comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Şampiyonlar Ligi'ne 2024'te 36 takım katılacak! Format değişti

19 Nisan 2021, Pazartesi 18:00
Şampiyonlar Ligi'ne 2024'te 36 takım katılacak! Format değişti

UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'nin formatının değişeceğini resmen duyurdu.

FutbolArena - UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne 36 takımın katılacağını ve maçların lig usulüne göre oynanacağını açıkladı.

UEFA BAŞKANI CEFERİN'İN FORMAT AÇIKLAMASI
"Yeni formatımız, Avrupa çapında ulusal liglerin mevcut statüsünü ve geleceğini destekleyici bir niteliktedir. Format, ulusal organizasyonlardaki başarıların Avrupa kulüp müsabakalarına katılıma esas teşkil eden temel unsur olduğu prensibi ile açık katılım ve dayanışma ilkelerini temel alıyor."

TFF, ŞAMPİYONLAR LİGİ'NİN YENİ FORMATININ DETAYLARINI DUYURDU

- UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki takım sayısı 32'den 36'ya çıkarıldı. 

- Şampiyonlar Ligi'nin alışılagelmiş grup sisteminden, katılımcı takımların tümünün yer alacağı tek bir lig sistemine geçiş yapıldı.

- Bu sistemde her takımın 10 farklı rakibe karşı, 5'i iç, 5'i dış sahada olmak üzere en az 10 farklı karşılaşma oynaması garanti altına alındı. Daha önceki düzende, 3 farklı rakibe karşı iç sahada ve deplasmanda toplam 6 maç yapılıyordu. 

- Ligde ilk sekiz sırayı alacak takım, doğrudan bir üst tura yükselme hakkını elde edecek. Ligi 9 ile 24'üncü sırada bitiren ekipler ise çift maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacak play-off maçları ile son 16 turuna kalmak için mücadele verecek. 

- UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi'nde de benzer değişikliklere gidildi. Avrupa Ligi'nin lig aşamasında 8, Avrupa Konferans Ligi'nin lig aşamasında ise 6 maç oynanacak. UEFA'dan yapılan açıklamada, gelecekte yapılacak detaylı tartışmalara ve anlaşmalara bağlı olarak, bu iki organizasyonda da takım sayısının 36'ya çıkartılabileceği belirtildi.

KATILIM NASIL BELİRLENECEK?

UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım daha önce olduğu gibi takımların ulusal turnuvalarındaki performanslarına dayalı olacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi'ni 36 takıma çıkartacak 4 ek kontenjan şu şekilde sağlanacak: İlave takım kontenjanlardan bir tanesi, UEFA ülkeler sıralamasında 5. sırada yer alan ülkenin, ulusal ligi 3. sırada bitiren takımına verilecek. Diğer ilave kontenjan ise daha önce “Şampiyonlar Yolu”ndan gelen 4 takımlık kotasyonun 5'e çıkarılmasıyla elde edilecek.

Son iki kontenjan ise, son 5 yılda en yüksek kulüp katsayısına sahip olan ancak Şampiyonlar Ligi grup aşamasına kalamamış, fakat Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi veya Avrupa Konferans Ligi'nin eleme turlarında mücadele etmiş takımlara verilecek. 

Tüm kulüp müsabakaları karşılaşmaları, Avrupa çapındaki ulusal liglerin takvimlerinin önemini dikkate alacak şekilde, daha önce olduğu gibi hafta içinde oynanacak. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"