comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Suat Arslanboğa kimdir? Suat Arslanboğa hangi maçları yönetti?

01 Ekim 2019, Salı 17:12
Suat Arslanboğa kimdir? Suat Arslanboğa hangi maçları yönetti?

TFF'den yapılan açıklamaya göre hakem Suat Arslanboğa'nın profesyonel hakemlik sözleşmesi feshedildi.

FutbolArena - Süper Lig'de oynanan Beşiktaş - Başakşehir maçında sergilediği performansla eleştirlen hakem Suat Arslanboğa ile ilgili TFF'den sürpiz bir hamle geldi. Yapılan açıklamada Suat Arslanboğa'nın profesyonel hakemlik sözleşmesinin MHK kararıyla iptal edildiği belirtildi. 
 

Suat Arslanboğa'nın yönettiği maçlar


TFF'nin açıklamasında, "Merkez Hakem Kurulu'nun önerisi ile Üst Klasman Hakemi Suat Arslanboğa'nın Türkiye Futbol Federasyonu ile imzalamış olduğu 01.08.2019 başlangıç ve 31.05.2020 bitiş tarihli Profesyonel Hakem Sözleşmesi dün fesih edildi." ifadeleri kullanıldı.

Suat Arslanboğa, Süper Lig'de bu sezon Göztepe ile Denizlispor ve Beşiktaş ile Başakşehir arasında oynanan ve beraberliklerle sonuçlanan maçları yönetmişti. Suat Arslanboğa özellikle Beşiktaş - Başakşehir maçındaki yönetimi nedeniyle eleştirilmişti.
 

Suat Arslanboğa kimdir, kaç yaşında?


1978 yılında Malatya'da doğan Arslanboğa İlk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı. Ardından Kayseri'de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nu bitirdi. Uzmanlığı futbol olan Arslanboğa'nın yardımcı uzmanlığı ise badmintondur. İkisi kız, ikisi erkek olmak üzere dört kardeş olan Arslanboğa'nın Ağabeyi Ruhi Arslanboğa da hakem olarak görev yaptı. B Klasmanına kadar yükselen Ruhi Arslanboğa yaştan dolayı hakemliği bıraktı. 1. Lig'de oynadığı dönemde, 1987 yılında Malatyaspor'un altyapısında futbola başlayan Arslanboğa futbola başlamasının hikâyesini şöyle anlatmıştır Bizim evimizin bahçesi, okul bahçesine bitişikti ve Malatyaspor'un altyapı antrenörü Erkan Gültekin de orada öğretmenlik yapıyordu. Bir gün gençler futbol oynarken topları bizim bahçeye kadar geldi. Ben de topa ters bir vuruş yaptım. Erkan Hoca bunun üzerine beni çağırıp, "Seni bizim takımın altyapısına alalım" dedi. Ancak küçükken dizimden bir rahatsızlık geçirmiştim. Doktorlar aileme sakat kalabileceğimi söylemiş. Hatta bir kısmı ölebileceğimi bile öne sürmüş. bundan sonra Hakemliğe başlayan Arslanboğa,okulu bitirip Malatya'ya döndükten sonra hakemliğe başladı. 2001 yılında deplasmanlı ligde yardımcı hakemliğe çıktı. Süper Lig'de ise ilk maçında 6 Ekim 2007 tarihinde Bursaspor - Hacettepe maçında çıkmıştır. Bu maçta Bursaspor'dan 6 Hacettepespor'dan 2 oyuncuya sarı ve Hacettepespor'lu İlhan Eker'e ise kırmızı kart göstermiştir. Maç Mustafa Sarp ve Bülent Kocabey'in karşılıklı golleriyle 1-1 sona ermiştir.
Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)