comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Josef de Souza'dan kırmızı kart açıklaması

05 Eylül 2022, Pazartesi 16:18
Josef de Souza'dan kırmızı kart açıklaması

Josef de Souza, Ankaragücü maçının ardından yaptığı açıklamada, "Neden kart gördüğümü anlamakta güçlük çekiyorum. Bu tip olayların saha içinde olması en büyük üzüntüm. Umarım bir daha yaşanmaz. Kafamızın içinde sadece futbol olmalı, gerisi bizi ilgilendirmiyor.” ifadelerini kullandı ve o an yaşananlarla ilgili konuştu. 

FutbolArena - Beşiktaşlı futbolcu Josef de Souza, Ankaragücü maçının ardından gördüğü kırmızı kartla ilgili açıklamada bulundu. 

JOSEF DE SOUZA'NIN AÇIKLAMALARI
“Saldırı toplu olarak bulunduğumuz yere yönelikti. Elinde bıçak mı var, ne var bilmiyoruz. Cenk dönmeseydi, saldırgan belini kırardı. Ne niyetle saldırdığını bilemeyiz. Benim saldırma niyetim yok. Sadece savunup bırakıyorum. Kenara koşarak hemen güvenliği, polisi çağırmaya çalıştım. Bu, görüntülerde de görülüyor. Niyetim kötü olsaydı polisi ve güvenliği çağırmazdım. Hakem benden rica etti ve ben de tüm maçta hakeme yardımcı oldum. Neden kart gördüğümü anlamakta güçlük çekiyorum. Bu tip olayların saha içinde olması en büyük üzüntüm. Umarım bir daha yaşanmaz. Kafamızın içinde sadece futbol olmalı, gerisi bizi ilgilendirmiyor.”

JOSEF DE SOUZA'NIN EŞİ DANIELLE'DEN AÇIKLAMA:

Bugünün mutlu bir gün olması gerekiyordu. 12. evlilik yıldönümümüzü kutlarken eşimi evde farklı bir şekilde karşılamak isterdim. Evden tekrar futbola döndüğü, takım arkadaşlarıyla tekrar birlikte mücadele edecek ve takımın bu sezon hedeflerine ulaşması için katkı sağlayabilecek olduğu için çok ama çok mutlu çıktı. Ama eve döndüğünde, galibiyete rağmen üzgündü. İlk olarak takım arkadaşına saldırıldığı için, ve ardından onların fiziksel bütünlüğünü koruma amaçlı verdiği reaksiyon sonrasında yaşananlardan dolayı.


Hala mutlu bir gün geçirebiliriz. Yaşananlar asla silinmeyecek ama benim bir eş olarak amacım, sahanın içerisinde olmayan insanlar onu ne kadar yargılasa da ona her zaman hayranlık duyulacak bir karaktere sahip olduğunu söylemek. Ben her anımı onunla yaşıyorum ve çok iyi biliyorum ki evimize bir hırsız girse aynı şekilde ailesini de korurdu, tıpkı takım arkadaşlarını koruduğu gibi.

Seni seviyorum hayatım. Sana karşı olanlar olsa bile ailen ve arkadaşların senin hiçbir zaman şiddet yanlısı olmadığını çok iyi biliyor. 12. evlilik yıldönümümüz kutlu ve mutlu olsun 🇹🇷

BEŞİKTAŞ'TAN AÇIKLAMA: "JOSEF'E KART YANLIŞ HESAP"

Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında Futbol A Takımımızın Ankara'da oynadığı MKE Ankaragücü karşılaşmasının bitiş düdüğünün ardından futbol terörizmi ne yazık ki kendisini yine gösterdi ve tüm kamuoyunun gözlerinin önünde futbolcularımıza yönelik fiziksel bir saldırı gerçekleştirildi. Yaşanan skandal olayın hemen ardından takım kaptanlarımızdan Josef de Souza, futbolda asla yeri olmaması gereken bu tehlikeli şahsı takım arkadaşlarından ve hakem Mete Kalkavan'dan uzaklaştırmıştır. Ancak futbolcumuz hiçbir fiziksel şiddet uygulamamasına rağmen kamuoyunun büyük tepkisini çeken bir kararla kırmızı kart görmüştür.

Müsabaka hakeminin şaşkınlık yaratan bu kararının yanlışlığını dünyadaki ve ülkemizdeki benzer örneklerle kamuoyuna sunarak takdiri sizlere bırakıyoruz.

21 Aralık 2011 tarihinde Ajax ile AZ Alkmaar arasındaki Hollanda Kupası maçının 38. dakikasında ev sahibi ekibin bir taraftarı sahaya girerek AZ Alkmaar kalecisi Esteban Alvarado'ya saldırırken, Kosta Rikalı oyuncu kendisini savunarak karşılık vermiştir. Taraftara fiziksel şiddet de uygulayan Esteban kırmızı kartla oyundan atılırken, ilerleyen zamanda yapılan itirazlar ve oluşan tepki karşılık bulmuş ve oyuncuya gösterilen kırmızı kartın haksız olduğuna kanaat getirilerek kart iptal edilmiştir.

20 Ekim 2007'de Trabzon'da yapılan Trabzonspor - Beşiktaş müsabakasında kalecimiz Rüştü Reçber 79. dakikada ceza sahasının dışında topa elle müdahale ettiği gerekçesiyle oyundan atılmış, maç sonrasında kulübümüzün itirazları sonrasında Reçber'in topa göğüsle dokunduğu tespit edilerek kırmızı kart kararı kaldırılmıştır. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun açıklamasında da "Ciddi ve aşikar bir yanlış karar (haksız olarak oyundan çıkarılma) olduğu vicdani kanaate, milletlerarası esaslara ve teamüllere uygun olarak ve 8813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 1. maddesi, Türkiye Futbol Federasyonu Çalışma, Usul ve Esaslarına Dair Ana Statü'nün 4/b ve 51. maddesi, Futbol Disiplin Talimatı'nın 1. maddesi, FIFA ve UEFA Disiplin Talimatları, 11.01.2005 tarih ve 948 sayılı FIFA Sirküleri uyarınca adı geçen futbolcunun; Futbol Disiplin Talimatı'nın 63/b fıkrasına göre otomatik olarak takip eden ilk resmi müsabakaya katılmama cezasının uygulanmasına yer olmadığına karar verilmiştir” denilmiştir.

23 Aralık 2020'deki Fenerbahçe – M. Başakşehir maçında konuk takımdan Rafael Pereira da Silva 70. ve 71. dakikalarda gösterilen sarı kartların ardından kırmızı kartla oyun dışında kalmıştır. Söz konusu futbolcunun pozisyon öncesinde rakibine hiçbir temasta bulunmadığı gerekçesiyle yapılan itirazlar görüşülerek, ilk sarı kartın ve 2. sarı kart nedeniyle verilen kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına karar verilmiştir ve Rafael Pereira da Silva ceza almamıştır. Yapılan açıklamada, “FDT'nin 86/2. ve 86/3. maddesi uyarınca ilk sar kart, ilk sarı kartın ve 2.sarı kart nedeniyle gördüğü kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilişkin talebinin kabulüne karar verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştır.

Beşiktaş Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!