comScore

Beşiktaş Beşiktaş

PFDK'nın Talisca kararını Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı

22 Şubat 2018, Perşembe 18:08
PFDK'nın Talisca kararını Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı

PFDK'nın Beşiktaş kulübünün Talisca'nın cezası için yaptığı itirazı reddetti. Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, PFDK'nın aldığı bu kararı FutbolArena'ya yorumladı. 

FutbolArena Özel - Beşiktaş kulübünün Atiker Konyaspor deplasmanında Talisca'nın gördüğü sarı kartın iptali için yaptığı başvuru PFDK tarafından reddedildi. Buna göre Brezilyalı yıldız hafta sonu oynanacak Fenerbahçe derbisinde forma giyemeyecek.


Talisca'nın sarı kartı neden iptal edilmedi?


Beşiktaşlı Talisca'nın cezası için yapılan itirazın reddedilmesi hakkında Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya değerlendirmelerde bulundu:

"KURULLARIN KARARLARI GEREKÇELİ OLMALI"
Futbol Federasyonu ve kurullarının kararlarının gerekçeli olması kamuoyunda daha konuların az tartışılmasına imkan verir. Bu kurullar da gerekçe koymaktan kaçınmamalıdır. Burada yine gerekçesiz bir kararla karşı karşıyayız. 

"ORTADA BARİZ BİR HATA VAR"

Ortada bariz bir hata var. Şu an itibariyle bundan ötürü haksızlığın olduğu çok net bir şekilde spor kamuoyunda konuşuldu. Ancak TFF düzenlemeleri dar yorumlanırsa buna göre cezanın kaldırılması çok mümkün değildi. Zira öyle oldu. Ancak TFF'nin futbol müsabaka talimatı bize şunu da söylemekte: Hakemlerin müsabakanın teknik sonuçları hakkında kararları kesindir demekle birlikte, hakemin şahısta hatayı düştüğü durumlarda, yani aşikar hakem hatasına dayalı bir Disiplin Kararını kaldırma yetkisinin de bulunduğunu biliyoruz.

"TFF'NİN YETKİSİ HALİNDE İPTAL İMKANI VARDI"

Talisca'nın olayını somut olarak hatırlayacak olursak, orada Talisca'nın kart gördüğü pozisyonda faulü Talisca değil, Ali Turan yapmıştı. Dolayısıyla bu çerçeveden baktığımızda TFF'nin yetkisi dahilinde bu cezayı iptal imkanı vardı. Ancak bunu yapmadığını görüyoruz. 

"HİÇBİR HUKUK DÜZENİ BUNU DESTEKLEMEZ"

Talimatların ve kuralların amacı hakkı korumak ve kamu vicdanını tatmin etmektir. Dolayısıyla kural böyle deyip, hakkaniyete aykırı da olsa uygularız diyerek işin içinden çıkmak haksızlığa kapı ararlar. Hiçbir hukuk düzeni bunu desteklemez. 

"TFF'NİN TALİMATLARINDA..."

İşin özeti şu: TFF'nin elinde Talisca'ya verilen cezayı onaylama yetkisi de vardı, kaldırma yetkisi de vardı. İkisi için de TFF'nin talimatlarında imkan tanıyacak ve buna zemin oluşturacak maddeler mevcuttu. Ancak TFF kritik derbi öncesinde bu yönde karar verme ihtiyacı hissetmiş görünüyor. Federasyon ve özellikle kurullarının kararları gerekçesiyle birlikte açıklamaları lüzumu bu olayda bir kez daha net bir şekilde karşımıza çıkmıştır.

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.