comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Şenol Güneş: 'Futbolcunun da fabrikasını yapalım'

09 Ocak 2018, Salı 15:36
Şenol Güneş: 'Futbolcunun da fabrikasını yapalım'

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Pro Lisans Seminerinde konuşma yaptı. Şenol Güneş teknik analiz dışında futbolla ilgili eğitici bilgiler vererek deneyimlerini aktardı.

FutbolArena - Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Pro Lisans Semineri'nde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Antalya'da gerçekleşen UEFA Pro Lisans Semineri'nde konuşma yapan Şenol Güneş önemli noktalara değindi. Şenol Güneş, Beşiktaş'ta ortaya koyduğu oyun sisteminden antrenörlük tecrebelerine kadar birçok konuya değindi.


Şenol Güneş'in antrenör gelişim seminerindeki konuşmaları


"BAŞARI GELDİKÇE HAKARET ÇOK OLUYOR"
Hep doğruları görmeye çalışıyoruz. Oysa yanlışları görüp onları tekrarlamazsak doğruyu bulmuş oluruz. Başarı geldikçe eleştiri hatta hakaret daha çok oluyor. Bizi futbolun içerisinden gelenler yönetmiyor. Mesleki dayanışma anlamında eksiğiz.

"ÖNCE DÜŞÜNÜN SONRA KOŞUN DİYORUM"

Ben çocukken, mahalle arasında top oynarken aldığım zevkle futbol oynadım, aynı zevkle bugün takım yönetiyorum. Futbolcularıma 'önce düşünün sonra koşun' diyorum. Düşünmeden nereye koşuyorsunuz?

"OYUNCUNUN DA FABRİKASINI YAPALIM"

Çayın, tütünün fabrikasını yapıyoruz. Oyuncunun da fabrikasını yapalım. Yetiştirelim iyilerini Avrupa'ya yollayalım. Bizim liglerimizde oynasınlar. Yine mi olmadı amatörde oynasınlar. O da mı olmadı en azından adam olurlar, insan olurlar. Orkestrayı yöneteceksen, seyirciye arkanı döneceksin..Orada herkes konuşuyor..Herkesin fikri var.

"KARAKTER EĞİTİMİ DE VERMELİYİZ"

Biz bugünlere düzeni bozmadan kendimizi yenileyerek geldik. Futbolcularımıza futbol eğitiminin yanında karakter eğitimi de vermeliyiz.

"ÇİN SEYAHATİ BİZİM DIŞIMIZDA GELİŞTİ"

Çin seyahatine karşıydım. Bizim dışımızda gelişti. Marka değerine katkısı vardı ama istemedim. Başkanla aynı fikirde değildim. Şimdi yine herkes yazar 'kavgalılar' diye. Keşke her konuda böyle tartışabilsek.

"İNSAN SAYISI ÖNEMLİ DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN KALİTE"

Geçen sene Şampiyonlar Ligi'nde son maçta gruptan çıkamadık. Bazen hocaların hedefleri ile kulübün hedefi aynı olmayabiliyor. Ürettiklerimizi yok etmeyelim, değerini koruyalım. Oyunculara futbol eğitimi yanında karakter eğitimi de vermeliyiz. Biz şu anda oyundan çok işin ekonomisini düşünüyoruz. İnsan sayısı önemli değil önemli olan kalitedir.

"MAÇ PROGRAMI NEDENİYLE GÜÇLÜKLER YAŞADIK"

Rakibin savunma yapması benim işime gelir. Ama maçın başında rakip oyunu yavaşlatıyor ve hakem buna izin veriyor. Bu doğru değil. Hakemlerimiz de baskı altında.  Ligimizde oyun dışında birçok etkeni düşünmek zorunda kalıyoruz. Maç programının yoğunluğu nedeniyle güçlükler yaşadık. Aynı takım aynı oyuncu, farklı maçlarda farklı sonuçlar verebiliyor.

"DOĞRU FELSEFE OLUNCA..."

Oyun formatımızda bir değişiklik yok. Yetenekli, zeki ve karakterli oyuncularım var. Takım ruhunu oluşturunca başarı geliyor. Mazaret üretmiyoruz. Herkesin keyif aldığı bir oyun oynamaya çalışıyoruz. Sevgi, saygı ve sportmenlik önceliğimiz. Doğru futbolcuları, doğru felsefe ile birleştirince sonuç kendiliğinden geliyor.

"İŞİMİZE ÖNEM VERDİK"

Şampiyon gibi düşündük ve davranık, böylece şampiyon olduk. Emek, sabır zaman verdik. Hayal ettik ve hep cesur olduk. Başarmak için zaman zaman sırtımızı kalabalığa döndük. Kurum iyi olursa hepimiz iyi oluruz. İlişkilerimize değil işimize önem verdik. Söylemlerimizi ve eylemlerimizi örtüştürmeye çalıştık.

Siyah Beyazlı takımla ilgili Beşiktaş Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)