comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Nihat Özdemir: 'VAR sistemi daha iyiye gidiyor'

24 Mayıs 2021, Pazartesi 14:20
Nihat Özdemir: 'VAR sistemi daha iyiye gidiyor'

TFF Başkanı Nihat Özdemir, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - TFF Başkanı Nihat Özdemir, 2020-21 sezonunun tamamlanmasıyla birlikte değerlendirmelerde bulundu. beIN SPORTS'a konuşan Nihat Özdemir'in öne çıkan açıklamaları haberimizde.

"ZOR BİR SENE OLDU"
"Eleştirilmemek mümkün değil, bizim aldığımız her karar Türkiye'deki futbol için. Herkese eşit mesafede olmaya çalışıyoruz. Zorlu bir yılı geride bıraktık. Play-off finalleri kaldı. Sezona 11 Eylül'de başladık, devre arası vermeden 42 hafta oynadık. Kulüpler Birliği'nden küme düşmeme konusunda toplu bir karar geldi, biz çok düşündük. Onlara hak vererek, düşmeyi kaldırmıştık. Zor bir sene oldu ama biz ve kulüplerimiz, birbirimize destek olduk. Belki 25-26 yıldır böyle bir lig yaşanmadı. Son haftaya 3 takım, eşit şansla girdi. Son 3 haftadaki maçları aynı gün ve aynı saatte başlattık."

"1. LİG FİNALİNİ OLİMPİYAT STADI'NDA OYNATMAK İSTİYORUZ"

"1. Lig finalini İzmir'de oynatmayı düşündük. Uygun olan tek stadyum Göztepe Stadyumu'ydu, orası da bakımdaydı. İki takımın yetkilileriyle konuşup, finali İstanbul'a aldık. Elimizden geldikçe, takımların şartlarını da göz önünde bulundurarak bütün ulusal kupa final maçlarını Olimpiyat Stadyumu'nda oynatmak istiyoruz."

"ORTAYA ATILAN İDDİALARIN HEPSİ BOŞ"

"Sezon başında Fenerbahçe çok iyi transferler yaptı. Sezona da çok iyi başladı. 'Fenerbahçe şampiyon olacak, TFF yardım edecek' dediler. Arkasından Galatasaray öne geçince, 'Galatasaray'a destek var' dediler. Sonra Beşiktaş lider oldu. 'Beşiktaş'a düzen var' dediler. Peki ne oldu? Gol farkıyla son hafta şampiyon oldu. Demek ki bu konuşulanların hepsinin boş olduğu ortaya çıktı."

"VAR SİSTEMİ HER YIL DAHA İYİYE GİDİYOR"

"VAR sistemi her yıl daha iyiye gidiyor. Rakamlar da ortada. TFF 1. Lig'de de yeni sezonda uygulama kararı aldık ama bazı statların durumu bunu engelliyor. Futbolun verdiği adaletsiz kararı VAR ile düzeltebiliyoruz. Öncelikle TFF 1. Lig ve ardından daha alt liglere de bu sistemi getirmeyi hedefliyoruz. VAR kadroları yetiştirmek de kolay değil. Ben inanıyorum ki gelecek yıllarda bu konuda da ilerleme kaydedilecek. Eğer Avrupa'da gol çizgisi teknolojisi kullanılırsa biz de kullanmaya başlayacağız. Buna hazırız. VAR operatörü konusunu savcılığa verdik ama savcı dosyayı kapattı. Fenerbahçe'nin iddiası vardı. Tekrar inceleniyor. Söz konusu VAR operatörü arkadaşımız UEFA'nın da listesinde bulunuyor."

"MHK VE KURULLARDAN ÇOK MEMNUNUM"

"Bizim hedefimiz yeni genel kurula kadar mevcut kurullarımızla devam etmek. Ligler başlamadan önce mali genel kurulumuzu yapacağız. MHK, Disiplin Kurulu ve diğer kurulların çalışmalarından çok memnunum. MHK'ye ayrıca teşekkür ediyorum. Zorlu dönemde, 10 maç aynı anda oynanırken çok büyük bir iş başardılar. Hepsinden çok memnunum."

"SÜPER LİG'İ 18 TAKIMA DÜŞÜRECEĞİZ"

"TFF 1. Lig gelecek yıl 19 takımla oynanacak. Her hafta bir takım BAY geçecek. İki yıl içerisinde takım sayısını 18'e düşüreceğiz. Süper Lig'de de ana hedefimiz 18 takım olmalı. 20 takımla bile sıkışıklık söz konusu. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Yeni sezonda hedefimiz maçları seyircili oynatmak. Ağustos ayında en azından düşük kapasiteli de olsa kademeli olarak seyircili olarak başlamak istiyoruz."

"1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLARLA İLGİLİ KARARIMIZI AÇIKLAYACAĞIZ"

"1959 öncesi şampiyonluklarla ilgili ilk başvuru Fenerbahçe'den geldi ama ardından birçok kulüp başvurdu. Hukuk Kurulu bunları inceliyor. Yakın zamanda en doğru hukuksal kararı vereceğiz."

"KULÜPLER 14 YABANCI İSTİYOR"

"Kulüpler Birliği mektup yazdı, aynen devam etsin diyor. 14 yabancı olsun diyor. Kulüpler ile temas halindeyiz. 'Bunu yine uygulamayın, salgın var, maliyetler artacak, Türk futbolcuların maliyetleri çok yükselecek, biz zaten mali olarak sıkıntıdayız' dediler. Bu öneriyi düşünüyoruz. Yabancı sınırı konusunda Kulüpler Birliği, serbestliğin sürmesini istiyor. Bunu inceliyoruz, en kısa sürede kararı vereceğiz."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!