comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş'ın kaderi Sosa'ya bağlı

05 Aralık 2015, Cumartesi 10:52
Beşiktaş'ın kaderi Sosa'ya bağlı

Siyah-beyazlı ekip, Kayserispor deplasmanına eksiklerle çıkarken özellikle Oğuzhan'ın yokluğu ön plana çıkıyor. Bugünkü mücadelede Sosa'nın performansı belirleyici olacak.

FutbolArena Analiz – Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında Beşiktaş deplasmanda Kayserispor ile karşılaşacak. Bu mücadele öncesinde konuk ekipte Oğuzhan Özyakup ve Ricardo Quaresma kart cezaları nedeniyle görev alamayacaklar. Oğuzhan'ın yerine Necip'in, Quaresma'nın yokluğunda da kanatlarda Gökhan Töre ile Olcay'ın oynaması bekleniyor.

Beşiktaş'ta Oğuzhan bu sezon 12 lig maçında 4 gol, 5 asistlik performans sergileyerek takımın vazgeçilmez isimlerinden birisi gelmişti. Beşiktaş taraftarı Kayserispor deplasmanı öncesi onun yokluğu nedeniyle büyük bir endişe yaşıyor. Bu durumda siyah-beyazlı ekipte Sosa'nın üzerindeki yük artacak. Arjantinli futbolcu sezon başından bu yana beklentilerin çok altında bir performans ortaya koyuyor. Ligde ilk 11 başladığı 9 maçın hiçbirinde gol ya da asist katkısında bulunamadı. Ligdeki tek asisti de sonradan girdiği Kasımpaşa mücadelesinde geldi.

Oğuzhan'ın Atiba'nın yanında oynamaya başlaması Beşiktaş'ın hücumda daha akıcı bir futbol sergilemesini sağladı ama onun varlığı, Sosa'nın özgürlük alanını daralttı. Bir başka deyişle Oğuzhan, Sosa'nın rolünü çaldı. Pozisyon olarak birbirlerinin üstüne bindiler. Oğuzhan daha geniş alanlar bularak daha faydalı olsa da Sosa adeta sahada sıkıştı ve performansı giderek daha da aşağıya düştü. Bu maçta Oğuzhan'ın yokluğunda Necip oynayacak. Bu durumda Necip '6 numara', Atiba '8 numara' oynayacak. Atiba, Oğuzhan kadar fazla hücuma destek verip, sık sık topla hücuma çıkıp, sürekli ceza sahası içine girecek bir oyuncu değil. Bu durumda Sosa daha özgür olup, daha geniş hareket alanı bulacaktır. Üzerindeki sorumluluğun onun üzerinde negatif bir etki yaratacağını düşünmüyorum, tam tersine bunu pozitife dönüştürecek tecrübeye ve yeteneğe sahip. Bu karşılaşmada Sosa sezonun en iyi performansını ortaya koyabilir. Beşiktaş'ın iyi bir sonuç almak adına ona çok ihtiyacı olacak. Öte yandan Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas da Sosa'yı durdurmak için o bölgede Samba Sow'a özel direktifler verebilir.

Haber: Rıdvan AKSU

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.