comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Maçlar geçersiz sayılacak mı? Mehmet Büyükekşi açıkladı

03 Nisan 2023, Pazartesi 15:08
Maçlar geçersiz sayılacak mı? Mehmet Büyükekşi açıkladı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, maçların geçersiz sayılmasıyla ilgili talepler hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Lig'den çekilen Gaziantep FK ve Hatayspor ile ilgili oynanmış maçların geçersiz sayılması talepleri hakkında açıklamalarda bulundu. Mehmet Büyükekşi, "Kulüpleri kararına göre bu iş olmaz. Kulüpler Birliği'nin karar alma yetkisi yok. Öyle olsa bile sadece 6 kulüp bunu istiyor. Kamuoyunu bu şekilde ne olur meşgul etmeyelim" dedi.

"OYNANMIŞ MAÇLAR TESCİL EDİLMİŞTİR"
"Oynanmış maçlar tescil edilmiştir. Oynanmamış olanlar hükmen sonuçlanmıştır. Aldığımız karar acele değildi. Geçmiş örneklere bakarak aldık. Bir takım ligden çekilirse kalan tüm maçları iptal edilir ve o maçlarda 3-0 hükmen mağlup edilir. O zamana kadar oynadıkları maçlar ise tescil edilir. Süper Lig'de iki kulübümüze, diğer liglerdeki kulüplerimize kalan alacaklarının ödenmesine karar verdik. Bu kararı kamuoyunda bahsedildiği gibi acele karar almadık. Geçmiş uygulamalara, içtihatlara baktık. 30 yıl önceki Samsunspor'un otobüs kazasında, 1999 depreminde hep aynı kararları almış TFF yönetimi. Bir takımın oynadığı maçlar ligden çekilse bile silinmez. Hiçbir zaman böyle bir uygulama olmamıştır. Kulüpleri kararına göre bu iş olmaz. Kulüpler Birliği'nin karar alma yetkisi yok. Öyle olsa bile sadece 6 kulüp bunu istiyor. Kamuoyunu bu şekilde ne olur meşgul etmeyelim."

"MHK BAŞKANIMIZI YENİ DEĞİŞTİRDİK"

"Marka değerimizi koruma anlamında çok doğru davranmıyoruz. Bütün kulüpler kendilerine göre doğru olanı söylüyor. Şimdi yeni moda başladı. Devre arasında paylaşım yapma modası. Biz bunları doğru bulmuyoruz. Her kulübün kendi takımlarıyla ilgilenmelerini istiyoruz. Hakem hataları olabilir ama önemli olan iyi niyet. MHK Başkanımızı yeni değiştirdik, bununla ilgili herhangi bir değişim söz konusu değil. Hakemlerimizi baskı altına almanın hiçbir faydası yok. Hakemlerimiz ne kadar stressiz olursa o kadar iyi maç yönetir. Biz her kulübe eşit mesafedeyiz. Amacımız Türk futbolunu hak ettiği yere getirebilmek. bunu hep birlikte yapabiliriz. Bu işler hemen sonuç vermez. Aday hakemlerden başlayarak eğitime başladık. Zamana ihtiyacımız var. Biz iyi niyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"DERBİYE ÖZEL MANUEL ATAMA YAPILDI"

"Bu hafta sadece derbi maçın hakemi manuel olarak atandı. MHK'nin böyle bir talebi oldu. Belçika'da da böyle uygulamalar olabiliyor. Bazen en zor maçı manuel olarak atayabiliyorlar. Biz de buna izin verdik. Şeffaflık gereği de bunu özellikle açıkladık."

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Yabancı kuralı konusunda farklı ülkelerin sistemlerine bakıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!