comScore

Beşiktaş Beşiktaş

KPMG Raporları: "Beşiktaş'ta zarar azaldı"

12 Ocak 2022, Çarşamba 21:45
KPMG Raporları:

KPMG Football Benchmark'ın son Avrupa Şampiyonlar Raporu'na göre önde gelen sekiz ligde 2020-21 sezonunu şampiyon bitiren kulüplerin mali bilançosu pek parlak değil. Pandemi etkisiyle maç günü gelir elde edemeyen kulüpler geçen sezonu genelde zararla kapadı. Türkiye Süper Lig şampiyonu Beşiktaş'ın ise gelirleriyle beraber faaliyet zararı da azaldı.

FutbolArena - Lig şampiyonu olmak bile kulüplerin mali bilançosunu kurtarmıyor. KPMG'nin her yıl hazırladığı Avrupa Şampiyonlar Raporu'nun bugün açıklanan son versiyonun özeti bu cümleyle açıklanabilir. Avrupa'nın önde gelen sekiz ülkesinde geçen sezonki lig şampiyonlarının mali bilançolarını ve gelir-gider dengesini inceleyen raporun bulguları pek de olumlu değil. Raporda incelenen sekiz lig şampiyonu Manchester City, Bayern Münih, Atletico Madrid, Inter, Ajax, Lille, Sporting ve Beşiktaş'tan sadece İngiltere Premier Lig şampiyonu pandemi öncesi 2018-19 sezonuna kıyasla faaliyet gelirlerinde bir artış temin etti. Manchester City, lig şampiyonluğunun yanı sıra Şampiyonlar Ligi finali oynadığı sezonu toplam 644.2 milyon Euro gelirle kapadı. İtalya Serie A şampiyonu Inter de önceki sezon göre yüzde 19'u gelir artışı sağlamayı başardı. 

KPGM'ye bilgilerini veren Manchester City haricindeki yedi kulüpten sadece Bayern Münih 1.8 milyon Euro'luk küçük bir kâr açıkladı. Diğer altı kulüp lig şampiyonu oldukları sezonu zararla kapadılar. Hatta Inter'ın net zararı 245.6 milyon Euro'yu, Atletico'nunki de 111.7 milyon Euro'yu buldu.

KPMG'nin Dünya Spor Bölümü Başkanı Andrea Sartori'ye göre maliyetlerini kısmakta zorlanan futbol sektöründe, çoğu kulübün toplam geliri hâlâ pandemi öncesi seviyelerin altında: “Şampiyon kulüplerin çoğu Mayıs/Haziran 2021'de sona eren mali yılda yüksek zarar kaydetti. Bazı önemli istisnalar olsa da maç günü gelirindeki kayıptan sert etkilenen, ancak yine de istikrarlı yayın ve ticari gelirlerle hafifletilen faaliyet gelirleri yüksek personel maliyetini ve azalan oyuncu transfer gelirini telafi edemiyor.”BEŞİKTAŞ'IN GELİRLERİ DÜŞTÜ, ZARARI AZALDI

Raporda incelenen sekiz kulüpten Beşiktaş da kârlılık rakamlarında iyileşme kaydeden tek şampiyon oldu: 44,4 milyon Euro net zarar kaydetmesine rağmen, önceki döneme kıyasla kayıpları neredeyse yarıya indirdiler. Bu istisnai gelişme, esas olarak, kulüp 2020/21 sezonunda tek bir transfer yapmamasında ve personel ücretlerindeki yıllık yüzde 48'lik düşüşten kaynaklanıyor. Buna karşılık Beşiktaş'ın 2020-21'deki toplam gelirleri bir önceki sezona nazaran yüzde 21 azaldı ve 80 milyon Euro'dan 59 milyon Euro'ya düştü. Beşiktaş'ın son üç sezondaki toplam zararı da 164 milyon Euro'yu buldu.

KARTAL'DA KADRO MALİYETİ 37 MİLYON EURO

Beşiktaş'ın son beş yıldaki mali performansına bakıldığında özellikle kadro maliyetinin hızla azaldığı göze çarpıyor. Toplam faaliyet gelirinde Fenerbahçe'nin (74 milyon Euro) ve Galatasaray'ın (67 milyon Euro) gerisinde kalan Beşiktaş bununla beraber toplam oyuncu ücretlerini 37 milyon Euro'ya kadar indirmeyi başardı. 2017-18'da Kara Kartal'ın ödediği toplam ücretler 89 milyon Euro'ya kadar çıkmıştı.

Haber: Alp Ulagay

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!