comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Yıldırım Demirören, Süper Lig takımlarının borcunu açıkladı

03 Mayıs 2018, Perşembe 10:48
Yıldırım Demirören, Süper Lig takımlarının borcunu açıkladı

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Süper Lig kulüplerinin borçlarını açıkladı.

FutbolArena - Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk kulüplerinin borçlarının giderek arttığını söyledi. Süper Lig'de mücadele eden 18 takımın yıllık 1,2 milyar TL zarar ettiğini belirten Demirören, TFF olarak kulüpleri rahatlatmak için çalıştıklarını söyledi.
 

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor'un borçları ne kadar? (3 Mayıs 2018)


TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda yaptığı açıklamalar şu şekilde:

"TFF'nin bütçesi 10 yıllık süreçte neredeyse 5 kat büyüdü. Uluslararası markalar TFF'nin sponsorluğunu yapıyor. 10 yıllık süreçte 40'a yakın stat yapan ve futbola ilgisi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza destekleri için teşekkür ediyorum. 4 büyük takımın borçları 2009 yılında 825 milyon TL iken, şu anda 6 milyar TL seviyesine geldi. Türk futbolunda kulüplerin borcu 7 milyar TL'ye ulaştı. Süper Lig'de 18 kulübümüzün toplam geliri 3,3 milyar lira, gider 4,5 milyar lira. Her yıl 1,2 milyar lira zarar ediliyor. Amacımız kulüplerimizi rahatlatmak."
"Federasyonumuzun bütçesi 2007-2008 sezonunda 143 milyon lira iken, 2017-2018 sezonu bütçemiz 669 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. Yani ekonomik gücümüz 10 yılda neredeyse 5 kat büyüdü. Bugün uluslararası 15 marka, federasyonumuzun sponsorluk ve resmi tedarikçiliğini yapıyor. Sponsor gelirimiz 150 milyon lirayı aştı. Kulüplerimizin ana gelir kaynağı olan naklen yayın gelirlerinde de adeta çağ atladık. On yıl önce 185 milyon lira olan televizyon gelirleri 2 milyar liraya dayandı. Yani 10 katı aşan bir artışla rekor kırdık. Tüm bu rakamlar gösteriyor ki, Türk futbolunun marka değeri uluslararası ekonomi alanında önemli bir yer edindi. Avrupa'nın 6. futbol ekonomisine sahibiz ki, bu büyüklük bile çok şeyi anlatıyor."

Süper Lig Haberleri için FutbolArena'yı takip edebilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"