comScore

Beşiktaş Beşiktaş

İşte transferde en çok kar ve zarar eden Süper Lig kulüpleri

04 Eylül 2019, Çarşamba 13:12
İşte transferde en çok kar ve zarar eden Süper Lig kulüpleri

Süper Lig'in son 5 sezonuna bakıldığında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve diğer Anadolu takımlarının transfer bilançoları dikkat çekti.

FutbolArena - Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor yaz transfer dönemini hareketli geçirirken, mali bilançoda son durum belli oldu. Süper Lig'in son 5 sezonunda transferde en çok kar ve zarar eden takımlar ortaya çıktı. Anadolu takımlarının transfer başarısı dikkat çekti.
 

Transferde kar eden Süper Lig kulüpleri (Son 5 sezon)


Beşiktaş geride kalan yaz transfer dönemini 13 milyon euro zararla kapatmasına rağmen önceki sezonlarda elde ettiği transfer başarıları sayesinde liderliğini korudu. Beşiktaş 28 milyon euro ile son 5 sezonun transferde en çok kar eden takımı oldu.

Kasımpaşa 2019-20 sezonu için transfer ettiği hiçbir futbolcuya bonservis ödememesinin yanı sıra Trezeguet'i 10 milyon euroya Aston Villa'ya sattı. Bu ivmeyle son 5 sezondaki karını arttıran Kasımpaşa, toplamda 23 milyon euro ile listede 2. sırada yer aldı. Öte yandan Yeni Malatyaspor ve Alanyaspor listedeki en başarılı Anadolu kulüpleri oldu.
Trabzonspor ise Yusuf Yazıcı'yı 16,5 milyon euro bedelle Lille'e satarak son 5 sezonun bilançosunu artıya geçirdi. Aynı zamanda transferde tutumlu davranan Trabzonspor, son 5 sezonda en çok kar edenler listesine 5. sıradan girmeye hak kazandı.

EN ÇOK KAR EDEN 5 KULÜP

Beşiktaş (+28 milyon euro)
Kasımpaşa (+23 milyon euro)
Yeni Malatyaspor (+7 milyon euro)
Alanyaspor (+6,9 milyon euro)
Trabzonspor (+3,6 milyon euro)
 

Transferde zarar eden Süper Lig kulüpleri (Son 5 sezon)


Fenerbahçe ve Galatasaray son 5 sezonun transfer bilançosunda en çok zarar eden iki takım oldu. Fenerbahçe yaz transfer dönemini sadece 140 bin euro zarar ile kapatsa da önceki 4 sezonun bilançosu nedeniyle ilk sırada yer aldı. Fenerbahçe son 5 sezondaki transfer dönemlerinde toplam 21,8 milyon euro zarar etti. 

Galatasaray oldukça hareketli geçen yaz transfer döneminde 225 bin euro kar etmeyi başardı. Ancak son 5 sezonun toplam bilançosuna bakıldığında Galatasaray, 6,8 milyon euroluk zarar ile listede 2. sırada yer aldı. Fenerbahçe ve Galatasaray'dan sonra son 5 sezonda en çok zarar eden kulüpler Rizespor, Antalyaspor ve Göztepe olarak sıralandı.

EN ÇOK ZARAR EDEN 5 KULÜP

Fenerbahçe (-21,8 milyon euro)
Galatasaray (-6,8 milyon euro)
Rizespor (-5,5 milyon euro)
Antalyaspor (-4,2 milyon euro)
Göztepe (-4,1 milyon euro)

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)