comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Harcama limiti nedir, nasıl belirlendi? Kulüplerin harcama limitleri

04 Eylül 2019, Çarşamba 13:36
Harcama limiti nedir, nasıl belirlendi? Kulüplerin harcama limitleri

TFF'nin bu sezon başında yürürlüğe koyduğu yeni lisans talimatında kulüplere harcama limitleri konulacağı belirtilmişti. Açıklanan harcama limitleri neye göre belirlendi ve bu limitler hangi koşullar için geçerli olacak?

FutbolArena - TFF'nin yeni sezon öncesi uygulamaya koyduğu kulüp lisans talimatında en önemli madde takımlar için belirlenen harcama limitleri oldu. Geçtiğimiz günlerde kulüplerin 2019-2020 sezonu için harcama limitleri açıklandı. Buna göre kulüpler, belirtilen harcama limitlerini yüzde 30 oranına kadar aşmaları halinde herhangi bir cezayla karşılaşmayacak. Fakat yüzde 30'u geçmeleri halinde ağır yaptırımlar uygulanacak. Peki bu harcama limitleri nasıl belirlendi ve hangi şartlar için geçerli olacak?


Harcama Limiti nedir ve nasıl belirlendi? Kulüplerin harcama limitleri


Yeni talimatnamede kulüplere özel harcama limitlerinin nasıl belirleneceği açıklanmıştı. Takımların harcama limitleri Avrupa kupalarında elde ettikleri kazançlara bağlı olarak artırılabilecek. Ayrıca transfer gelirlerinden elde edilen kazançlar da limitlerin artırılması için kullanılabilecek. 

TRANSFERDE ÖDENEN BONSERVİSLER BU LİMİTE DAHİL Mİ?
Harcama limitlerinde taraftarların en çok merak ettiği konu, harcama limitlerinin transferde ödenen bonservis bedellerini etkileyip etkilemeyeceği oldu. Harcama limitleri kulüplerin transferde aldığı ve sattığı oyuncular arasındaki farka göre belirlendi. Transferde gelir-gider tablosunda toplamda daha çok harcama yapan kulüpler için limit düşük tutulurken, gelir-gider tablosunda artıda olan kulüplerin limitleri yüksek tutuldu. Özetle, ödenen bonservisler harcama limitine dahil değil. Sadece limitlerin belirlenmesinde kulüplerin transferdeki gelir-gider tablosu dikkate alınıyor.HANGİ GİDERLER HARCAMA LİMİTLERİNE DAHİL?
Harcama limitleri; takımların oyuncu maaşları, teknik ekip masrafları ve menajerlere ödedikleri ücretleri kapsıyor. Örneğin harcama limiti en yüksek kulüp olan Galatasaray'ın, oyuncu ve teknik ekip maaşlarının toplamı ile menajerlere ödediği komisyon ve diğer faaliyet giderleri 2019-2020 sezonu için belirlenen 368 bin lirayı en fazla yüzde 30 oranında geçebilir. 

Kulüplerin, 2019-2020 Sezonunda Harcama Limitini %30'una kadar aşmaları cezaya tabi olmayacak. Bu oran 2020-2021 sezonu için %15'e düşecek. Devam eden sezonlarda ise kulüplerin Harcama Limiti dahilinde kalmaları zorunlu olacak.

KULÜPLERİN HARCAMA LİMİTLERİHARCAMA LİMİTİ AŞILIRSA HANGİ CEZALAR UYGULANACAK?

Yüzde 5'e kadar aşılırsa: İhtar

Yüzde 6-10 aşılırsa: Kadro sınırlaması

Yüzde 11-15 aşılırsa: Transfer yasağı

Yüzde 16-20 aşılırsa: 1 puan silme cezası ve transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması

Yüzde 21-25 aşılırsa: 2 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması

Yüzde 26 ve üstü aşılırsa: 3 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (10 Ocak 2020)