comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Murat Fevzi Tanırlı: 'Hakemin OKULU var, CİSMİ yok'

13 Mart 2020, Cuma 15:59
Murat Fevzi Tanırlı: 'Hakemin OKULU var, CİSMİ yok'

Hakem hocası ve spor yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı, TFF ile MEB arasında yapılan tarihi protokolün imza törenine katılarak gözlemlerini paylaştı.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Türkiye spor tarihinin en önemli iş birliklerinden birisi olan Hakem Meslek Lisesi protokolü imzalandı.

Hakem hocası ve spor yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı, imza törenine katılarak gözlemlerini ve düşüncelerini FutbolArena takipçileri için yazdı.
TFF Başkanı Sayın Özdemir, "Bugün burada Türk hakemliği için dönüm noktası olacağına inandığımız çok önemli bir projenin ilk adımını atıyoruz. Futbol Federasyonu olarak, sporun tabana yayılmasında bize sürekli destek veren Milli Eğitim Bakanlığımız ile tarihi bir iş birliği protokolü imzalayacak olmamızdan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Profesyonel ve amatör liglerde yılda 120 bin maç oynatıyoruz. Geldiğimiz noktada hakemlik büyük bir ihtiyaç ve biz de bu mesleğe artık futboldaki gibi bir alt yapı kuruyoruz. Yeni projemizle, 15-16 yaşında öğrencilerimiz lisemizde hakemlik ihtisası yapacak ve böylelikle ilk defa "okullu hakemlerimiz" olacak. Tahmin ediyorum ki, bunun dünyada örneği de yok. İnanıyorum ki Hakem Meslek Lisesi yeni bir çığır açacak, Türk hakemliğine yeni bir çehre kazandıracak. En önemlisi ise, bugün yaşanan sorunların gelecek nesillerde yaşanmaması için önemli bir katkı sağlayacak." dedi.

MURAT FEVZİ TANIRLI: "HAKEMLİKTE GÜZEL YARINLAR BİZLERİ BEKLİYOR"

"Gerçekten eski bir hakem olarak fevkalade bir düşünce olduğunu belirtmeliyim. TFF'yi ve Milli Eğitim Bakanlığı'nı bu eşsiz ve vizyoner yaklaşımdan dolayı kutlarım. İnşallah güzel yarınlar temelden gelecek eğitimle hakemlikte bizleri bekliyor. 

Törende dikkatimi birkaç nokta çekti. Hakemlik için milat olan böyle bir birliktelikte hakemlik kurumunun başındaki insanın da birkaç kelime ile duygu ile düşünceleri alınabilirdi. Sayın Zekeriya Alp, neticede Türkiye'de gerçekten icrası zor olan hakemlik mesleğinin tepesindeki isim. Şık olurdu, saygıdeğer bir yaklaşım olurdu. 

Diğer yandan, hakemlere yapılacak seminerler corona virüsü nedeniyle doğal olarak iptal edildi. İstanbul dışındaki illerden hakemlerin gelmesi imkansızdı. Bununla birlikte en azından Süper Lig hakemlerimizden, ulusal kategorideki diğer hakemlerden birkaç temsilcinin bu tarihi günde TFF'de olması çok güzel olurdu. 

Bir başka nokta da, Sayın Nihat Özdemir'in forma hediyesi geleneği sürdü ve Milli Eğitim Bakanımız sayın Ziya Selçuk'a hem kendi ismi hem de MEB yazılı A Milli formaları hediye etti. Böyle özel ve güzel bir günde, Süper Lig hakemlerimizin veya FIFA hakemlerimizin imzaladığı çok şık birkaç hakem forması, sarı ve kırmızı kart, düdük gibi hediyeler daha güzel jest olurdu kanaatindeyim.

Böyle güzel bir projenin Türk hakemliği ve Türk futbolu için ben de hayırlı olmasını diliyorum."

TFF-MEB protokol kapsamı şöyle:

-Riva Meral-Celal Aras Spor Lisesi'nde yapılacak müfredat değişikliği ile birlikte 2020-2021 öğretim döneminden itibaren futbol hakemliği eğitimi verilecek.

-Öğrenciler Hakem Meslek Lisesi'ne özel yetenek sınavıyla alınacak.

-Hakem Meslek Lisesi öğrencilerinin eğitimlerine devam ederken hakem ve yardımcı hakem olarak görev almaları sağlanacak.

-Mevcut okul binasında fizik olarak yeni düzenlemeler yapılacak, halı saha kurulacak.

-Öğrenciler TFF'nin düzenlediği eğitim seminerleri, sporcu gelişim kampları ve etkinliklerden yararlanacak, Federasyonun yurt dışı faaliyetlerine katılacak.  

-Futbol Federasyonu, Hakem Meslek Lisesi için spor malzemesi temin edecek, portatif saha ve ekipman sağlayacak.

-TFF, lise için uzmanlar görevlendirecek, öğrencilere burs verecek ve istihdam sağlayacak.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)