comScore

Binali Yıldırım'dan bedelli askerlik müjdesi (Bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik son dakika)

05 Haziran 2018, Salı 19:56
Binali Yıldırım'dan bedelli askerlik müjdesi (Bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik son dakika)

Başbakan Binali Yıldırım'dan bedelli askerlik açıklaması. Binali Yıldırım seçimden sonra bedelli askerlik konusunda girişimde bulunacaklarını açıkladı. 2018 bedelli askerlik son dakika açıklamaları haberimizde.

FutbolArena - 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde binlerce bedelli askerlik müjdesi bekleyen vatandaşlarımız gözünü siyasi partilere çevirdi. Başbakan Binali Yıldırım katıldığı Kanal M ekranlarından bedelli askerlik müjdesi verdi. Bedelli askerlik son dakika. Bedelli askerlik çıkacak mı? 


Başbakan Binali Yıldırım'dan bedelli askerlik açıklaması


Başbakan Binali Yıldırım yaklaşan seçim öncesinde bedelli askerlik bekleyen vatandaşlara müjdeli haber verdi. Binali Yıldıım bedelli askerlik konusunu seçimden sonra gündemlerine alacaklarını belirtti.

''SEÇİMDEN SONRA BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ''
''Bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Askerlik çağına gelmiş 5 milyon dan fazla gencimiz var. Bir yılda 5 milyon asker alamıyoruz. Birden alırsak eğer yığılmayı ortadan kaldıramayız. Bu sorun vatandaşlarımızın sorunu değil. Onların bir kabahatı yok. Hükümet olarak buna bir çare bulmak zorundayız. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız konulardan birisi bu olacak. İnsanlara bunu yapmaya hakkımız yok. Mutlaka buna bir çözüm getireceğiz''


Bedelli Askerlik nedir? Bedelli Askerlik ne kadara yapılır?


Bedelli Askerlik bugüne kadar 10 kez çıkarıldı. Cumhuriyet tarihinde Bedelli Askerlik 1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 yıllarında çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün almış ve 30 bin TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yerine getirmiş sayılmışlardır.

Yasa kapsamında 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilmişleridir. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)