comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Yabancı futbolcuların maaşları TL'ye çevrilecek mi?

04 Ekim 2018, Perşembe 15:46
Yabancı futbolcuların maaşları TL'ye çevrilecek mi?

Futbolcu sözleşmelerinin TL'ye çevrilmesiyle ilgili hazırlanan taslağa göre yabancı futbolcular düzenlemeden muaf tutulacak ve maaşlarını dövizle almaya devam edecek.

FutbolArena - Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile geçtiğimiz günlerde gündeme gelen yabancı futbolcuların maaşlarının TL'ye çevrilmesiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Lig Radyo'nun haberine göre; Türkiye'deki yabancı futbolcular bu düzenlemeden muaf tutulacak. 
 

Yabancı futbolcular maaşlarını dövizle almaya devam edecek mi?


Lig Radyo'nun edindiği bilgilere göre düzenlemenin nasıl yürürlüğe gireceği ve ne gibi istisnalar sağlanacağına dair tebliğ hazırlandı. Taslağa göre yabancı futbolcular yeni düzenlemeden muaf tutulacak.

Tebliğin 4. Maddesine göre Türkiye'de yerleşik kişilerin hizmet sözleşmeleri de düzenleme gereği dövizle veya dövize endeksli yapılamıyor ancak bu maddenin A fıkrasına göre “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişilerin taraf oldukları hizmet sözleşmeleri” bu kapsamın dışında kalıyor.
Aynı tebliğin 10. Maddesi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişilerin taraf oldukları iş sözleşmelerine aynı istisnayı getiriyor. Dolayısıyla yabancı futbolculara bu kararname ile gelen “TL ile sözleşme” zorunluluğunda istisna uygulanıyor. 

Spor Toto Süper Lig takımları ile ilgili tüm gelişmelere Süper Lig sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (20 Kasım 2019)