comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Mehmet Özcan kimdir? Beşiktaş ve Galatasaray'ın transfer hedefi

01 Ağustos 2019, Perşembe 13:39
Mehmet Özcan kimdir? Beşiktaş ve Galatasaray'ın transfer hedefi

Beşiktaş ve Galatasaray'ın istediği Mehmet Özcan'ı FutbolArena yorumcusu Sinan Yılmaz değerlendirdi. 

FutbolArena - Beşiktaş ve Galatasaray'ın transfer hedefinde olan Eskişehirspor'un genç yıldızı Mehmet Özcan'ı FutbolArena yorumcusu Sinan Yılmaz değerlendirdi. 
 

Mehmet Özcan nasıl bir futbolcu? Mehmet Özcan artıları ve eksileri


"Türk futbolunda Hürriyet Güçer'lerden beri pek göremediğimiz top kazanan orta sahaların yenisi geliyor. Mehmet Özcan'ın en göze çarpan özelliği agresifliği ve top kapma hamlelerindeki başarısı. Oldukça cesur, agresif ve iyi bir kesici. Tabi bu özellikler iyi bir orta saha oyuncusu olmak için yetmez. Bunun yanına başka melekeler de eklemeli...

Zeki bir genç olduğunu vurgulamak lazım. Bu gelişim için gerekli özelliklerin başında geliyor. Becerili olamadığı konuları biliyor ve yapamayacağı şeyleri zorlayarak gereksiz top kayıplarına neden olmuyor. Basit ve akıllıca top kullanıyor. Genelde risk almazken, boş pozisyon bulduğunda bekleri hücuma katan paslar da, forvetleri savunma arkasına kaçırabilecek ara toplar da gayet iyi şekilde atabiliyor. Yani argo bir ifadeyle, kazma olduğu için zorunluluktan basit oynuyor diyemeyiz. Oyun görüşü de, pas becerisi de, bir top kapan orta saha için gayet iyi."
TOP SAKLAMA VE DRİPLİNGLERİ ABDÜLKADİR PARMAK'I ANDIRIYOR

"Driplingleri, Trabzonspor'da parlayan Abdülkadir Parmak'ı andırıyor. Abdülkadir de bir önceki sezon 1. Lig'de oynamışken, bu sezon Trabzonspor'a rotasyonda büyük katkı sağladı ve büyük bir çıkış gösterdi. 

Abdülkadir Parmak hücumda daha kreatif, 8 ve 10 numara gibi pozisyonları daha iyi oynayabilecek bir oyuncuyken, Mehmet Özcan ise daha 6 numara ve defansif olarak daha güçlü bir oyuncu. Yani birinin savunması, diğerinin hücumu daha iyi ama ikisi de dar alanda fiziksel zaaflarına rağmen oldukça iyi top saklıyor ve dar alandan driplinglerle çıkabiliyorlar. Orta sahada kısa boylu olmak bir dezavantaj olsa da fazla top kaybı yapmamayı ve topu doğru yerlere sürüp rakiplerin baskısından kaçmayı biliyorlar. İkisinin de özgüveni oldukça yüksek."

KARAKTERİ 

"Eskişehirspor'u yakından takip eden, Eskişehir'de yaşayan bir arkadaşıma Mehmet'in karakterini de sordum. Kulübe oldukça yakın olan bu arkadaşım Mehmet'in yaşına göre çok olgun bir karakteri olduğunu ve şımarık biri olmadığını söyledi. Bu da zekası gibi, gelişimi adına son derece gerekli şeylerden biri."

EKSİKLERİ

"Artıları olduğu kadar önemli eksikleri de olan bir oyuncu Mehmet. Bu da son derece normal. Sadece bu sezon oynamaya başlamış, ümit milli seviyesinde de  fazla deneyimi olmayan bir isim. Örneğin geçen sene Eskişehirspor'dan Beşiktaş'a gelen Dorukhan, Mehmet'e göre çok daha tecrübeliydi. 2 sezon devamlı 11 oynamıştı ve Ümit Milli takımda da çok sayıda maça çıkmıştı."

"Dorukhan'ın Mehmet Özcan'dan fazlası genellikle fiziksel özellikleri... Dorukhan'ın dayanıklılığı, hızı ve gücü daha yüksek. Mehmet agresif, top kapma becerisi çok yüksek ama o bölgede biraz daha hızlı ve çabuk olsa etkinliği çok daha fazla olabilir ve rakip orta sahaları hayattan bezdirecek bir adama dönüşebilir."

"Mehmet'in 1.75'lik boyu hava toplarında da önemli zaaflarından biri oluyor. Savunmanın önünde oynadığı için hava toplarıyla çok muhattap oluyor ve hava toplarında kısa kalıyor. Büyük ihtimalle Beşiktaş veya Galatasaray'da direkt savunma önünde tek başına oynamak gibi ağır bir yükü ona vermezler ve öncelikle yan rolleri oynar. Bu da Eskişehirspor'daki kadar hava topuna çıkma zorunluluğunu azaltır. Öte yandan hava toplarında genellikle topları rastgele uzaklaştırdığını gördüm. Bu da geliştirmesi gereken bir özelliği..." 

"Öte yandan skorer bir oyuncu değil. Bu sezon gol bulamadı. Fazla gol pozisyonuna da giremiyor. Bir 6 numara için doğal diyebilirsiniz ama iyi bir şutör de değil..."

"Gelelim en önemli eksiğine... Mehmet maalesef fazla tek ayaklı bir oyuncu. Sağ ayağına baskı yaptığınızda kilitlenebiliyor. Solla pasları da şutları da sıkıntılı oluyor. Sol ayağını acilen geliştirmesi gerek. Hatta en çok bu eksiğini gidermek için çalışmalı."

İYİ BİR YATIRIM OLABİLİR

"Özetle Mehmet, Galatasaray veya Beşiktaş'a transfer olursa, belki gelir gelmez takımın yıldızı olmayabilir ama iki takıma da rotasyonda güzel katkı sunabilecek ve gelişebilecek bir oyuncu olabilir. Bence Mehmet Özcan, Türkiye'de gelecek adına yatırım yapılabilecek oyuncuların başında geliyor. 

Böyle agresif, çalışkan ve karakterli oyuncuların takımın çimantosu olma gibi bir özelliği de var. Önder Özen, benzer tipte bir oyuncu olan Necip Uysal için bu yakıştırmayı yapmıştı. Beşiktaş'ın çimentosu demişti. Şimdi Galatasaray antrenmanlarında takımın yıldızlarına örneğin Feghouli'ye, Belhanda'ya, Seri'ye Selçuk İnan gibi yaşlanmış ve ağırlaşmış bir oyuncunun baskı yapması ile 20 yaşında canavar gibi basan Mehmet Özcan'ın baskı yapması farklı oluyor. Mehmet Özcan gibi sert ve mücadeleci oyuncuların, takımın yıldızlarının form seviyesini de yükselteceğini düşünüyorum. Net şekilde, Belhanda'nın Feghouli'nin daha sağlam idman yapmasını sağlayacaktır. 

İlk etapta Mehmet Özcan'dan beklenti ne kadar az olursa o kadar iyi olur. Sonrasında, eksiklerini giderdiğinde enerjisi ve isteğiyle tribünlerin sevgilisi olabilecek bir genç..."

Son dakika Transfer Haberleri FutbolArena'da.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!