comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Mustafa Denizli'den Süper Lig için şampiyonluk tahmini

06 Mart 2021, Cumartesi 16:33
Mustafa Denizli'den Süper Lig için şampiyonluk tahmini

Deneyimli teknik direktör Mustafa Denizli, hakem tartışmalarından şampiyonluk yarışına, Mesut Özil transferinden Sergen Yalçın ve Fatih Terim'e kadar birçok konuda TivibuSpor'a özel açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Kariyerinde üç büyük İstanbul takımına da şampiyonluk yaşatan Mustafa Denizli, yeni tip koronavirüs gölgesinde oynanan futbolun lezzet vermediğini söyledi. Denizli, “İki günde maç oynanması tuhaf gelmiyor. Bu, bizim yeni yaşadığımız bir durum.  Avrupa bunu yıllardır yaşıyor. Kadroları geniş olan takımlar bunlara rahatlıkla hazır olur. Kadroları dar olan takımlar da bunlara hazır olabilir. Programlamaları iyi yaptıktan sonra maçlarda herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Futbolun önemli unsuru olan seyirciden yoksun maçlar lezzet vermiyor. Oynanan futbol da lezzet vermiyor” ifadelerini kullandı.

"VAR ADALETLİ BİR SİSTEM"
Video Yardımcı Hakem tartışmaları hakkında da konuşan deneyimli teknik adam, “Bir pozisyon hakkında karar vermek için futbol dünyasının içindeysen hakem olmana gerek yok. Yüreğe ihtiyacın var. Net bir şekilde gördükleri pozisyonları değerlendiremeyen, maçın orta hakemini ikaz edemeyen… Son zamanlarda orta hakeme bu ikazlar yapılmıyor. Dolasıyla birçok takım itiraz ediyor. VAR aslında adaletli bir sistem. Futbolu güzel yapan hakem kararlarının tartışılması. VAR gelincebeklenti hakem hatalarının tartışılmamasıydı. Bunlardan da kaçıyorsa insanın aklı karışmaya başlıyor. Hakemi eskisinden daha fazla konuşmaya başlıyorsun” dedi.

Türk futbolunda bireysel kalitede düşüş yaşandığını aktaran Denizli, “Yabancı sayısı az olunca gelen yabancı kaliteliydi. Galatasaraylı değilsen Hagi'yi izlemeye, Fenerbahçeli değilsen Alex'i izlemeye gidiyordun. Şimdi öyle futbolcu sayısı yok denecek kadar az. Kulüpler şartlarını zorladı. Eksiye düştüler” yorumunda bulundu.

"MİLLİ TAKIM'DA İYİ BİR JENERASYON VAR"

Türk kulüplerin Avrupa kupalarında son dönemde başarılı olamadığını hatırlatan Mustafa Denizli, “70'li yıllarda yaşadığımız Avrupa psikolojisi tekrar gündemde. Bundan sonra Şampiyonlar Ligi'ne direkt gidecek takımız zorlanacak. Ön elemede takımlarımız zorlanacak. Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonasına katılması biraz moralleri düzeltti. Milli Takım'da iyi bir jenerasyon var” şeklinde konuştu.
 
Fenerbahçe'nin başına Milli Takım'dan sonra geçtiğini hatırlatan Mustafa Denizli, “Kadroda 5 tane futbolcu vardı Fenerbahçe'de o zaman. 12 tane transfer yaptık, bir kısmı yabancı, bir kısmı Türk. Türklerden gençleri ve kaliteli olanları tercih ettim. Ali Güneş, Serhat ve Yusuf vardı aralarında. Revivo, Rapajic, Anderson, Lazetic, Mirkovic gibi transferleri yaptık. Bütün kadro 17 kişiydik, iyi bir sezon geçirdik” dedi.

"MESUT ÖZİL KALİTESİYLE UYUM SAĞLAR"

Fenerbahçe'nin devre arası transferleri hakkında konuşan 71 yaşındaki futbol adamı, “Kaliteli futbolcuların adaptasyon süreci kısalır. Bu tip futbolcuların adaptasyon süresi 3 haftadır. 3 ay derler o palavradır. Mesut Özil'in bugününü değerlendirdiğimiz zaman doğru sonuca varamayız. 10 aydır futbol oynamıyor ama bu çok önemli değil. Genel performansına baktığımızda çok başarılı bir performans. Çalışmalarını yapıyorsa bu süreci aşmış olması lazım. Mesut'un arkadaşlarını ve takımı tanıması uzun süre almaz. Kalitesiyle bu uyumu sağlar. Her geçen hafta fizik kapasitesini artırabilir” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'nin şampiyonluk hasreti üzerine yorum yapan Denizli, “Uzun süre şampiyon olamamak tüm takımların yaşadığı bir süreç. Galatasaray'ın mesela uzun bir süreci var, en fazla şampiyonluk yaşayan takım. Beşiktaş da yaşadı. Fenerbahçe de bu sıkıntıyı geçmişte yaşadı, şimdi yine yaşıyor. Camianın bu tip transferlere ihtiyacı vardı. Evdeki hesap bazen çarşıya uymaz. Çok transfer yaptığınız zaman bazen istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz” dedi.

"SERGEN YALÇIN SON DERECE ZEKİ BİR İNSAN"

“Bu anlamda en rahatı Beşiktaş” diyen Mustafa Denizli, “Başlarında zeki bir hoca var. En iyi gözüken Beşiktaş.Sergen Yalçın farklı bir insan. Hem çok sevdiğim hem çok inandığım bir futbolcuydu. Son derece zeki bir insan. Sergen aldığı kararlarda beni arar. ‘Böyle bir teklif var hocam, ne diyorsun' diye beni arar, fikrimi alır. Ben de bundan büyük mutluluk duymuşumdur. Beşiktaş'ın kadro yapısı geniş değil ama birbirine uyumlu futbolculardan kurulu” şeklinde görüş belirtti.

Galatasaray hakkında da konuşan deneyimli futbol adamı, “Fatih Hoca en tecrübelisi ve en başarılısı ama kadro sıkıntısı çekiyor. Ara transferde yapılan transferler kötü olmasa da Fatih Hoca'nın kafasındaki takımı çıkarmaya yetmedi. En fazla sıkıntıyı yaşayan Galatasaray lider durumda” dedi.
 
Son olarak şampiyonluk yarışı hakkında da fikirlerini aktaran 71 yaşındaki Denizli, “Bu yarış üçlü olarak devam eder. Bir adım önde gördüğüm var, o bende kalsın. Eski lig olsa ‘33'üncü haftada şu şampiyon olur' derdim ama şu an ‘39'uncu haftada şu olur' diyemem. 39'uncu haftada yarış iki takıma düşer” şeklinde konuştu.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!