comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Kagawa, Burak Yılmaz, Karius, Quaresma | Fikret Orman açıkladı

24 Haziran 2019, Pazartesi 20:56
Kagawa, Burak Yılmaz, Karius, Quaresma | Fikret Orman açıkladı

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, beIN Sports'a konuştu ve birbirinden önemli konular hakkında açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Fikret Orman transferler, gelecek sezona dair planlama ve son dönemde taraftarların tepkileri de dahil olmak üzere birçok soruya yanıt verdi. beIN Sports'a konuşan Firket Orman'ın açıklamaları şu şekilde:

"ŞENOL HOCANIN MİLLİ TAKIMI GİDECEĞİ GÜNDEN İTİBAREN HOCA KONUSUNDA İSTİŞARELERE BAŞLADIK"
Şenol hocanın milli takıma gideceği günden itibaren kendi aramızda istişareye başladık. Açıkçası lig bitmeden böyle bir görüşmelere hiç başlamadık. Çok da doğru bulmazdım. Boşta olan ilgilendiğimiz hocalar da vardı. Çalışanlar da vardı. Ancak lig bitmeden kendi işine konsantre olan bir teknik adamla görüşmeyi etik bulmadık ve ligin sonuna bıraktık. 

"YÖNETİCİLİK VE TARAFTARLARIK ARASINDA İNCE BİR ÇİZGİ VAR"

Yöneticilik ile taraftarlık arasında ince bir çizgi var. Taraftarlıkta duygusal bağlar kurarsınız. Yöneticilikte ise duygusal kararlar veremezsiniz. Finalde yaptığınız her icraat doğru olduğu zaman takdir toplar, yanlış olduğu zaman duygusal kararları kimse görmez. Hissi değil mantıkla karar vermemiz lazım. Abdullah hoca Beşiktaş'ın hocası ve çok içime sinerek, isteyerek imza attığımız bir isim.

"SAMET AYBABA, MEHMET ÖZDİLEK, RIZA ÇALIMBAY VE SERGEN YALÇIN"

Samet hocanın hakkını yiyemeyiz. Rıza hoca benim can dostum. İlk geldiğimiz dönemde onunla da çalışmak istemiştik. Mehmet (hoca) Özdilek keza öyle. Sergen hoca da çok önemli işler yapıyor. Sahada oynattığı oyunda doğru işler yapıyor. Özünde şunu söylemek lazım; Birileri kötü, birileri iyi değil. Bizim istemiş olduğumuz şey, birçok konuda profesyonelleşmeye geçti. 

"ABDULLAH HOCANIN SÖZLEŞMESİNDE TAZMİNAT YOK"

Abdullah hoca ile finansal konuları görüşmemiz 10 dakika sürdü. Ahmet Ürkmezgil yürüttü görüşmeleri. Çok çabuk oldu. Abdullah hoca bizden bir şey talep etmedi. Tazminat maddesi yok. 1 sezonda 12 milyon TL alacak. TRANSFER POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Kabuk değiştireceğiz. Genç oyunculara yöneleceğiz. Biz bu ülkenin takımıyız. Biz bu ülkenin gelirleriyle hareket ediyoruz. Daralmaktan kasıt, bütçemizi daraltacağız. Geçen sezonun kadrosuna bakalım. Lig başlarken kimsenin düşünmediği Dorukhan, Güven Yalçın transferleri yaptık. Çok önemli katkılarda bulundular. Güven'in oynadığı yerde Babel oynuyordu. Devre arasında 7 futbolcuyla yollarımızı ayırdık. Burak, Kagawa, Mirin takviyeleriyle çok daha başarılı bir sezon geçirdik ilk devreye kıyasla. Bu bütçe ile alakalı değil, takım oyunu. Bu felsefenin hocası Abdullah hoca bizde. Çok daha savaşan, mücadele eden takım oyunu oynayacağımızı düşünüyorum. Artık yüksek ücretlere gitmeyeceğiz. O dönem UEFA ile yaptığımız anlaşma gereği sattığımız kadar alabiliyorduk. Bonservislere para veremediğimiz için maaşları yüksek olan tecrübeli futbolcuları alıyorduk. Bu futbolcular bizde çok önemli işler yaptı Avrupa'da. Ancak ligde aynı hırsı yaşayamadık. Bu sezon hem Avrupa Ligi'nde, hem de ligde mücadele edecek bir takım kuracağız. Birazcık daha bütçeye uygun olan oyuncular alacağız. Herkes maliyeti bonservis olarak görür. Futbolcuların maaşları seviyesinde daha makul seviyeye ineceğiz. 

"BAŞAKŞEHİR'DEN OYUNCU TALEBİ YOK"

Abdullah hocanın Başakşehir'den oyuncu talebi yok. Bizim de öyle bir niyetimiz yok. Göksel Gümüşdağ yakın dostumuz. Başakşehir iyi ilişkilerimiz olan bir camia. 


Beşiktaş Haberleri: "Quaresma Beşiktaş'ta kalacak mı?"


Quaresma'nın gerçekleri açıklayacağım sözüne cevap veren Fikret Orman, "Benim bildiğim bir gerçek yok. Beşiktaş zaten kamuoyunun önünde bir kulüp. Şeffaf bir kurum. Quaresma 6.5 senedir bizde oynadı. 1 yıllık daha kontratı var. Beşiktaş'ta oyuncu ilişkileri duygusal değil, profesyonel ilişkilerdir. Kontrat var sonuçta. Ancak Quaresma duygusal bir arkadaşımız. Gazetelerde yalan yanlış, bazen maksatlı haberler oluyor. Quaresma da duygusal tepkiler veriyor. Gerçekleri açıklayacağı bir şeyler varsa açıklasın. Benim açımdan gizli bir şey yok. Kontrat dediğimiz şey Ayrılmak istiyorsa ayrılır, devam etmek istiyorsa kontratı var zaten. Biz kurum menfaatine bakarız. Kurumumuzun menfaati en önemli. BURAK VE DORUKHAN'A TEKLİF VAR MI?

Biz Beşiktaş'ın menfaati açısından bakarız. Cenk Tosun'u örnek verebiliriz. Rekor bir transfer ücretiyle gerçekleşti. Kendisi de gitmek istiyordu çünkü. Cenk bizim evladımız. Maçlarımıza geliyor. Dönmek isterse burası onun evi, hemen döner. Ben kendisiyle konuştum. Biraz daha Avrupa'da oynamak istediğini söyledi.  Burak Beşiktaş'a gelirken futbol kariyerini burada bitirmek üzere geldi. Kariyerini burada bitirecek. Teklif geldi ama bizim açımızdan görüşülebilir bir konu değil. 

"KARIUS KALEDE OLACAK"

Gelecek sezon kalede Karius olacak. İkinci kaleci olarak Utku'yu düşünüyoruz. Altyapıdan gelen çok iyi bir kalecimiz daha var. Bu 3 isimle devam etmeyi düşünüyoruz. Tabi bugün için düşüncelerimiz. Kamp döneminde hocanın kararlarından sonra başka şeyler de olabilir tabi. Ancak bugün için düşüncelerimiz bunlar. Fabri'yi düşünmüyoruz. 

"PARALARA NEREDE?" SORUSUNA CEVAP

Kayyuma giderken biz Beşiktaş'ı aldık. Yeni bir sayfa açtık. Dünyanın en güzel statlarından birini yaptık. Forma satışları, mağaza yatırımları yaptık. 110 sene içerisinde satılan oyuncudan daha fazla oyuncu sattık. Çıtayı yukarı çıkardık. Taraflarda da beklenti büyüdü. Bu da normal bir şey. Para sihirbazı, Türkiye'nin ekonomisini yönetsin gibi pozisyonlardaydık. İktidar savaşları oluyor işte. Mayıs'ta da kongremiz vardı. İnternet sayfaları kurdular. Taraftarlarımızı yönlendirmeye çalıştılar. Bunlarla karşılaştık. Tabi gidecek kişiler ben ve yönetim kurulu üyeleri üzerineydi. Burası mazeret üretme yeri değil demiştim ve daha çok çalışacağız. Beşiktaş taraftarı dünyanın her tarafında. Beşiktaş'a neler kattığımızı biliyorlar. Son 2 senedeki saha skorlarından memnun değil taraftar. Biz de memnun değildik. Şenol hoca da memnun değildi. Onun için mutsuzluk var. Yeni bir sayfa açtık. Yıpratymaya çalışıyorlar. Umut Güner'i transferden aldığım söyleniyor. Biz Beşiktaş stadını beraber yaptık Umut Güner ile. Stattan sorumlu yöneticiydi. 

"KAGAWA'YI KADROMUZDA DÜŞÜNÜYORUZ"

Kagawa'nın İspanya hayali var. Ancak Temmuz ayında tekrar konuşacağız. Olursa devam etmek istiyoruz. Kagawa istediği gibi kontrat bulursa İspanya'da, oraya da gidebilir tabi. 

"FENERBAHÇE'Yİ TEBRİK EDİYORUM"

Fikret Orman, Fenerbahçe'nin Fener Ol kampanyasıyla ilgili gelen soruya, "Çok iddialı bir kampanyaydı. Tebrik ediyorum kendilerini. Biz Beşiktaş'ta böyle bir şey yapmayı düşünmedik, düşünmüyoruz. Ben bu kadar başarılı olacaklarını düşünmüyordum. Tebrik ediyorum kendilerini. Cesaret gerektiren bir şey." dedi. 

Beşiktaş Haberleri FutbolArena'da!
 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)