comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Sergen Yalçın hedefi açıkladı: 'Şampiyonluk ihtimalimiz zor'

10 Mart 2020, Salı 22:10
Sergen Yalçın hedefi açıkladı: 'Şampiyonluk ihtimalimiz zor'

Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın, şampiyonluk ihtimalinin düşük olduğunu belirtirken, sezon hedefini açıkladı.

FutbolArena - Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın, siyah beyazlı takıma imza attığı günde yaşadıklarını ve hedeflerini Bein Sports'a açıkladı. Takımın son durumunu aktaran Sergen Yalçın, oynattığı sisteme uygun olmayanların sezon sonu gideceğini ifade etti.
 

Sergen Yalçın'dan Beşiktaş açıklamaları


"Ben Beşiktaş'a geldiğimde 5'e ya da orta 1'e gidiyordum. Zannediyorum 35 sene geçmiş. İmza töreninden sonra ‘Eyvah, biz nereye geldik? Yandık, bu ilgi alaka karşısında mutlaka bir şey vermemiz lazım.' dedim. Farkındalık getirdi bize. İmza töreninde şok oldum. Çok şaşırdım. Taraftarın ilgisi beni hem çok duygulandırdı hem de sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu hissettirdi. Taraftarın ilgisine minnettarım. İnanılmaz destekliyorlar bizi. Beşiktaş uzun süredir böyle bir birlikteliği yaşamıyordu. Camianın birlikte hareket etmesi birçok sorunu çözer. Taraftar-camia-yönetim-oyuncular... Ciddi bir birliktelik sağlandığını düşünüyorum."

"GELDİĞİMİZDEN BERİ MADDİ SIKINTI YOK"
"Kulübümüzün maddi durumunun iyi olmadığını biliyorduk. Büyük takımlarda bu tip durumlar oluyor. Biz burada şampiyonluklar yaşarken de oluyordu. Oyuncular ödemelerini biraz geç alıyorlar ama alıyorlar. ‘Sezon bittiğinde kimsenin alacağı kalmayacak, herkesin alacağını ödeyeceğiz.' dedi başkan. Geldiğimizden beri oyuncuların maddi bir sıkıntısı yok."

"SİSTEME UYGUN OLMAYAN BURADA KALMAYACAK"

"Biz, Beşiktaş'ın oynayacağı oyunu oynatmak istiyoruz. Beşiktaş, ne olursa olsun, hangi kadro olursa olsun, bu oyunu oynayacak. Sistem bu, oyun bu. Buna uygun oyuncu alacağız. Buna uygun olmayan oyuncu burada oynamayacak. Bizim koyduğumuz sisteme uygun oyuncular almaya çalışacağız. Öyle bir kadro yapmaya çalışacağız. Bizim istediğimiz sisteme uygun oyuncular da bizimle devam edecek. Eğer sisteme uymuyorsa, bizim istediğimizi yapmıyorsa, o zaman oynamayacak."

"ELNENY CEZA SAHASINA DAHA ÇOK GİRMELİ"

"Bizim oynatmak istediğimiz bir oyun var. Bunu, oyunculara önce mental olarak vermek zorundayız. Önce kafalar bu oyunu oynamaya yatkın olmalı. Oyuncularla bireysel ve grup toplantıları yaptık. 4-5 haftada çok yukarı çıkan performanslar var. Mesela Elneny. Bizden önceki süreçte klasik bir 6 numara gibi oynuyordu. Çok ofansif özelliği olmayan, sadece pas bağlantısını kuruyordu. Biz ona daha farklı bir sorumluluk verdik. Daha öne çıkmasını istiyoruz, ceza sahasına girmesini istiyoruz. Büyük takımlarda statik bir oyun olmaz, her oyuncunun daha öne gitmesi lazım."

"TAKIM TARAFTARI SAHAYA ÇEKMELİ"

"Oynatmak istediğimiz bir oyun var. Kazansak da kaybetsek de bu oyunu oynayacağız. Bizim için hiç fark etmiyor. Takım, taraftarı sahanın içine çekmeli. Derdimiz o. Taraftarımızın zevk aldığı, tribünlere geldiği, ‘Maçımız ne zaman?' dediği bir oyun oynatmak istiyoruz. Böyle oynamak zorundayız. Ofansif oynayan, koşan, mücadele eden, agresif oynayan, baskılı oynayan bir takım yaratmaya çalışıyoruz."

"BÜTÇEMİZ 35 MİLYONLARA DÜŞECEK"

"Önümüzdeki seneki durumumuz, bu senenin çok daha altında. Bu sene 52 milyon euro civarındaki bütçemiz, önümüzdeki sene 35'lere düşecek. Düşecek derken, ben düşürmeyeceğim, federasyonun koyduğu kurallarla düşecek. Bu yapılanmayı yapmak o kadar zor ki. 2 sene önce 100 milyon euro'luk bir takım varken, şimdi 35 milyon euro'ya düşmek zorunda. 35-38 arasında bir bütçemiz var. İyi oynayan, şampiyonluğa oynayan bir kadro kurmak zorundayız. Buna mecburuz. Çünkü burası Beşiktaş. Şampiyonluğa oynamak zorunda.”"İLK 4'TE OLACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM"

Çok büyük bir aksilik olmazsa ligi ilk 4'ün içinde bitiririz diye düşünüyorum. Şampiyonluk bizim açımızdan zor bir hedef olarak görünüyor. Geçen sezon Galatasaray arayı kapattı ama önünde bir takım vardı. Bizim önümüzde dört takım var. Çok kolay değil, zor. Amaç şu; nereye kadar çıkabilirsek. Her maçımızı kazanmak için oynayacağız, hiç fark etmez kimle oynadığımız. Önümüzdeki sene sıfırdan başlayacağız. Bizim için çok önemli. Doğru işler yapmak zorundayız. Seneye bizden beklenti şampiyonluk olacak, bunun farkındayız."

"LJAJİC İSTEDİĞİMİZ SEVİYEYE GELMELİ"

"Ljajic eğer İstediğimiz seviyeye gelirse, bizim istediğimiz oyunu oynarsa, kullanabiliriz. Beklediğimiz oyunu oynamayan, performans vermeyen bir oyuncuyu maalesef kullanamayız. 4 kenar oyuncumuz, yaklaşık 100 maç oynamışlar. Attıkları gol 10-12, asist de aynı seviyede. 4'üyle de konuştum. 4 kenar oyuncusu 10 gol atıp 10 asist yaparsa hedefi çok yüksek koyamazsın."

"SEZON SONU YENİ TAKIM KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

"Türk futbolu gelişmiyor.' Gelişmez Türk futbolu. Bu ekonomik yapıda nasıl gelişecek? Mümkün mü? Adam 1 milyar euro'luk takımla çıkıyor. Senin ekonomik durumun ülke olarak ortada. Rakamlar çok yüksek. Bizim ülkemiz bu ekonomide bu rakamları kaldırmaz. 10-15 milyon euro bonservisler... Bizim kulüplerimiz bunları kaldıramaz. Biz de sezon sonu yeni takım kurmayı düşünüyoruz ama bonservisli oyuncu alamayız, nereden alacağız bonservisli oyuncu bulunduğumuz durumda. Kiralık, satın alma opsiyonlu oyuncular. Bize uygun ve iyi oyuncular, bize seviye atlatabilecek oyuncular bulmamız lazım."

"HİÇBİR ŞEYİ BEĞENMİYORUZ"

"Hep kazanmak zorundayız çünkü işin başarısızlık boyutu çok büyük problem. Sezon başından beri kaç hoca değişti? Bir tanesi de benim. Beğenmiyoruz ki hiçbir şeyi. Beşiktaş'ta işimizin çok zor olduğunu biliyoruz. Ama bunca taraftar çağrı yaparken, benim buraya gelmemek gibi bir lüksüm olamaz. Benim, Beşiktaş'a ‘Hayır.' deme lüksüm yok. Maddiyat konuşma lüksüm yok. Olmadı da zaten. Hiçbir şey konuşmadım, istemedim de zaten. Biliyorum zor zaman olduğunu. Biz zaten böyle zamanlarda göreve geliyoruz, bütçe 100-150 milyon euro olduğu zaman göreve gelmiyoruz."

"KLOPP VE GUARDIOLA'YI ÖRNEK ALAMAZSIN"

"Her yede Klopp ve Guardiola konuşuluyor. Fenomen oldu ikisi. Doğru mu? Çok yanlış bence. Neden? Biri Manchester City, biri Liverpool. Sen, onu örnek alamazsın. Senin oyuncu yapın, kaliten, ekonomin oraya uygun mu? Ben kimseyi örnek almıyorum. Neden almıyorum? Kendi elimdeki malzemeye göre bir oyun çıkarmam lazım. Sende Salah ve Mane var mı? Yok, nasıl oynayacaksın o oyunu? Teknik direktörün tabii ki katkısı var ama bu iş, oyuncu işi."

"BU SEZON OYUNCULAR İSTERSE 50 YAŞINDA OLSUN"

"Oyuncularımızın hepsi bizim için değerli. İsterse 50 yaşında olsun. Sonuna kadar devam edeceğiz, almamız gereken her şeyi alacağız bu sezon bitene kadar. Bunun bir de bütçe değerlendirmesi kısmı var. Ben şu an sadece oyuncu değerlendirmesi yapamam. Bütçe değerlendirmesi de yapmak zorundayım. Bizi en büyük sıkıntıya sokacak konu bu zaten."

"BOATENG'İN PERFORMANSINDAN MEMNUNUZ"

"Boateng konusunda şu anda hiçbir şey söyleyemem. Performansından memnunuz. Elimizden geldiğince, hem oyuncular için hem Beşiktaş için elimizden geleni en doğru şekilde yapmaya çalışacağız. Bunu, oyuncularımızı da koruyarak yapacağız. Bunun için zaman lazım."

"DORUKHAN'A ÖNÜMÜZDE SENEYE HAZIRLANMASINI SÖYLEDİM"

"Dorukhan, 1-2 hafta içinde takımla antrenmanlara başlayabilecek gibi görünüyor. Çok acele etmek istemiyoruz. Ona da, ‘Acele etme, ağır ağır git, ciddi bir sakatlık yaşadın, nüksetmesin.' dedim. Dorukhan'a önümüzdeki seneye hazırlanmasını söyledim. Çok daha sağlıklı olur onun için. Hiç olmazsa çıkar, başlar, devam eder, belki sezon sonuna doğru 2-3 maç kullanabiliriz duruma göre. Avrupa Şampiyonası var ama oyuncunun da hazır olması var. Dorukhan aylardır sakat. 1 aylık antrenmanla Şenol hoca alır mı, alır da oynatır mı, bunlar tabii Şenol hocanın bileceği işler."

"FENERBAHÇE VE BİZ GERİDE KALDIK"

"İdmanlarda futbol oynamıyorum. Oynarsam çocukların morali bozulacak. Frikik işine de hiç girmiyorum. Görmesin çocuklar şimdi, görürlerse problem olur. Şu anda görünen Galatasaray, Trabzonspor, Başakşehir üçlüsü var. Hangisi önde karar vermek zor. Kendi aralarında maçları var. Fenerbahçe ve biz puan olarak geride kaldık. Yakalamaya çaba sarf edeceğiz. Galatasaray maçındaki sonuca göre biz de bir pozisyon belirleyeceğiz. Bundan sonra ne yapacağız, nasıl bir planlama yapacağız? Zaten doğal olarak önümüzdeki sezonun planlamasına da geçmemiz gerekiyor. O maç bizim ligi nerede bitireceğimizi belli edecek."

Son dakika Beşiktaş Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"