comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Kartal Kayra Yılmaz, FutbolArena'ya konuştu

30 Ağustos 2022, Salı 15:24
Kartal Kayra Yılmaz, FutbolArena'ya konuştu

Beşiktaş'tan Ümraniyespor'a kiralık olarak gönderilen Kartal Kayra Yılmaz, FutbolArena'ya konuştu.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'in yeni ekiplerinden HangiKredi Ümraniyespor, geçtiğimiz günlerde Beşiktaş ile olan sözleşmesini 2025 yılına kadar uzatan Kartal Kayra Yılmaz'ı kiralık olarak kadrosuna kattı. FutbolArena'ya özel açıklamalarda bulunan 21 yaşındaki orta saha oyuncusu, “Ümraniyespor sürecini en iyi şekilde tamamlayıp Beşiktaş'a daha güçlü dönmek istiyorum. Camiaya ve taraftara uzun yıllar hizmet etmeyi hedefliyorum” diye konuştu.

SORU: Daha önce Ümraniyespor'la TFF 1.Lig'de 47 maçta forma giymiştin. Kırmızı-beyazlı ekip ile bu sefer Süper Lig'de mücadele edeceksin. Neler hissediyorsun?
Daha önce Recep Uçar hocam ile Beşiktaş döneminde çalışmıştık. Kendisi Abdullah Avcı hocanın ekibindeydi. Aslında bana ilk forma şansı veren hocalarımdandır. O dönem Braga maçında Abdullah hoca hastalanmıştı. Takımın başında Recep hoca vardı. Recep hoca sayesinde Braga deplasmanında ilk 11'de şans bulmuştum. Daha sonra kendisi Ümraniyespor'a gelince beni takımda görmek istedi. O dönemde Beşiktaş'ta çok forma şansı bulan bir oyuncu değildim. TFF 1.Lig gibi zorlu bir ligde güvenip direk beni takıma monte etmesi benim için bambaşka bir duygudur. O yüzden Recep hocanın bende yeri çok farklıdır. Bu seneki transferimde de bende ısrarcı olması benim için güzel bir duyguydu. Ben de onun istediklerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Takıma gelir gelmez direk forma şansı buldum. İnşallah bundan sonra da en iyi şekilde devam edeceğim.

SORU: Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş ile olan sözleşmeni 2025 yılına kadar uzattın. Siyah beyazlı ekipteki geleceğinle alakalı neler söylemek istersin? Valerien Ismael'in takıma etkisi anlamında düşüncelerin nelerdir?

Buraya gelmeden önce hem yönetim hem de ekibimizle sözleşme uzatma konusunda karar aldık. Ümraniyespor sürecini en iyi şekilde geçirip Beşiktaş'a güçlü şekilde dönmek istiyorum. Beşiktaş'ta kalıcı olup, taraftara ve camiaya yıllarca hizmet etmeyi hedefliyorum. Ayrıca orada kaptanlık yapmak istiyorum. Bence Valerien Ismael, Türkiye'ye gelmiş büyük hocalardan birisi. Kendisi taktik ve tekniğiyle Avrupa sistemine yatkın olan bir isim. Genç oyunculara değer veren bir teknik direktör. Hocamız bizler için bir şans aslında. Kendisi bana da şans vermişti. Çok fazla şans bulamayacağımı düşünerek Beşiktaş'tan kendi isteğimle ayrıldım. Yöneticilerle ve hocamla konuşarak takımdan ayrılma kararı aldım. Ümraniyespor'da daha fazla süre bulup kendimi geliştireceğime inanıyorum. 

"RANGERS, BENİ TRANSFER ETMEK İSTEDİ"

SORU: Glasgow Rangers'in Rıdvan Yılmaz'ı transfer ettikten sonra seni de kadrosuna katmak istediği haberleri medyada sıkça yer almıştı. İskoç temsilcisiyle bir temasınız oldu mu?


Rıdvan Yılmaz'ın transferinden sonra o dönem Rangers, menajerimle iletişime geçti. İngiltere ve İskoçya'da oyuncu performans sistemi diye GBA isminde bir puanlama sistemi var. Orada oynayabilmek için belli bir puanı doldurmak gerekiyor. Mesela A Milli Takımda oynadığın zaman en üst seviye olduğu için yüksek puan veriyorlar. Ümraniyespor formasıyla TFF 1. Lig'de 47 maç oynamama rağmen puanım yetmiyordu. O yüzden Süper Lig'de forma şansı bulmam gerekiyor. Rangers yetkilileri şu an performansımı takip etmeye devam ediyor. SORU: Beşiktaş'tan ayrılmadan önce Valerien İsmael ile bir görüşmeniz oldu mu? Hocanızın özellikle genç oyunculara verdiği fırsatlarla ilgili neler söylemek istersin?

Valerien Ismael hocayla Avusturya ve İspanya kampından beri irtibat halindeyim. Özellikle İspanya kampında yanına çağırıp benimle konuşmuştu. Bana, “Çok yetenekli ve iyi bir futbolcusun. Geçen sene Ümraniyespor'da yaptığın işlerin bilincindeyim. İstatiksel anlamda yaptıklarını inceledim. Avrupa'ya gidecek kapasitede bir oyuncusun. Burada Avrupa'ya dayalı bir sistemde oynamaya çalışıyoruz. Bunları haftalar geçtikçe öğreneceksin. Bir gün Avrupa'ya gideceğine gönülden inanıyorum” demişti. Kendisi, inandığı ve güvendiği futbolcuların sonuna kadar arkasında duruyor. 

SORU: Rıdvan ve Emirhan konusundan yola çıkacak olursak ülkemizde genç futbolcuların altyapısında yetiştiği kulüplerde kısa süre oynayıp sonra Avrupa'ya gitmesi genelde tepkiyle karşılanıyor. Bu durumla ilgili düşüncelerin nelerdir? 

Rıdvan Yılmaz ile uzun yıllardan beri arkadaşız. Kendisinin Avrupa'ya gitme hayali vardı. Bence Beşiktaş'taki süresini tamamlamıştı.  Burada şampiyonluklar yaşayıp kupa kazandı. Emirhan ise ilk senesinde 10 civarı maçta forma giyip Torino'nun radarına girdi. Bence bu büyük bir başarı. Her futbolcunun Avrupa hayali vardır. Emirhan'da böyle bir fırsat gelmişken bunu değerlendirmek istedi. 

"GENÇ FUTBOLCULARA SABREDİLİP SÜRE VERİLMELİ"

SORU: Üst üste aldığı galibiyetlerle dikkat çeken Beşiktaş, Dele Alli gibi Avrupa'nın önde gelen orta saha oyuncularından birisini kadrosuna kattı. Bu transferle bağlantılı olarak Beşiktaş'ın kadro yapılanması hakkında neler söylemek istersin?

Dele Alli, dünyanın en iyi liginde oynamış büyük bir yıldız. Bunu kimse inkâr edemez. Rıdvan ve Ersin örneğinde olduğu gibi ülkemizde gençlere güvenip şans verildiği zaman bizim de o seviyelere çıkabileceğimizi düşünüyorum. Taraftarlarımız sürekli bizim arkamızda. Hiçbir zaman desteklerini esirgemiyorlar. Biraz sabra ve süreye ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Dünyanın en iyi liglerinde oynayacak kapasitemizin olduğunu düşünüyorum. Sadece Beşiktaş'ta değil diğer takımlardan örnek verecek olursam mesela Yunus Akgün'ün de Avrupa'ya gidecek kapasitesi var.

SORU: Son olarak Türk ve Dünya futbolundan örnek aldığın isimlerden bahseder misin? 

Dünyadaki tüm ligleri vaktim oldukça izlemeye çalışıyorum. Kendi pozisyonumda oynayan bütün oyuncuların neler yaptığına dikkat etmeye çalışıyorum. Özellikle oyun kurarken neler yapılıyor, top rakipteyken hangi pozisyon alınıyor gibi konulara odaklanıyorum. Maç izlerken takımların oynadığı sistemlere bakıyorum. Önceden İniesta'yı örnek alıyordum. Sürekli onu izlerdim. Hocalarım bana “Xavi” diye sesleniyorlar. Ülkemizde ise Oğuzhan abinin (Özyakup) başka bir yetenekte olduğunu düşünüyorum. Altyapıda oynarken onunla ilgili, “Bir yere gitme bu takımdan. Seninle oynamak istiyorum” diye twit atmıştım. Çocukluk zamanlarımdan beri onu hayranlıkla izliyordum. Kendimi geliştirmek için istatistik programlarına bakıyorum. Her hafta neler yaptığımı düzenli olarak kontrol ediyorum.

Röportaj: Muhammet Duman

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!