comScore

Beşiktaş Beşiktaş

"Şenol Güneş Üniversitesi" Kim, ne dedi?

18 Kasım 2019, Pazartesi 11:32

Milli Takımımız ve teknik direktör Şenol Güneş hakkında spor yorumcularının öne çıkan sözlerini derledik.

FutbolArena - EURO 2020 Elemeleri'nde grubu ikinci sırada tamamlayarak şampiyonaya katılma hakkı elde eden milli takımımızda teknik direktör Şenol Güneş'in başarısıyla ilgili spor yorumcuları değerlendirmelerde bulundu. Finallere katılmada tecrübeli çalıştırıcının büyük payı olduğu belirtilirken, övgü dolu ifadeler kullanıldı. İşte Milli Takımımız ve Şenol Güneş ile ilgili öne çıkan yorumlar.

UĞUR MELEKE - HÜRRİYET
"Bunda sekiz yıl önce ilk kez ‘Güneş Üniversitesi' tabirini kullandığımda Şenol Hoca, Burak, Ceyhun, Engin gibi oyuncuları geliştirmekle meşgulmüş. Aradan geçen 8 yılda Güneş Üniversitesi, iki kafile mezun verdi. Yetinmedi, şimdi yeni öğrenciler yetiştiriyor. Güneş Üniversitesi'nin globaldeki benzerlerinden şöyle bir farkı var: Her yaştan, her milletten öğrenciyi kabul ediyor ve geliştiriyor. Şenol Hoca 18'lik bir çocuğu da, 33'lük bir adamı da yeniden kodlayabiliyor; bir simyacı edasıyla parlatabiliyor. Başlangıçta size kömür gibi gözüken o futbolcu, onun elinde kısa sürede elmasa dönüşebiliyor."LEVENT TÜZEMEN - SABAH

"Milli Takım'ın Şenol Güneş'le yakaladığı son başarılar; sevgi, ilgi ve desteği de beraberinde getirdi. Lucescu'nun Milli Takım'da yarattığı tahribat döneminde Andorra'da bu maçı oynasaydık tek bir Türk vatandaşı izlemeye bile gitmezdi. Ulaşım zorluklarına ve soğuk havaya rağmen, üstelik EURO 2020 biletini önceden alan Milli Takım'ı eğer Türkler izlemeye geliyorlarsa bu oyunculara olan güvenin bir göstergesidir. Şenol Hoca ile gruplara başlamadan önce Türk Milli Takımı'nın 10 maçta 1 yenilgi alacağını, evinde kaybetmeyeceğini, 18 gol atıp 3 gol yiyeceğini söyleselerdi kimse inanmazdı. 40 kişilik oyuncu havuzuna hükmeden Şenol Hoca, ilk sözünü tuttu ve Türk Milli Takımı'nı halkın takımı haline getirdi. Oyuncuların coşkusu, sevgisi, milli formaya olan aşkı, sahaya yürekten mücadele koymaları başarıları da beraberinde getirdi. Grupta son Dünya Şampiyonu Fransa'dan 4 puan alan tek takımız. Üstelik Fransa'yı yenen tek ülkeyiz. Şenol Güneş ikinci hedef olarak Türk futboluna yeni yıldızlar ve yeni yetenekler kazandıracaktır. Bunun en güzel örneğini Andorra'da gördük."

BİLAL MEŞE - MİLLİYET

"Milli Takım'da ikinci kez göreve gelen Şenol Güneş'in ay-yıldızlı ekiple geçmişte yakaladığı başarılarını asla göz ardı edemeyiz. Bunları kalkıp, şansa falan bağlamak, haksızlıkların en büyüğü olur.

Ay-yıldızlı ekibi bu kez 2020 Avrupa Şampiyonası'na direkt götüren Güneş, apoletine bir yıldız daha ekledi. Lafı eğip-bükmeden, uçurumun kenarlarında dolaşmadan (!), bizi direkt finallere taşıyan Güneş hocamız övgüyü de, alkışı da fazlasıyla hak ediyor.

Elbette ay-yıldızlı ekibin bu başarısındaki en büyük pay, saha içindeki aktörlerdir. Onlarla bir kez daha gurur duyuyoruz. Bu jenerasyonun, finallerde de ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğinden bir milim kuşkum yok."

Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)