comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Samet Aybaba'dan Türk futbolu için geliştirme projesi

14 Mayıs 2020, Perşembe 00:28
Samet Aybaba'dan Türk futbolu için geliştirme projesi

Teknik direktör Samet Aybaba, Türk futbolu için "Futbol Geliştirme Projesi" adı altında bir çalışma hazırladı.

FutbolArena - Teknik direktör Samet Aybaba, Türk futbolundaki ekonomik sıkıntılar ve sportif başarısızlar hakkında TFF'ye bir proje sundu. Futbolumuzdaki sorunları çözmek için "Futbol Geliştirme Projesi" adı altında bir rapor hazırlanan Samet Aybaba, yaptığı çarpıcı tespitler ve çözüm önerileriyle dikkat çekti.
 

Samet Aybaba'nın Futbol Geliştirme Projesi:


PROJENİN AMACI

Kulüp alt yapılarında yetişen genç oyuncuların A Takım sürecine geçişlerini kolaylaştırmak, sayılarını arttırmak, En üst seviyede ‘'süper lig'' daha fazla süre almalarını sağlamak ve kulüplerimizde 'üretim'' temeline dayandırılmış mali düzenlemeler

PROJE SÜRESİ

Proje 2020-2021 Futbol sezonu itibari ile 6 yıl sürecek şekilde planlanmıştır. 2025 – 2026 futbol sezonun sonunda sonuçları (+/-) gözden geçirilerek revize edilebilecek. Sürenin 6 yıl olarak planlanması;

- Tesisleşme,
- Kulüp mali yapılarının toparlanma süreci,
- Genç oyuncuların gelişim evreleri,

ve benzeri faktörlere bağlı olarak mikro ölçekte tutulmuştur.

LİGLER ARASI GEÇİŞ

Projenin geçerli olduğu 6 yıl süresince Profesyonel liglerden bir alt lige düşme kaldırılacaktır. Örneğin hali hazırda 18 takımdan oluşan Süper lig ve 1.Lig projenin son yılı olan 2025-2026 futbol sezonunda 24 takımlı ligler haline dönüştürülecek.

Buradaki amaç liglerdeki takım sayısını arttırmak, futbolu ülke çapında daha fazla yaygınlaştırmak, A Milli takımımızın oyuncu havuzunu genişletmek, bölgesel anlamda stat / tesis gibi yapısal eksiklikleri daha hızlı giderebilmek.

Tüm profesyonel liglere her yılın sonunda grup bazında +1 takım eklenecektir. Süper lig ve 1. Ligde 6 yıl süre ile bir alt lige düşme olmayacağı için takım sayıları arttırılacaktır. 2. lig ve 3. ligde ise her yıl toplamda 1 takım alt lige düşürülecek, yine de sayı artacaktır.


ÖNERİLER

Takımların her sezon öncesi transfer bütçeleri TFF tarafından belirlenecektir.

Tüm kulüpler için yeni tek tip alt yapı tesisleri yapılacak, yeni olan halihazırdaki tesislerde belirtilen ‘'tek tip'' modeline uyarlanacaktır.

Kulüp alt yapılarında görevlendirilecek antrenörlerin sayısı asgari olarak TFF tarafından belirlenecek, maaş, mesleki ekipman ve eğitim materyalleri TFF tarafından temin edilecek ve maddi giderler kulüp alacaklarından tahsil edilecektir.

Takımların müsabaka listelerinde ''ilk onbir/kadro'' bulundurmaları gereken minimum sayı alt yapı oyuncusu zorunluluğu getirilecek. Bu kurula belli kriterler çerçevesinde ''örneğin üst üste üç maç'' uymayan tkulüplere para cezası değil, puan silme cezası uygulanacak.

6 Yıl süresince alt yapı oyuncusu, yerli oyuncu ve yabancı oyuncuların, müsabakalar sırasında maksimum, minimum ve yüzde olarak alacakları süreler, TFF tarafından belli kurallar çerçevesinde kulüplere bildirilecek ve uymayan kulüplere para cezası değil, puan silme cezası uygulanacak.

TASLAK SÜRE DAĞILIMLARI

Alt yapıdan oyuncu oynatma kriterini eksiksiz uygulayan kulüplere kademeli olarak teşvik edici ödüller verilmelidir.


YABANCI OYUNCU

Yabancı oyuncu sayısı her yıl azaltılarak Süper Lig için maksimum 4 yabancı sınırına kadar indirilecek.

Altı yılın sonunda 4' e indirilmesinin ardından, ülkemize gelecek yabancılarla ilgili, kaliteyi arttıracak ek kriterler getirilecek. ''millilik, yaş, kariyer, tecrübe vs. vs.''

Belirtilen yabancı oyuncu sayılarına göre kadrosunda eksik oyuncusu olan takımlar, maksimum sayıyı aşmamak kaydı ile yeni transfer yapabilecekler.

Arkadaki tabloda hali hazırda kadrosunda 14 – 12 - 9 ve 8 yabancısı bulunan 4 farklı takımın, yabancı oyuncu sayılarını nasıl düşürebileceği örneklendirilmiştir.


Son dakika Türk Futbolu Haberleri FutbolArena'da.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"