comScore

"Blok zinciri, kulüp-taraftar etkileşiminde yaratıcı deneyimler hazırlıyor"

09 Mart 2023, Perşembe 15:28

Socios.com'un Kurucusu ve Ceo'su Alexandre Dreyfus, Barça Innovation Hub tarafından düzenlenen ‘Sporun Yarını Kongresi'nde “Uluslararası Taraftarların Etkileşimi ve Parasallaştırılması” konulu panelde konuştu. Dreyfus, yeni nesil spor üyelik programlarını güçlendirmekte dijital varlıkların potansiyeline vurgu yaptı.

FutbolArena - Küreselleşme profesyonel sporların saha dışındaki kurallarını değiştirdi. Büyük takımlar her zamankinden daha fazla taraftara sahipse de, bu taraftarlar artık kulübün çevresinde oluşan homojen topluluklar olmaktan çıkmış ve dünyanın dört bir yanına dağılmış geniş çerçevede topluluklara dönüşmüş durumda.  Hepsi takımları için aynı tutkuyu paylaşsalar da, her topluluğun bunu ifade etme ve deneyimleme biçimi farklılıklar gösteriyor. Spor endüstrisinin önde gelen endüstri uzmanları kulüplerin taraftarlarının ihtiyaçlarını anlama ve onlara yaratıcı ürün ve deneyimler sunma konusundaki kabiliyetlerinin, futbolun global güçlerinin büyümelerinde kilit rol oynayacağında hemfikirler.

Kulüpleri tarafından resmi olarak tanınma ve topluluk içinde seslerinin duyulması arzusu ile 2018'de Socios.com ve Fan Tokenların yaratılması spor ve blok zinciri kavramlarını biraraya getirdi. Socios.com kurulurken, platformun vaatlerinden biri taraftar öncelikli kararlara katılma şansı yaratma ve taraftarlara sadakatleri karşılığında ödüller kazanma fırsatı verme olduğu için, ismini iki dev İspanyol kulübünün (FC Barcelona ve Real Madrid'in) marka üyelik aidiyet modelinden almıştı.
Socios.com 25 ülkede, 10 farklı spor branşında, 150'den fazla partnerle işbirliği olan Socios.com'un kurucusu Alexandre Dreyfus, Barcelona Kulübü bünyesindeki Innovation Hub önderliğindeki seminerde Fan Tokenlar ve sporda blok zincirinin geleceği ile ilgili şu ifadeleri kullandı:  

“Yapılan araştırmalara göre spor kulüpleri eğer saha dışında da taraftarlarını analiz edip onların ihtiyaçlarına uygun yaratıcılıkta yeni ürünler tedarik etmeyi başarırlarsa, 850 milyon avroya kadar ek bir dijital gelir elde edebileceklerini tahmin ediyor. Araştırma, global taraftarların ihtiyaçlarını karşılamak için üyelik programlarının güncellenmesi gerektiğinin altını çiziyor ve Web3'ün doğuşuyla birlikte blokzincir varlıklarının bu değişiklikte kilit rol oynayacağına işaret ediyor.”“Taraftarlar yeni sadakat programları talep ediyor”

Rapora göre, Birleşik Krallık'taki taraftarların yüzde 62'si biletler ve lisanslı ürünlerde indirimler, karar hakkı, özel deneyimlere erişme gibi artıların yanı sıra özellikle tıpkı havayollarının yıllardır yaptığına benzer bir şekilde sadakatlerini ödüllendirecek yeni ve güncel bir üyelik programı talep ediyorlar. Ve bunun için her ay 25 avroya kadar harcama yapmaya hazırlar. Veriler gösteriyor ki, NBA takımlarının taraftarlarının yüzde 70'i ayrıca bir Avrupa futbol takımını da destekliyor ve bunların ezici çoğunluğu bir sadakat programına dahil olmaya istekli.

“Kulüpleri için hissettikleri tutkuya yatırım yapmaya hazır bir taraftar kitlesi var, tıpkı kıyafet veya ayakkabı alırken yatırım yaptıkları moda markaları veya konseri için bilet aldıkları müzik grubunda olduğu gibi… Kulüpleri için harcadıkları zaman, para ve gösterdikleri ilgi karşılığında kulüplerin de bu global taraftar kitlesine değer verme konusunu masaya yatırmaları gerekiyor,” diyor Dreyfus.

Fan Tokenlar spor kulüplerine bir platform üzerinden bu tür bir hizmeti halihazırda sunuyor. 2022'de Socios.com'da yaklaşık 2.000 Taraftar Oylaması yayınlandı, bu sayede taraftarlar, stadyumdaki kutlama şarkılarını, forma tasarımlarını seçerek ve daha pek çok çarpıcı kararda söz sahibi olarak daha önce görülmemiş bir fırsat elde ederken, imzalı ürünlerden özel VIP deneyimlere dek kulüpleriyle ilişkili 25.000'in üzerinde ödül kazandı.

Dreyfus, konuşmasında Fan Tokenların ayrıca kulüplere taraftarlarıyla ilişkilerine sahip çıkmak gibi kritik bir fırsat da sunduğunu vurguladı: “Kulüpler, kendi taraftar kitleleriyle, sosyal medya kanalları, yayıncı kuruluşlar ve diğer üçüncü kişiler aracılığıyla değil, doğrudan ilişki kurma gereksinimi duyuyorlar. Kulüplerin Twitter, Instagram ve TikTok'ta milyonlarca takipçileri var ama bu demek değil ki 50 milyon aktif kullanıcıları veya 50 milyon müşterileri var. Nihayetinde bu verilerin sahibi kulüpler değil. Fan Tokenlar ve diğer blok zinciri ürünleri gibi dijital varlıklar kulüplere bu verilere sahip olma şansı veriyor.” ifadelerini kullandı.

“160 ülkede 1,8 milyon kullanıcı”

Dünyanın en büyük kulüplerinden bazılarıyla işbirliği içinde olan Socios.com, 2018'de kurulduğundan beri giderek artan bir ivmeyle büyüyor. Şu an 160 ülkede 1,8 milyon kullanıcıya sahip ama Alexandre Dreyfus, Fan Tokenların en yüksek potansiyeline ulaşmasının 10 yılı bulabileceğini tahmin ediyor. Tabii bu süre zarfında Socios.com'un, spor taraftarlarını teknoloji ve ürünlerinin yarattığı fayda konusunda eğitmeye devam edeceğini de ekliyor.


BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!