comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Savunmada kule onlar! Pepe ve Mustafa Yumlu

14 Ekim 2018, Pazar 11:46
Savunmada kule onlar! Pepe ve Mustafa Yumlu

Süper Lig'de geride kalan 8 haftada hava topu hakimiyeti en yüksek savunma oyuncuları Pepe ve Mustafa Yumlu oldu.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de 2018-2019 sezonunda ilk 8 hafta geride kalırken hava toplarında en başarılı isimleri inceledik. Savunmada Beşiktaş'tan Pepe ve Akhisarspor'dan Mustafa Yumlu zirveyi paylaştılar.


Süper Lig'de hava topu istatistikleri


Süper Lig'de pozisyonlarına göre hava topunda en başarılı isimleri inceledik. Mustafa Yumlu ve Pepe 63 kez ile en çok hava topuna çıkan stoperler oldular ve bu topların 43'ünü kazanmayı bildiler. 

Bu ikilinin ardından Antalyaspor'dan Diego geldi. 54 hava topuna çıkan Diego bunların 28'ini kazanırken 26'sını kaybetti ve hava toplarındaki hakimiyet oranı daha düşük kaldı. 
Öte yandan bu sezon 8 maçın 5'inde oynayan Serdar Aziz hava topuna çıkma istatistiğinde üst sıralarda değil ancak Serdar çıktığı hava toplarını kazanma oranında zirvede. Milli futbolcu çıktığı 38 hava topunun tam 29'unu kazanmasını bildi.

SANTRFORDA YATABARE

Whoscored verilerine göre santrforların hava topu kazanma oranı stoperlere göre daha düşük. Süper Lig'de geride kalan 8 haftada tam 99 kez hava topuna çıkan Yatabare, herkesten çok hava topuna çıktı ve bunların 50'sini kazanarak en çok hava topu kazanan futbolcu oldu. 

Bu konuda Yatabare'den sonra gelen santrforlar arasında Vedat Muriqi 87 hava topuna çıkarken 42 kez kazandı ve 45 kez kaybetti. 3. sıradaki Khalid Boutaib de 74 kez hava topuna çıktı 36 kez kazandı ve 38 kez kaybetti. 4. sırada Umut Bulut ve 5. sırada da Eren Derdiyok geldi. Umut çok fazla kafa topuna çıkmasına rağmen kazanma oranı olarak düşük kaldı. 

ORTA SAHADA HAKAN ARSLAN

Orta saha oyuncuları arasında hava toplarında en üstün isimse Sivasspor'dan Hakan Arslan oldu. 76 kafa topuna çıkan Hakan bunların 40'ını kazandı ve özellikle rakibin kullandığı degajları karşılama konusunda takımına katkı sağladı. Hakan'dan sonra ise Ankaragücü'nden Faty geldi. Faty 54 hava topuna çıkıp bunların 33'ünü kazandı. 

Spor Toto Süper Lig takımları ile ilgili tüm gelişmelere Süper Lig sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bilyoner'den 5.000 TL BilyonPuan HEDİYE!