comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Serdar Ali Çelikler: ''Sefa'dan Feda'ya..''

24 Kasım 2017, Cuma 13:18
Serdar Ali Çelikler: ''Sefa'dan Feda'ya..''

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nde tarihinde ilk defa bir üst tura kalmayı başardı. Serdar Ali Çelikler, Beşiktaş'ın FEDA döneminden sonra çok doğru işlere imza attığını belirtti.

FutbolArena - Spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler, Beşiktaş'ın bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde göstermiş olduğu başarıyı köşe yazısına taşıdı. Serdar Ali Çelikler, Beşiktaş'ın FEDA döneminden sonra çok doğru işlere imza attığını belirtti.


Serdar Ali Çelikler'den Beşiktaş yazısı


Spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler, Beşiktaş'ın Feda döneminden bu günlere kadar geçen süreci köşe yazısında kaleme aldı.

''EMPATİ YAPMANIZI RİCA EDİYORUM''
''Şimdi empati yapmanızı rica edeceğim sevgili okurlar. Bir görev devralıyorsunuz. Devraldığınız kurum o günün şartları içinde 585 milyon lira borçla size devredilmiş. Siz bu kadar borçla nakit akışınız felaket iken, hacizler kapıdayken bir çıkış yolu arıyorsunuz. Yeni gelir kaynakları yaratmak için gerekli olan imajınız o gün için çok kötü seviyede. Piyasadaki rakiplerinizde hava günlük güneşlik değilse de sizden fersah fersah ileride görülüyorlar. En önemlisi dükkanınızı yenilemeniz gerek ve bunun için paranız yok; üstelik dükkanın yerinde gözü olan bazı isimler var, bürokratik zorluklar da cabası...

Şimdi bu halde devraldığınız dükkanı hale yola koymak için ‘Feda' diye bir girişim başlatıp maliyetleri kısmakla işe başlıyorsunuz. Yanınızda gördüğünüz, camianızdan bazı insanlar tarafından eleştiriliyorsunuz. Sonra dükkanı yıkıp yeniden aynı yerde yapmak için ‘gerekirse 2 yıl dışarıda tezgah açarım' deyip sokak sokak gezmeyi göze alıyorsunuz. Çalışan kadronuz rakiplerinizin gerisinde. İlk yılı atlatıyorsunuz yavaş yavaş imajınız düzeliyor, gelir kapıları açmaya çalışıyorsunuz. 3. yılınızda ekip bazı başarılar yakalıyor, Avrupa'da boy gösteriliyor ama hala zorluklar sürüyor. İmaj toparlanıp yeni dükkan inşaası devam ederken başka bir büyük dükkanla özdeşleşmiş bir ismi takımın başına getiriyorsunuz.  

''BEŞİKTAŞ'I ALKIŞLAYIN''

Sokak sokak dolaşıp tezgah açarak geçirdiğiniz sezonun son 3 haftasında ancak dükkanınıza kavuşuyorsunuz. Ve o sezonu zirvede bitiriyorsunuz. “Bir yıllıktı” diyenler oluyor ama ertesi sezonda da hem Avrupa'da boy gösterip hem de yine zirvede bitiriyorsunuz. Bu kez rakip dükkanlar krize girmeye başlıyor ama bir yandan şehrin uzak köşesinde başka bir dişli rakip çıkıyor. Ama bunca hadisenin sonunda 6 yıl dolmadan Avrupa piyasasının en zor ortamında çok ama çok başarılı bir ilk dönem geçiriyorsunuz.

Şimdi kendinize sorun: Siz olsanız kendinizle gurur duymaz mıydınız? Bu hikaye Fikret Orman'ın; Ahmet Nur Çebi'nin diğer yöneticilerin, Önder Özen'in, Samet Aybaba'nın, Slaven Biliç'in ve elbette Şenol Güneş'in... Ne kadar gurur duysalar yeridir. Anlattığım hikayeyi kendinize uyarlayın ve eğer kendiniz başarılı addediyorsanız Beşiktaş'ı alkışlayın.''

Siyah Beyazlı takımla ilgili son dakika gelişmelerine Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)