadın. Bunu neye bağlıyorsun. Şu açıdan soruyorum Beşiktaş üst düzey bir takımdı ve Beşiktaş da üst düzey futbolcularla oynadı. Ona nazaran Kayseri daha az atak yapan bir takım. Türkiye ligi sana uyan bir lig gibi mi duruyor? Yani bu başarını neye bağlıyorsun?
 
Bobo: Bu kendimizi nasıl hissettiğinizle alakalı. Türkiye ligi bana uyan bir lig. 
Ben bu ligde kendimi iyi hissediyorum. Ve yeteneklerimi çok iyi bir şekilde
ortaya koyabileceğimi düşünüyorum. Geçmişte de Beşiktaş da oynadığım 
5.5 sene boyunca da iyi işler ortaya koymaya çalıştım. Evet benim oynadığım 
dönemlerde Beşiktaş da çok kaliteli bir oyuncu grubu vardı. Tabii ki onunda 
etkisi var. Ama Kayseri'de de iyi bir oyuncu grubuyla birlikteyiz. Bu ligin bana gol atabilme konusunda çok uygun olduğunu, yeteneklerimi göstermem konusunda gerçekten benim ligim olduğunu düşünüyorum.
 
- Son sorulara gelelim. Bilica'nın kazdığı penaltı vardı. O konuda ne 
düşünüyorsun. O anı merak ediyorum gerçekten. Bende tribündeydim. Bence futbol adına utanç verici bir an. Penaltıyı atmadan öncede de sonrada ne düşündün? 
 
Bobo: Bilica'nın tabii ki de o pozisyonda penaltı noktasına çukur kazdığını görmesine rağmen orada kesinlikle bir kartla cezalandırma olmadı. Bunla beraber topu koyabileceğimiz nokta kalmamıştı. Hakem ne biraz öne ne geri ne sağa ne sola almama izin vermiyordu. Tam ortaya koyduğumda ise zaten top çukurun içine oturuyordu. Penaltıyı kaçırmak kaçınılmaz olmuştu. Bununla alakalı söyleyebileceklerim bunlar. 
 
- Brezilya kendi evinde oynayacak. 3 Kupa üst üste kazanmış bir İspanya var bunlardan bir tanesi Avrupa bir tanesi Dünya şampiyonası. Almanya var, çok güçlü. Ama Brezilya da müthiş bir istek var. Teknik kadroyu da buna göre değiştirdiler. Senin düşüncelerin neler bu konuda?
 
Bobo: Brezilya milli takımı olarak kesinlikle hedefimiz Dünya kupasını kazanmak. Özellikle son federasyon kupasında gelen başarıdan sonra taraftarında umutlanmasıyla birlikte tamamen tüm herkesin, kamuoyunun beklentisi şampiyon olmak. Tabii ki de çok büyük rakipler çok büyük milli takımlar, sizinde saydığınız gibi, olduğunu biliyoruz. Ama bizim için önemli bir fırsat, evimizde oynayacağız. Taraftarda artık tamamen ülkeyi destekler duruma geldi özellikle son federasyon kupasından sonra. O yüzden bizim için çok büyük fırsat. Umut ediyorum ki kupayı alan taraf biz olalım.
 
-Son protestolar hakkında ne düşünüyorsun? Dünya kupasının alınmasına 
karşı protestolar vardı Brezilya'da?
 
Bobo: Protestolarının büyük çoğunluğunun nedeni; şimdi Brezilya çok büyük bir ülke çok büyük bir nüfusa sahip bir ülke ve bu organizasyonun altından kalkabilmek için büyük paralar harcanması gerekiyor. Büyük yerlerden büyük kaynaklar yaratılması gerekiyor. O yüzden insanların protesto etmesi ya da bunun önceliğinin acaba bu paraların gidecek yerlerin farklı meceralar olması konusunda protestolar tabii ki de var. İnsanları da anlamak gerekiyor tabi. 
 
- Bobo bize zaman ayırdığın için teşekkür ederiz. Sana futbol hayatında büyük başarılar ailenle de mutluluklar dileriz
 
Bobo: Teşekkür ederim.
Röportaj: Yetkin Etkin

FutbolArena haber turu (18 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.