comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Şenol Güneş'ten Beşiktaş ve Şampiyonlar Ligi sözleri

07 Mayıs 2021, Cuma 17:18
Şenol Güneş'ten Beşiktaş ve Şampiyonlar Ligi sözleri

Şenol Güneş,  2021 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, İstanbul'un ev sahipliği yapacağı UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde çok güzel bir maç beklediğini belirtti. Güneş, İngiliz ekipleri Manchester City ile Chelsea arasında 29 Mayıs Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN BİR TECRÜBESİ VAR"
Türkiye'nin daha önce de "Devler Ligi" finaline ev sahipliği yaptığını hatırlatan deneyimli teknik adam, "Çok büyük bir organizasyon olduğunu kabul etmek lazım. Daha önce de yaptık, Türkiye'nin bir tecrübesi var. Federasyonumuz sağ olsun, bu konularda öncülük de yapıyor. Aslında büyük de bir bedel ödüyor, final için Olimpiyat Stadı'nda büyük hazırlıklar yapılıyor, stadyum ve altyapı yenilenip eksikler gideriliyor. Ülkenin imajı açısından, dünyanın her tarafından gelecek olan futbolseverlere iyi bir sunum yapılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"DÜNYANIN EN İYİ OYUNCULARINI İZLEYECEĞİZ"

Final maçına gelecek futbolseverlerin İstanbul'da en iyi şekilde ağırlanması gerektiğini aktaran Güneş, "Kulüpler bazında Avrupa'da oynanan bu turnuva, diğer kıtalarda oynanan şampiyonalara nazaran daha tepede yer alır. Dünyanın en iyi oyuncularının izleneceği bir maç olacaktır. Böyle organizasyonlar aynı zamanda sosyal ve ekonomik tanıtım organizasyonlarıdır. İstanbul, dünyanın en büyük ve güzel şehirlerinden biri ve gelecek olan taraftarların maça gelmesi kadar maçtan önce Türkiye'de kalıp gezmesi ve İstanbul hakkında pozitif imaj edinmesi de çok önemli." ifadelerini kullandı.

Finale kalmak için iyi ve üst seviyedeki takımların mücadele ettiğine değinen Güneş, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda kendi liglerinde de ağır bir mücadele olduğu için zaman zaman bazı maçların tempoları ve oyun yapıları renklilik göstermese bile oyuncu kalitesi ve takımların büyüklüğü nedeniyle UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde en güzel maç ortaya çıkar diye bekliyorum."

"DAHA BÜYÜK ORGANİZASYONLAR VERİLECEKTİR"

Şenol Güneş, yeni organizasyonlar almak için fiziki koşulların yanı sıra ekonomik koşullar ve insan ilişkilerinin de önem taşıdığını ifade ederek, "Hem Türk futbolseverlerin hem de diğer takımların taraftarlarının mutlu bir şekilde ayrıldığı bir karşılaşma olursa, İstanbul'a ve hatta ülkemize daha büyük organizasyonların verileceğini de düşünüyorum." şeklinde görüş belirtti.

BEŞİKTAŞ VE ŞAMPİYONLAR LİGİ SÖZLERİ

Güneş, Beşiktaş'ı çalıştırdığı dönemde UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yakaladıkları başarıyla ilgili soru üzerine şunları kaydetti:

"Tabii ki bir heyecanı var, zaten ülkeni temsil ediyorsun. Sadece UEFA Şampiyonlar Ligi'nde değil Avrupa'da, dünyada yarışıyorsanız en iyisini yapmalı ve iddialı olmasınız. Bunu başaracağınızı göstermelisiniz. Önce kendinize inanmanız gerekiyor, sonrasında yarışa çıkmanız lazım. Böyle önemli bir organizasyonda hem oyuncu olarak hem kulüp olarak bulunduğunuz zaman yürekten, içten ve yüzde 100'ünüzü vererek oynamanız lazım. Beşiktaş'ta bunu yaptığımızı düşünüyorum. Biz katıldığımızda o heyecan çok iyiydi ve kendimize güvenimiz vardı. Oynadığımız oyun sonuçlara da yansıdı. Denk görünen gruptan birinci olarak çıktık. Bayern Münih ile üst turda oynadığımız maçta da 10 kişi kalana ve ilk golü yiyene kadar aslında iyiydik. Bizim oyun yapımıza uygun oynadık. Takım yapılanmasındaki ekonomik gücümüz bize göre yeterli olmasına rağmen Bayern Münih'e nazaran eksikti ve rakibe göre güçsüz kaldık. Yediğimiz gollerden sonra turnuvadan elendik. Başından itibaren coşkusuyla, heyecanıyla, katılımıyla, oynanan futboluyla ve seyircisiyle müthiş bir atmosfer vardı. Çok güzel organize edilmiş bir turnuvaydı ve katılan takımların hepsi de güçlüydü."

"BAŞARILAR GÖZLERİ TÜRKİYE'YE ÇEVİRİYOR"

Güneş, milli takım ve kulüpler düzeyinde kazanılan başarıların Türk futbolunun pazarını büyüttüğünü ifade etti.

Milli takımın yanı sıra Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Galatasaray'ın Avrupa'daki başarılarının önemine dikkati çeken Güneş, "Bir kere Şampiyonlar Ligi'nde yer almak çok büyük bir olay. Örneğin o dönem Beşiktaş'ın katılımı sadece Beşiktaş'a yaramadı. Ben dışarıdan menajerlerin Türkiye'ye bakışının çok değiştiğini düşünüyorum. Biz maalesef menajerlik konusunda zayıf bir ülkeyiz. Mesela Hırvatistan'da bu konu önemlidir; menajerleri iyi çalışır. Portekiz de yine hem oyuncu üretiminde hem de oyuncu alıp satımında başarılı bir ülke. Türkiye'de bu konu ancak saha sonuçlarıyla ve kendimizi göstermeyle gerçekleşebilir. Örneğin, milli takımımızın oynadığı oyun ve aldığı saha sonuçları, Beşiktaş'ın UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısı, Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale yükselmesi, Trabzonspor'un Avrupa'da elde ettiği başarılı sonuçlar, öncesinde de Galatasaray'ın 2000'li yıllarda kazandığı UEFA Kupası şampiyonluğu... Bu başarılar gözlerin Türkiye'ye çevrilmesini sağlıyor. Takımlarımızın Avrupa'daki başarısı Türk futbolunun pazarını büyütüyor. Birçok oyuncumuzun gidişini de yine buna bağlıyorum. İnsanlar oyuncularımızın yurt dışına gidişini yabancı sayısına bağlıyorlar. Ama aslında Türk oyuncular modern futbolu futbol adına en iyi şekilde oynayabileceklerine inandıkları ve insanların yalnızca üst sıralarda yarışan takımları değil daha altındaki takımları da çok takip etmeye başladıkları için gidiyorlar. Yeter ki onlara şans verilsin. Geçmişte Galatasaray'da ve Beşiktaş'ta bunun temelinin atıldığını düşünüyorum. Onun için Avrupa'ya çıkan takımlarımızın “lig önemli” deyip bunu ikinci plana atmaması gerekir. Sadece sportif bir sonuç aramıyorsunuz aynı zamanda oyuncularınızı, futbolunuzu ve ülkenizi temsil ediyorsunuz. UEFA Şampiyonlar Ligi, hem futbol olarak hem de insan olarak Dünya'ya açılan bir pencere. Biz şimdi Milli Takım ile Avrupa Şampiyonası'na katılacağız ve orada da bir sportif yarış yapacağız. Hem de ülkemizi de tanıtıyoruz. Sosyal olarak pozitif bir imaj bırakmanız için de böyle bir mecrada kendinizi gösterme şansınız var. Futbol endüstriyel bir hal aldı ve en büyük rakamların döndüğü lig de UEFA Şampiyonlar Ligi. Orada oynadığınız oyun ve aldığınız sonuçlar sizin değerinizi arttırıyor. Bir de sahnede iyi oynayan oyuncularınızı pazara katmak Türkiye'deki futbolun değerini yükseltiyor. O zaman bizim daha çok üretim yapmamız gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Son dakika Şampiyonlar Ligi Haberleri FutbolArena'da.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!