comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Ricardo Quaresma'nın yerine Caner Erkin ve Ryan Babel

04 Mart 2018, Pazar 09:47

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, cezalı duruma düşen Portekizli yıldız Ricardo Quaresma'nın boşluğunu Caner Erkin ve Babel ile dolduracak.

FutbolArena - Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Ziraat Türkiye Kupası'nda oynanan maçta kırmızı kart görerek oyun dışı kalan Ricardo Quaresma'nın boşluğunu Caner Erkin ve Ryan Babel ile doldurmayı hedefliyor.


Şenol Güneş, Ricardo Quaresma'nın boşluğunu nasıl dolduracak?


Takvim Gazetesi'nin haberine göre, Beşiktaş Trabzonspor ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdürürken Teknik Direktör Şenol Güneş, Quaresma'nın yokluğunu Babel'le doldurmayı planlıyor. Formsuz olan ve istenileni bir türlü veremeyen Lens'i kulübeye çekecek olan tecrübeli hoca sağ kanatta futbolcu Babel'e şans tanıyacak.

Daha önce değişik zamanlarda sağ kanatta oynayan Babel'in bu görevi başarıyla yapacağına inanan Şenol Güneş sol kanatta da Caner Erkin'e şans tanıyacak. Vagner Love ve Negredo konusunda kararsız olan Güneş'in Brezilyalı oyuncuya daha sıcak baktığı gelen bilgiler arasında. 


Ricardo Quaresma'nın PFDK'ya sevk edilmesi


İşte Beşiktaş kulübünün yayınladığı açıklama:
"FUTBOLUN GÜZEL YANLARINI ORTAYA ÇIKARMAK...

"
Türkiye'nin en köklü kulübü Beşiktaş, FIFA ve UEFA'nın “adil oyun” kurallarına da her zaman koşulsuz desteğiyle öncü bir kulüptür.  Futbolun iyi ve güzel yanlarını ortaya çıkarmak Türk Futbol Camiasının tüm aktörlerinin görevidir.

"ADİL OLMAYAN SONUÇLAR..."

Taraftarından basınına, kulüplerden Türkiye Futbol Federasyonu'na kadar Türk Futbolu'nun gelişmesi ancak herkesin iyiyi örnek alması ve adaletli olmasıyla sağlanabilir.  Ancak maalesef ki; Fenerbahçe ile oynadığımız ve arzu etmediğimiz gelişmelerin yaşandığı son karşılaşmanın ardından gerek PFDK'ya yapılan sevklerde, gerekse kamuoyunda yapılan yorumlarda adil olmayan sonuçlar ortaya çıkmıştır.

"HAKLILIK PAYI LİNÇ GİRİŞİMİ İLE KARIŞTIRILMAMALIDIR"

Sahadaki futbolcular yanlış yapabilir, karşılığında cezalar verilebilir. Ancak adil olunmaz ise, birbirine benzer durumlarda farklı kararlar alınır ise bu sadece cezadan etkilenen kurumun değil, Türk Futbolu'nun zararına bir gelişmedir.  Bugün Quaresma'ya yönelik yapılan eleştirilerde haklılık payı vardır, ancak bu haklılık payı linç girişimi ile karıştırılmamalıdır. 

"CEZALARDA ADİL VE ORANTILI OLUNMASI..."

Quaresma'ya karşı sergilenen linç halinin, arka planda Fenerbahçeli futbolcuların hatalarını gölgeleme tavrına dönüşmesi de dikkatlerden kaçmayacak kadar belirgindir.  Türkiye Futbol Federasyonu'nun ilgili kurullarının cezalarda orantılı ve adil olma gerçeğinden uzaklaşması halinde, futbolumuza vereceği hasarlar tarif edilemez... 

"ÖN YARGILI SÖYLEMLER..."

Kimi kulüplerin Beşiktaşlı kimliğine sahip oldukları gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu'na yönelik ön yargılı söylemleri ne kadar haksızlık ise, 'Beşiktaş'ı korumuyoruz, bakın ekstra cezalar veriyoruz" şeklinde anlaşılabilecek yaklaşımların da adil oyun kurallarına bağlılığı zedeleyeceği unutulmamalıdır. 

"TALİSCA'YA YAPILAN HAKSIZLIK HERKESİN MALUMUDUR"

Tarafsızlık algısı yaymak için cezaları normalin üzerinde vermek bir çözüm yolu değildir. Suç var ise elbette ki ceza da vardır. Ancak abartılı cezalar adaleti zedeler, önyargıları büyütür ve başka mağduriyetler yaratır. Mağduriyet var ise adalet mekanizması doğru işlememiş demektir.  Talisca'ya yapılan haksızlık herkesin malumudur. Caner konusu hala hafızalardadır. 

Dünya futbolunda eşi benzeri görülmemiş (bundan sonra da bir daha görülemeyecek) bir şekilde Caner'e verilen cezadan sonra benzer ve daha ağır eylemlere aynı şekilde ceza verilmemiş olması TFF ve ilgili kurullarının kamuoyu nezdinde daha çok eleştirilmesine sebebiyet vermektedir. 

"QUARESMA'YA OLMASI GEREKENDEN DAHA AĞIR BİR CEZA VERME GİRİŞİMİ..."

Quaresma'ya olması gerekenden daha ağır bir ceza verme girişiminin, Türk Futbolu'na olumlu değil, olumsuz sonuçları olacaktır.  Futbol Ailesinin tüm paydaşlarının aklı selim davranması, iyiyi ve güzeli öne çıkartıp, adil oyun kurallarına bağlılığı sergilemesi, adaletli olması ve kötü sonuçlar verecek abartılı davranışlardan kaçınması herkesin yararınadır. 

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.
Beşiktaş JK

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.