comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Sergen Yalçın'dan tepki: 'Taç düşsün başınıza!'

01 Ocak 2021, Cuma 10:40
Sergen Yalçın'dan tepki: 'Taç düşsün başınıza!'

Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın, siyah beyazlı taraftarların sorularını yanıtladı.

FutbolArena - Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın, Beşiktaş Youtube kanalında, A Takım Medya Sorumlusu Bülent Ülgen'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen Taraftar Soruyor programında siyah beyazlı taraftarların kendisine ilettiği sorulara cevap verdi.

2020 BEŞİKTAŞ İÇİN NASIL GEÇTİ?
"Geçen sene göreve başladığımız günden itibaren zor zamanlar geçirdik. 3. olduğumuza sevindik ama sevinmememiz gerekiyormuş, onu sonradan öğrendik. Normalde hazırlık süreci planlı ve bellidir, biz bunu yaşayamadık. Şampiyonlar Ligi ve UEFA maçı olur olmaz zamanda ortaya çıktı, normal programda değildi. Sezon başında bu bize hasar verdi. Çok fazla giden oyuncu olmuştu. Gelen oyunculardan geç gelenler ve hazır olmayanlar vardı. Bu bizim hazırlanmamızı ciddi şekilde etkiledi. Sorunlu bir sezon başlangıcı ve oyun şekli ile beklentinin uzağında başladık. Toparlanma sürecine girdik. Takım görüntüsü vermeye başladık. Motivasyonlar yükseldi. Performanslar yukarı çıktı. Futbol bir sonuç oyunu. Kötü oynadığın maçları kazanmak çok önemli. 40 maçı da tatmin ederek kazanamazsın. Önemli olan istatistiği korumak. Şimdi normal pozisyonumuza geldik. Oyuncularımız mutlu. Biz öyleyiz. 2020'de bazı sorunlar yaşadık ama yaptığımız işte bunlar var. Barcelona, Juventus, Manchester City de zaman zaman düşüşler yaşayabilir."

SİVASSPOR MAÇINDAKİ TAÇ POZİSYONU

"Son oynadığımız Sivasspor maçı, güzel bir maç oldu. Sabırlı oynadık, eksiklerimiz vardı. Oynamayan oyuncularımız iyi oynadı ama oyunun tamamını bir tane taca bağlamak çok yanlış. Penaltı yok, kırmızı kart yok, bir tane taç... Ne önemliymiş ya bir tane taç! Geçen hafta Larin'in attığı gol konuşulmadı. Liverpool - WBA maçını bir seyredin. WBA'nın 85. dakikada Liverpool'a attığı golü bir görün! Faulun babası! Hakem gol verdi. Bizim attığımız gol, onun yanında %10 kalır. Bugüne kadar bizim atılan oyuncularımız oldu, kaç tane kırmızı kart gördük, VAR'dan penaltılar yedik. Onları bu kadar konuşmadınız. Taç olup olmadığı da belli değil. Biri dışarda diyor, biri izdüşümü diyor. Fotoğrafta dışarıda gibi görünebilir. Topun izdüşümü çizgiye denk gelebilir. Gaziantep maçında bir pozisyon var, top neredeyse 1 metre dışarıda. Onu konuştunuz mu? Bunu bu kadar konuşuyorsunuz. Millet bir tane tacı konuşmaya ne kadar meraklıymış. Bize olanları daha bu kadar konuşan görmedim. Gol olmasa konuşacak mıydınız? Nedir yani bu? Aleyhimize verilenleri çıkıp böyle dik konuşun biraz. Aynı dikliği bekliyoruz. Taç olmuş da, olmamış da, bunlar boş laf! Bunu 20 maç sonraya da bağlarsın istersen. Ne goller yedik. 1-0 olunca maç bitiyor mu? O zaman 3-1 yenersin. Denizlispor, Fenerbahçe maçlarında 10 kişi oynadık. Ne taçmış ya? Taç düşsün başınıza!"

BEŞİKTAŞ ŞAMPİYON OLUR MU?

"Sezon başından beri ne badireler atlattık. Bu takımda bir şey olmaz dediler. Doğru kurgu, istatistik ve sistemi yakalarsan her takımdan bir şey olur. Bunu yakalamaya çalışıyoruz. Camimamız kenetlenmiş durumda. Taraftarımız sonuna kadar arkamızda. Biz de elimizden gelenin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Bazen oyunsal anlamda çok iyi şeyler olmayabiliyor. Bu çok normal. Oyunun her bölümünde iyi oynayamazsın. Belki ben son 20 dakika savunma yapacağım? Öyle gerekiyorsa, doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Ritii korumak lazım. Camianın olması gereken pozisyondayız. Biz bir yere getirmedik, zaten burada olması gerekiyor. Şampiyonluk bu camiaların normalidir. Beşiktaş'ın her kulvarda hedefi şampiyonluktur. Daha o mesafe çok uzun. Şimdiden 2 tane sakat verdik. Josef'in durumu belli değil. Rachid Ghezzal MR'a gitti. Aboubakar yok. Oyuncular değişiyor. Yenilerini koyuyoruz. Allah'tan yerine koyduğumuz oyuncular iyi durumda. Biraz zaman geçsin, Mart ayı gelsin. Şampiyonluğu daha net konuşuruz."

BEŞİKTAŞ'TA UNUTAMADIĞINIZ MAÇ VAR MI?

"Son Fenerbahçe maçı bir sürü hikayesi olan bir maçtı. Çok stresli olduğumuz bir maçtı. Benim de kenarda zaman zaman sınırları aştığım bir maçtı. Özellikle itiraz konusunda sınırların maksimumuna geldim. Yaşananlar, kartlar, penaltılar... Biz de bazen sınırları aşıyoruz ama insanız. Kontrolün dışına da çıkabiliriz, bu çok normal ama asla saygısızca bir şey yok. Ne bir camiamaya, hocaya ya da futbolcuya saygısızlık yapmak karakterime de ters bir durum."

"YORUMLARDA KULVAR DIŞINA ÇIKARSANIZ, CEVABIM 100 KAT ÜZERİNDE OLUR!"

"Ben teknik direktörlüğü pek düşünmüyordum. Futbolculuğumdan kopmak istedim. Televizyonda başka bir dünyadaydım ancak en iyi bildiğim şey futbol. Mecburen dönecektim. Sahada olmam lazım. Yorumculuk da yaptım. Şimdi yorumcular eleştiri yaparken abuk sabuk yerlere girmemeli. Kimseye cevap vermiyorum ama işi bir kenara koyarım. O zaman bire bir muhatap oluruz. Benim konuşacaklarım, sizin konuşacaklarınızın en az 100 kat üzerinde olur. Falan filanlı konuşmam. Sizin gibi değil, direkt isim vererek ağır cevap veririm. İşime konsantre olmaya çalışıyorum. Yorum yaparken bel altına, kulvar dışına çıkarsan, ben de kulvar dışına çıkarım ve canım cicimli konuşmam."

FRİKİKLERİ KULLANMAK İSTEDİĞİ OLUYOR MU?

"Olmadı. Ben futbolu bırakalı çok oldu. Ben olsaydım öyle olurdu falan geriye bakmayı sevmiyorum. Önümüze bakalım. Frikik atmak öğrenilecek, çalışarak yapacağınız bir şey değil. Ben frikikleri hayal ederdim. Gözlerimi kapatsan yine atarım. Bakmayla bir alakası yok. Onlar hikaye... Yetenek ve hayal dünyasıyla alakalı bir durum. Ben attığım golleri maçtan önce hayal ederdim, ertesi gün de atardım. Birçok arkadaşıma atacağım golleri söylemişimdir."

"İDOLÜM SADECE MARADONA'YDI, HATALAR YAPMASAM EN İYİ YERLERE GELİRDİM"

"Küçükken Maradona'yı örnek alırdım. İdolüm sadece Maradona'ydı. İmkanım olsa 18 yaşındaki Sergen Yalçın'a futbolun hayatındaki öneminden bahsederdim. Hayatının sadece futbol olmasını, eğer geliştirirse Avrupa'da en iyi yerlere gelebileceğini söylerdim. Gençliğin verdiği heyecanla çok önemli hatalar yaptım. Hatalarla yaşamasını bildim, kendimi geliştirmeye çalıştım. Çok daha farklı bir Sergen olabilirdi ama kısmetimiz buymuş."

"BUGÜN TÜRK TAKIMLARI İÇİN ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE ÇEYREK FİNAL MÜMKÜN DEĞİL"

"Avrupa ile makas çok açıldı ve bu makasa kapatmak mümkün değil. Çünkü oyuncu kalitesi çok yukarılara çıktı. Türkiye'den bir takım bugün Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale kalabilir mi? Kupayı kazanmayı geçtim. Bence mümkün değil. Bu sezon Avrupa'da başarısız olduk, gün gelecek orada da oynayacağız ama o gün, bugün değil. Gereksiz kampanyalara gerek yok. Önce kulüpler ekonomik durumunu düzeltmeli. En az 5 sene kendi içine kapanıp, maliyetleri minimuma düşürmeli. Normalleşmekten ve genç oyunculardan bahsediyoruz. Bunlar çok uzun projeler. Bunları biz göremeyiz. Türkiye'de mümkün mü ya? 2 maç kaybettikten sonra başına gelenlere bak. Göremezsin Türkiye'de böyle bir sistem yok.

"BEN MIKE TYSON'I İNDİRECEĞİME İNANSAM, İNDİREBİLİR MİYİM?"

"Hiç kimse için 3 maç sonrası belli değil. Kaos, eleştiri, sosyal medya... Hep başarılı olmak zorundasın. Bütün arkadaşlarım için geçerli. Kimse rahat değil. Bana daha önce çalıştığım bir Anadolu kulübünde, "Bu takım şampiyonluğa oynar" dediler. Şaka mı yapıyorsunuz siz? Sen istediğin kadar inan, elindekiler önemli. Mike Tyson ile boks maçı yapsam, indiririm desem, inanacak mısın? Ben inanıyorum ama nasıl olacak? Yapabilir miyim? Hayır. 10 kişi girsek belki döveriz. Hayaller başka, gerçekler başka."

"HAYATIMDA İLK DEFA İMZA TÖRENİNDE HEYECANLANDIM"

"Ben o kadar kalabalık beklemiyordum. Taraftarın beni bu kadar sevdiğini bilmiyordum. İmza töreni yapalım dediler, ne gerek var dedik ama görünce şoka girdik. Sorumluluğun büyüklüğünü de hissettirdiler. 100. yılda şampiyonluk golünü ben attım, hayatımda imza törenindeki kadar heyecanlanmadım. Hafta sonu yapsaydık, inanılmaz bir durum olabilirdi. İlk defa hayatımda heyecanlandım. Pandemiden millet sıkıldı. Artık taraftarımızı istiyoruz. Aşıyı herkese bir an önce yapsınlar. Tesise gel, eve git, bir şey yapmıyoruz. Kurtulalım, taraftar gelsin, hayatımız renklensin. Hayatımız rutinleşti."

KAÇ TRANSFER İSTİYORSUNUZ?

"Takımdan şu anda memnunum. Bireysel performanslar yukarıya çıktı. Eksiklerimiz dönerse daha memnun olacağız. 1-2 tane transfer istiyorum ama ekonomik durumlar istediğimiz gibi değil. Elimizde hazır 2 tane alabileceğimiz oyuncu profilleri de var. Bu soruyu başkana sorsak daha doğru olur."

"PASCAL NOUMA'YI İSTERDİM"

Futbol oynadığı dönemdeki isimlerden Pascal Nouma'nın şu andaki takımda olmasını istediğini söyleyen Yalçın, “Bu takımda Pascal Nouma olsa isterdim. Öyle bir oyuncuya ihtiyacımız var. Oynarken de aram çok iyiydi. Şu anda santrfor o olabilirdi mesela bizde” derken, 2021 yılında sağlık beklediklerini ve Beşiktaş'ın şampiyon olmasını istediklerini ifade etti.

Son dakika Beşiktaş Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"