comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Hukuk öğrencisi Umut Nayir, Beşiktaş'a transferini anlattı

28 Mayıs 2019, Salı 18:22
Hukuk öğrencisi Umut Nayir, Beşiktaş'a transferini anlattı

Osmanlıspor'dan Beşiktaş'a transfer olan Umut Nayir, transfer sürecinde yaşanan anlaşmazlık sonrası yasaları araştırarak transferinin önünü açtığını anlattı. 

FutbolArena Dış Haberler - Beşiktaş'ın geçtiğimiz yıl Osmanlıspor'dan transfer ettiği ve Bursaspor'a kiraladığı Umut Nayir transfer sürecinde Başkent kulübüyle yaşadığı anlaşmazlık sonrası bir hukuk öğrencisi olarak yasaları araştırdığını ve transferinin önünü açtığını anlattı. 25 yaşındaki futbolcu, Osmanlıspor'un kendisi için istediği yüksek bonservis bedelinin haksız olduğunu savunarak Beşiktaş'a transfer oldu. 
 

Umut Nayir, Beşiktaş'a nasıl transfer oldu?


Osmanlıspor'dan Beşiktaş'a transfer olmak istediğini ancak kulübün yüksek bir bonservis bedeli istemesi sonucu bir hukuk öğrencisi olarak yasaları araştırdığını belirten Umut Nayir, "Benim için istedikleri para piyasa fiyatından çok daha fazlaydı. Sözleşmemi feshederek risk aldığımın farkındaydım. Çünkü beni transfer edecek kulüp riske girmek istemezse kulüpsüz kalabilirdim." dedi. 

"EĞİTİMİM, BİLGİLENMEMİ SAĞLIYOR"
Fifpro'ya konuşan futbolcu, Ankara'ya uzak olması nedeniyle derslere sürekli katılamadığını belirterek, "Bu benim işimi zorlaştırıyor çünkü tek başıma çalışmak zorunda kalıyorum. Fakat bundan pişman değilim. Futbolu bıraktığımda spor hukukçusu olmak istiyorum. Eğitim, benim futbol dışında hayatta olan bitenler hakkında daha fazla bilgilenmemi sağlıyor" dedi.

NELER OLMUŞTU?

Osmanlıspor, Umut Nayir için o dönem piyasa değerinin üzerinde bonservis bedeli talep etmişti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Umut Nayir, bu durumun haksızlık oluşturduğunu düşünerek benzer davaları inceledi. Osmanlıspor ile sözleşmesinin bitmesine 3 yıl kaldığı için FIFA kuralları gereği "korunan dönem" dışında kaldığını fark eden genç futbolcu tek taraflı olarak sözleşmesini feshetmiş ve ardından Beşiktaş ile anlaşmıştı. Osmanlıspor'un Beşiktaş'a açtığı dava sonucunda kulüpler makul bir ücret olan 300 bin euroya el sıkışarak anlaşmıştı. Osmanlıspor, Umut Nayir için 300 bin eurodan daha fazla bir bedel talep etmişti ancak oyuncunun yasaları araştırarak yaptığı hamle Beşiktaş'a transferinin önünü açmıştı. 

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"