comScore

Beşiktaş Beşiktaş

TFF Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti

28 Şubat 2019, Perşembe 14:23
TFF Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti

TFF Başkanı Yıldırım Demirören görevinden istifa etti.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, görevinden istifa etti. TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in şirketinin İddaa ihalesine girmesinin ardından görevi bırakması bekleniyordu. İddaa ihalesinin sonucu henüz resmi olarak açıklanmasa da en düşük teklifi veren firma Demirören  – Scientific Games ortaklığı olmuştu. 

Demirören istifasını yazılı açıklama ile duyurdu. Yıldırım Demirören'in açıklaması şu şekilde:
"26 Şubat 2012'den beri sürdürmekte olduğum Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığından İddaa, Misli.com'un, Demirören Holding bünyesine katılımından ve sözleşmelerin devri yasal olarak tamamlandığından dolayı görevimden istifa ediyorum. Bugüne kadar şerefle ve gururla taşıdığım bu Milli görevi, Türkiye ve dünya kamuoyunda tartışmalara mahal bırakmamak ve gölge düşürmemek gerekçesiyle bu kararı almış bulunmaktayım.

Yedi yıl boyunca Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevimde başka Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerinden ve güveninden dolayı teşekkür ediyorum. Ve birlikte çalıştığımız tüm spor bakanlarına, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerine, kurullarda görev yapan tüm başkan ve üye arkadaşlarıma, milli takım teknik direktörleri ve oyuncularına, bu yolda desteğini esirgemeyen tüm kulüp başkanları ve yönetim kurulu üyelerine, spor camiasına, medyamıza çok teşekkür ediyorum. Kamuoyuna en derin sevgi ve saygılarımla arz ediyorum"

Haziran 2019'daki TFF Genel Kurulu'na kadar başkanvekili ve İcra Kurulu Hüsnü Güreli TFF Başkanlığı'na vekalet edecek

3 TEKNİK DİREKTÖR İLE BEKLENEN BAŞARILAR GELMEDİ

2011 yılında Guus Hiddink'in görevine son verildikten sonra TFF Başkanı Yıldırım Demirören göreve Abdullah Avcı'yı getirdi.  Abdullah Avcı, A Milli Takım başında çok kısa süre kaldı. Alınan kötü sonuçlardan sonra 2013 yılında Abdullah Avcı ile yollar ayrılırken, takımın başına Fatih Terim getirildi.

Fatih Terim ile bir Avrupa Şampiyonası geçiren Türkiye A Milli Takım, beklenilen başarıların gelmemesinin ardından tecrübeli teknik direktör ile olaylı bir ayrılış yaşadı. Görevine son verilen Fatih Terim kalan alacağı için Federasyon aleyhine tazminat davası açtı. Fatih Terim'in ardından işbaşına gelen Mircea Lucescu da beklentilerin çok altında performans sergileyince geçtiğimiz günlerde Romen teknik adam ile de yollar ayrıldı.

YABANCI KURALI

Yıldırım Demirören dönemindeki kararların en dikkat çekicisi ise 2015 yılında alınan yabancı sınırlaması kararı oldu. “Yerli futbolcu teşvik sistemi” olarak duyurulan uygulama ile lige bildirilen kadroların 28 kişilve bunların en az 14'ünün Türk oluşması zorunlu hale getirilmişti.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"