comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Şenol Güneş: "Hayalim Dünya Kupası ama Türkiye buna hazır değil"

02 Ocak 2020, Perşembe 12:21
Şenol Güneş:

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Sözcü Gazetesi'ne geniş bir röportaj verdi.

FutbolArena - A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 süreci ve hedefleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sözcü Gazetesi'ne konuşan Şenol Güneş, hedefinin Dünya Kupası olduğunu belirtti. Deneyimli teknik adamın röportajından öne çıkanlar.

Türkiye için başarı nedir?
“Hayalimde dünya şampiyonluğu var. Ama hayalcilik içinde bunu söylemem. Çünkü gerçeğinde Türkiye'nin dünya şampiyonluğuna hazır olmadığını biliyorum. Bu hedef doğrultusunda çalışmalıyım ama… Kaplumbağanın Mekke'ye gitme çabası gibi… Ben o yolda gitmeliyim. ‘Şampiyonlar Ligi'nde final oynamak istiyoruz' güzel laf. Ona uygun davranıyor muyuz? Liverpool, Bayern, Real gibi yatırım yapıyor muyuz?”

‘SİSTEM YANLIŞ'

“2002'DE de söyledim: Üçüncü olduk ama dünyanın üçüncü futbol ülkesi olmadık. Avrupa Şampiyonası finallerine katıldık; doğru. Gruptan çıkmak isteriz, yarı final isteriz ama olmasa bile benim doğrularım var. Almanya'nın, İngiltere'nin, Fransa'nın futbol olarak da kültür ve uygulama olarak da gerisindeyim. Aldığımız en iyi oyuncu, oranın en başarısız, dışlanmış oyuncusu. Onların oynatmadığı oyuncuyla onlara karşı yarışmak istiyoruz. Bu sistemde büyük yanlışlık var.”

Kişisel hedefiniz nedir?

“EURO 2020'ye katılmak çok önemliydi. 2004'te bir kaza geçirmiştik. Anormal şartlarda bir Letonya maçı oynadık. Onu telafi ettik. Tekrar Dünya Kupası'na katılmak kişisel hedefim.”

EURO 2020'ye hazır mıyız?

“FUTBOLCU grubu bize güzel bir ışık tutuyor ve zaman kazandırıyor. Federasyonu da beni de rahatlatıyor. Ama burada bir tehlike var. Bu takım başarısızlığı görmedi. Genç bir grubun başarısızlıktaki dalgalanması hep soru işareti taşır.”

En önemli maçımız İtalya maçı mı?

“İTALYA maçına çıkıp futbol adına ne oynayacağımızı göreceğiz. Fransa maçında panik yaptık. Böyle bir oyun oynarsak, rakip de değerlendirirse oyun kopar İtalya'da. İtalya maçını ayrı bir yere koyuyorum o yüzden. Onlar genç, dinamik takım. Atarlarsa bizi perişan edebilirler. Ben bunlara hazırım. Çıktık kazandık. İsviçre ve Galler'i yeneceğimizin garantisi mi var? FIFA sıralamasında hepsi üzerimde. Ben sonuncuyum… Beşiktaş'ın Leipzig, Monaco ve Porto'lu grubuna benzetiyorum. Sonuncu da olabilirsin birinci de. Umarım yine birinci oluruz.”

'20 SENE DAHA BEKLEYEMEM!'

“Beni her gören ‘İyi bir jenerasyon yakaladık' diyor. Ben de diyorum ki ‘Zaten kovalıyorduk yakaladık…' 20 senedir bekliyoruz! Jenerasyonu yakalarsın yeter ki sen o araştırmayı yap. O zaman yakaladık, şimdi geldik yakaladık… Ben bir 20 sene daha bekleyemem! Ne yapacağız jenerasyonu, ‘Seneye olur mu olmaz mı' diyeceğiz. Jenerasyon için sen de bir şey yapacaksın. Bu grupta Çağlar oynamıyordu, Kaan-Merih idi savunma. Zeki de vardı, Hasan Ali de vardı ama sonuç alamıyorduk. Bunu Lucescu'yu suçlayıp yapamayız. O yanlış bile yapsa benim yanlış yapma riskimi ortadan kaldırdı. Bu yüzden ona teşekkür ediyorum.”

‘BARBAR DİYENE DERS VAR'

“EURO 2020'de duruşumuz çok önemli. Bedava kendini tanıtıyorsun. Sana barbar diyen var, seni kötüleyen var. Sen oturmanla kalkmanla, iyilikle iyi davranarak güzel temsil et, ders ver. 2002'de fair-play ödülünü de aldık.”

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!