comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Yayıncı kuruluş, kulüplerden ne istiyor? (beIN Sports yayın haklarından çekilecek mi?)

01 Temmuz 2019, Pazartesi 15:32
Yayıncı kuruluş, kulüplerden ne istiyor? (beIN Sports yayın haklarından çekilecek mi?)

beIN Sports'un yayın ihalesiyle ilgili kulüplerle yapacağı görüşmede sunacağı talepler belli oldu.

FutbolArena - Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, Bein Sports ile yaşanan krize ilişkin flaş açıklamalarda bulundu.

Kulüpler Birliği Vakfı'nın toplantısından sonra Bein Sports'un talepleri ile ilgili olarak; "Yayıncı kuruluşla ilgili beIN Sports ve TFF ile yarın görüşeceğiz. Türkiye'de finansal bir kriz var. Yayıncı kuruluşun da bununla alakaları sıkıntıları var. Haklı oldukları konular var. Bunu bir tek ücret olarak görmemek lazım. Onların da talepleri var. Hep beraber oturup konuşacağız. Futbolun marka değerini yukarı çıkarma zorunluluğumuz var. Kurlardaki artış kulüpleri sıkıntıya soktu. Herkes temkinli hareket etmek zorunluğunda. " ifadelerini kullandı.


Bein Sports, Türkiye'den çekilecek mi? beIN Sports'un kulüplerden talebi ne?


Kulislere yansıyan bilgilere göre; Bein Sports kuru sabitlemek istiyor. 13 Haziran'da Bloomberg HT üç üst düzey kaynağa dayandırarak verdiği haberde; Digiturk'ün zarar ettikleri gerekçesi ile dolar bazından yapılan ödemeleri 3.80 TL döviz kurundan sabitlemek istediklerini iddia etmişti. Bilindiği üzere; toplam 500 milyon dolar olan yayın ihalesinde sözleşme gereği, söz konusu tutarın 250 milyon doları Merkez Bankası'nın güncel kurundan ödeniyor, kalan 250 milyon dolarlık kısım ise ilk yıl için 3.26 TL'den sabitlenmişti. Bu kısmın sözleşmede belirlenen oranda her yıl artması söz konusuydu. Söz konusu sabitleme seviyesi ise geçen yıl yani ikinci yıl için 3.81 TL olmuş, bu yıl mayıs ayında da 4.51 TL'ye yükselmişti. Yayıncı kuruluşun yaklaşık 2 ay kadar önce TFF'nin kapısını çaldığı ve hem ilk 250 milyon dolarlık dilim hem de ikinci 250 milyon dolarlık dilim için dolar kurunu 3.80 TL'den sabitleme talebinde bulunduğu ifade edilmişti.


KULÜPLERİN GELİRLERİNDE YÜZDE 30 DÜŞÜŞ OLACAK

FutbolArena'nın edindiği bilgilere göre ise; yayıncı kuruluş artık her yıl ödediği enflasyon farkını da artık ödemek istemiyor. “Anlaşamazsak içerdeki 100 milyon dolarlık teminatımı yakın, beni azad edin” yaklaşımında olan Bein Sports'un Türkiye'deki yıllık zararının 100 milyon doların üzerinde olduğu öne sürülüyor. Eğer bu öneri kabul edilirse, TL bazında kulüplerin gelirinin 300 milyon TL daha düşeceği hesaplanıyor. Kulüpler Birliği'nde Trabzonspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Göztepe başkanlarından oluşturulan kurulun Ankara'da hükümet yetkilileri ile görüşeceği de gelen bilgiler arasında.

17 Haziranda T24'de konuyla ilgili bir araştırma yayınlayan Tuğrul Akşar, Digitürk'ün mevcut durumda, kur sabitleme nedeniyle toplam tutarın yüzde 10'una yakın bir avantaj sağladığını, buna göre Digitürk'ün 2018-19 sezonu için toplam ödemesinin 451 milyon dolar civarında gerçekleştiğini belirtmişti.

Eğer tutarın tamamının 3.80'den ödenmesi yönünde Digitürk'ün önerisi kabul edilirse; fiilen 450 milyon dolara düşmüş olan yayın bedeli, güncel kur üzerinden yapılan hesaplamada yaklaşık 335 milyon dolara gerileyecek. Bu da anlaşmanın ilk haline göre toplamda yüzde 30 düşüşe denk geliyor.
 

Bein Sports krizinde süreç nasıl gelişti?


Bein Sports'un çekilmek istediğine ilişkin haberler ilk olarak Konyaspor başkanı Hilmi Kulluk'un 12 Haziran'da yaptığı bir konuşmada gündeme gelmişti.

Kulluk şu açıklamalarda bulunmuştu; "Telefonuma gelen mesaj, Kulüpler Birliği'nden geliyor. 18 Haziran 2019'da toplantı var diyor. Toplantının gündemi ise ödeme talebini görüşmek üzere beIN Sports. Şu anda beIN Sports çıkmak istiyor. Neden çıkmak istiyor? Federasyona diyor ki; kardeşim ben Digiturk, şu, bu, alan yok. Ben zarar ediyorum. Ve bir hesap çıkarmışlar. TFF'ye verdiği teminatı yakarsa zararı daha az oluyor. Devam ederse daha çok oluyor. Belki öyle bir gün gelecek ki bu gelirler bile gelmeyecek. İş daha da kötüye gidecek. Bizim buradaki en büyük gelirimiz Digiturk. O bile bakın şimdi ben buradan çıkarım belki diyor. Bu bizim için de geçerli, diğer 18 kulüp için de geçerli"

Bu açıklamaların gündem olması üzerine Hilmi Kulluk, sözlerinin çarpıtıldığını belirtti. Ertesi gün ise, TFF ve Bein Sports, ayrı ayrı yayınladığı duyurularda çekilme kararının sözkonusu olmadığını belirtti.

18 Haziran'da yapılan Kulüpler Birliği toplantısının ardından, Fikret Orman, ''Dövizdeki yükselişler, sponsorluk gelirlerinin TL olması ve oyuncu sözleşmelerinin dövizle olması zorlaştırıyor işimizi. Elimizden geleni yapacağız. Şu an bir çalışma olmadı'' ifadelerini kullandı.
 
TFF Başkanı Nihat Özdemir ise: "Gereken açıklama yapılacağı zaman anlaşmanın şartlarını da bildiririz. Aldığımız her kararın paylaşılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Ana hedef marka değerini artırıp tribünlere daha fazla insan çekmek. Bunlar olduğu zaman her şey daha kolay sürdürülür. Bunlarla ilgili komisyonlar kuracağız. Her toplantıdan sonra ne gibi kararlar alacağımızı kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!