comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Süper Kupa faturası! Samsun'da 3 trilyonluk hasar

08 Ağustos 2017, Salı 23:21
Süper Kupa faturası! Samsun'da 3 trilyonluk hasar

Beşiktaş - Konyaspor Süper Kupa maçı sonunda yaşanan hasar tutanağına FutbolArena ulaştı! TFF'ye ulaştırılan raporda 3 milyon TL'lik bir zararın olduğu belirtiliyor.

FutbolArena Özel - Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan Turkcell Süper Kupa finalinde çıkan olayların yankıları devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu hasar tespit çalışmalarını tamamladı. FutbolArena'nın ulaştığı raporda, taraftarların verdiği zararlar rakamlarla ortaya kondu.
 
İşte tutanaktan çarpıcı başlıklar;


Konyaspor taraftarının Süper Kupa finalinde yaptıkları

 
Konyasporlu taraftarların yer aldığı Doğu ve Güney tribünlerde;
 
-          Doğu alt, Doğu üst, Güney Alt ve Güney üst tribünlerinde 234 koltuk tamamen kırıldı. 5227 koltuğun mekanizmaları kullanılamaz durumda.
-          Doğu localarda, 27 adet kapı kolu ve 2 adet vestiyer locası kırık. 24 adet koltuk bıçakla yırtıldı. Ayrıca 17 adet televizyon kumandası kayıp.
-          4 tribünde toplam 7 adet yangın söndürme tüpü boşaltıldı, 26 adet elektrik prizi söküldü, 7 adet lavabo bataryası, 10 adet sabunluk, 21 adet havluluk, 12 adet klozet kapağı kırıldı.
 
Tutanakta sahaya giren Konyasporlu taraftarların sebebiyet verdiği zararlar ise şöyle sıralandı. Sahayı kaplayan çimin belirli bölgelerini yırtıldığı, sporcu girişindeki körükte çökme ve ezikler oluştuğu ve çim saha elektronik sulama panosunun kırıldığı ve çimin ana dokusunun gevşediği, dolayısıyla ciddi bir bakıma ihtiyaç olduğu belirtildi.


Beşiktaş taraftarının Süper Kupa maçında yaptıkları

 
Beşiktaş taraftarlarının yer aldığı Kuzey ve Batı tribünlerde;
 
-          255 koltuk tamamen kırıldı. 4541 koltuğun mekanizmaları kullanılamaz durumda.
-          Kuzey üst tribünde 7 adet turnike kullanılamaz duruma getirildi.
-          Kuzey alt ve üst tribünlerde, 4 adet yangın tüpü boşaltıldı, 4 adet turnike monitörü, 17 adet yönlendirme tabelası, 4adet ışıklı çıkış göstergesi kırıldı.
-          Aynı tribünlerde, 26 adet elektrik prizi söküldü, 6 adet lavabo bataryası, 5 adet sabunluk, 10 adet havluluk, 2 adet klozet kapağı kırıldı.
 
Türkiye Futbol Federasyonu'nun incelemesi haricinde, İçişleri Bakanlığınca, Turkcell Süper Kupa maçında meydana gelen olaylar nedeniyle seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmasını araştırmak üzere mülkiye, jandarma ve polis müfettişi görevlendirildi. Konuyu araştırmak için görevlendirilen müfettişlerinin gerekli gördüğü takdirde soruşturma başlatacağı ifade edildi. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca resen başlatılan soruşmada ise kamu malına zarar verme, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu'na Muhalefet, görevi ihmal ve kamu görevlilerine direnme suçları ele alındı.
 
Maç esnasında sahaya giren ve kimlikleri tespit edilen 8 kişiye idari para cezası uygulandı, ayrıca bu kişilere adli işlem de yapıldı. Soruşturma kapsamında Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nda kullanılan 400 kamera incelemeye alınırken, İstanbul, Konya ve taraftar gruplarının topluca geldiği diğer illerin emniyetiyle koordineli çalışılarak maç sırasında ve sonrasında olaylara karışan taraftarların kimlik tespitinin yapılması planlanıyor.Beşiktaş ile ilgili tüm gelişmeleri Beşiktaş Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.