comScore

Beyaz Futbol (Beyaz TV) yayından kalktı mı? Neden yayınlanmadı? RTÜK şoku ve işte ceza!

24 Aralık 2017, Pazar 23:47
Beyaz Futbol (Beyaz TV) yayından kalktı mı? Neden yayınlanmadı? RTÜK şoku ve işte ceza!

Beyaz Futbol programı yayından kalktı mı? 23-24 Aralık tarihlerinde Beyaz TV ekranlarında Ertem Şener'in sunumu, Ahmet Çakar, Abdülkerim Durmaz, Sinan Engin ve Ergün Penbe'nin yorumlarıyla ekranlara gelen Beyaz Futbol programı yayınlanmadı. RTÜK'ün cezası ve Beyaz Futbol (Beyaz TV) programıyla ilgili son gelişmeler. 

FutbolArena - Beyaz Futbol 23 Aralık Cumartesi gününden sonra 24 Aralık Pazar akşamı da ekranlara gelmedi. Programın yerinde kanalda belgesel yayınlanınca futbolseverler Beyaz Futbol programının yayından kaldırılıp kaldırılmadığını merak etti. Hatırlanacağı üzere Rasim Ozan Kütahyalı'nın canlı yayında Boşnak halkını rahatsız eden ve sinirlendiren ırkçı söylemlerinden sonra program RTÜK'ten ceza almıştı.

Beyaz Futbol 23 ve 24 Aralık'ta neden yayınlanmadı? Beyaz Futbol yayından kalktı mı? sorularının cevapları haberimizde. 
 

Beyaz Futbol (Beyaz TV'de) neden yayınlanmıyor? 


Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol programı 23 Aralık Cumartesi günü başlaması gereken saat 23:30'ta ekranlara gelmedi. Program ayrıca 24 Aralık Pazar akşamı da yayınlanmayınca kafalarda soru işareti ulaştı. Beyaz Futbol'un yayınlanmadığı günün saatinde kanalın alt yazısında RTÜK'ün programa verdiği cezayla ilgili şu yazı geçti:
Bu program Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun 24.11.2017 tarih ve 2017/47 sayılı toplantısında alınan 10 nolu kararı uyarınca, kuruluşumuzun 19.11.2017 tarihinde saat 22:55'de yayınladığı “Beyaz Futbol” adlı spor programında 6112 sayılı Kanun'un 8.maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinde yer alan, “ırk,dil,din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa, tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” hükmü ile (F) bendinde yer alan, “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ilkelerinin  idari tedbir uygulanması sonucu yayını durdurulan program yerine yayınlanmaktadır.” 


Beyaz Futbol programının (Beyaz TV) RTÜK'ten aldığı ceza


RTÜK ÜYESİ ilhan Taşçı'nın açıklamaları: Bu, toplumda nefret duygusu oluşturabilecek, ötekileştirici bir söylem. Bu sözler, toplumsal infial yarattı. Yaptırım kararı oy birliğiyle alındı. Diğer yayıncılara da örnek oluşturacak bir karara imza atmak istedik" 


Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz TV'den neden kovuldu?


Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol programında Rasim Ozan Kütahyalı kendisine yapılan bir şaka sonrasında "Boşnak sa..su." şeklinde ırkçı ve çirkin bir söylemde bulununca kamuoyundan büyük tepki almıştı. Bunun üzerine RTÜK, Beyaz Futbol'a 5 program yayınlanmama cezası verdi ve kanalın spor müdürü Ertem Şener ise aldıkları karar doğrultusunda Rasim Ozan Kütahyalı ile yollarını ayırdıklarını duyurdu. 

ERTEM ŞENER NE SÖYLEMİŞTİ?

Ertem Şener, Derin Futbol programının canlı yayınında Rasim Ozan Kütahyalı ile yollarını ayırdıklarını şu sözlerle duyurdu:

"Bu akşam kanal yönetimimizle aldığımız karar doğrultusunda, bugünden itibaren Rasim Ozan Kütahyalı ile yollarımızı ayırdık.  "Tüm coğrafya ve tüm dünyadaki tüm Boşnak kardeşlerimizden özür diliyoruz. Rasim Ozan Kütahyalı artık bizimle olmayacak."


 

Saffet Sancaklı'nın Rasim Ozan Kütahyalı'ya cevabı


Rasim Ozan Kütahyalı'nın “Kusturmalı Boşnak saksosu” diyerek, yaptığı ırkçı hakarete, MHP'nin futbolcu kökenli ve Balkan Türkü olan Saffet Sancaklı'dan oldukça sert bir tepki geldi. Beyaz TV'nin sahibi Osman Gökçek ile görüşen Saffet Sancaklı, Rasim Ozan Kütahyalı'nın programdan alınmasını istedi.

Saffet Sancaklı Turkiye Gündemi yazarı Müşerref Seçkin'e Rassim Ozan Kütahyalı'yu hedef alarak, “Şerefsiz oğlu şerefsiz. Böyle insanların artık toplum dışına çıkarılması lazım. Bu işin peşini bırakmayacağım" ifadelerini kullandı.

Rasim Ozan Kütahyalı bugün tüm bu yaşananların ardından bir yazılı açıklama ile özür diledi.


Beyaz Futbol (Beyaz TV) programı ne zaman yayınlanacak?


Rasim Ozan Kütahyalı'nın canlı yayındaki skandal sözleri sonrası RTÜK, Beyaz Futbol'a 5 program kapatma cezası verdi. 

RTÜK Beyaz Futbol Programına 5 program kapama cezası verdi. Beyaz Futbol bu cezasını çektikten sonra tekrar ekranlara dönecek. Ertem Şener kendisine ait sosyal medya hesabından 25 Aralık Pazartesi günü Derin Futbol programının yayınlanacağını duyurdu. 

Türkiye Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena haber turu (18 Mart 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.