comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Gürcan Bilgiç'ten Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi yazısı

02 Mart 2018, Cuma 09:26

Sabah Gazetesi köşe yazarı ve spor yorumcusu Gürcan Bilgiç, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini köşe yazısında değerlendirdi.

FutbolArena - Beşiktaş sahası Vodafone Park'ta Fenerbahçe'yi ağırladı. Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final müsabakasının ilk ayağı kapsamında oynanan dev derbi 2-2 eşitlik ile sonuçlandı. Sabah Gazetesi köşe yazarı ve spor yorumcusu Gürcan Bilgiç, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini köşe yazısında değerlendirdi.


Gürcan Bilgiç'den Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi yazısı


''Başka maçın, başka hikayesine döndü iki teknik adam da. Pazar atmosferinden yorgun çıkanları kulübeye çektiler. İlginçtir; 4 gün önce kaybetmesine rağmen 7 oyuncu rotasyonu ile Dolmabahçe'ye gitti Kocaman... Oynama fırsatını bulamayanlarla denemek istedi. "Lig için takımı korudu" yaklaşımı doğrudur ama üst üste derbi kaybetmek, taraftar sinerjisini alır, götürür. "Oyuna başka yerden bakıyoruz" görüşü de bunu kapsıyor muhtemelen. Devrenin oyun eşitliği ile sürmesi, iki tarafın da fırsatlar yakalaması, beklemediğimiz tempoda ve heyecanda bir maç çıkardı ortaya. Alper kendini attırdığında sanki maçın "kalemi kırıldı". Sonrasında ise Fenerbahçe, Şener ile öne geçiyordu. Şenol Güneş'in aklında ne rotasyon kaldı ne de Trabzon deplasmanı... Rövanşı olmasına rağmen maç bir anda "kazanılmak" zorunda hükmüne bağlandı. Ancak kontrolsüz güç, Quaresma'yı bir anda boksöre çevirdi. Birden bire ortalık karıştı ve maç tiyatroya dönüştü. Pepe kalabalık içinden kendisine bir darbe arıyor, diğerleri Quaresma'yı sakinleştirmeye çalışıyor. Her pozisyonda hakeme bakan, itiraz eden, tribünleri yönlendiren bir ortam hazırladılar. Maçı değil, Fırat Aydınus'u da yönetmeye çalışıyorlardı. Ev sahibi olmanın avantajı da bu.

Sayı dengesiyle, oyun standardı tekrar geri döndü. F.Bahçe pas oyunu karakterine dönmeye çalışıp, Beşiktaş'ın peşine Aatif'ın driplingleri ile düştü. Maç eksiği olmasına rağmen M.Ekici'nin oyun aklı da fark getiren özellikti. Fırat Aydınus üstünden maçı okumak da bir tecrübe gerektiriyor elbette. Volkan Demirel'in bir kaleden ötekine kadar koşup, gol sevincine ortak olması ile birlikte gördüğü sarı kartla, karşısında dengeli bir hakem olmadığını anlaması gerekiyordu. Talisca'nın topu auttan ortalamasını hakemler kaçırdı. "Dokunulmaz" Quaresma kırmızıyı gördükten sonra, maç sonrası için kararlarını vermeye başlamıştı Aydınus. Tribünler neyi istiyorsa, Aydınus da itiraz etmeden karşıladı. Hani; son nefesine kadar mücadele ettiler desek yanılmayız Fenerbahçeli oyuncular için. Ortaya gerçek bir karakter koyup, çok zor bir ortamda, kışkırtıcı planlarla ve bu oyunlara düşen acemi arkadaşlarıyla mücadele ettiler. Başında dedik; maçın rövanşı var. Avantaj Fenerbahçe'nin eline geçti. 11-10-9 şeklinde süren geri sayıma rağmen, maçın hiçbir anında problem çıkarmadılar. Azaldıkça, çoğaldılar.''
Spor Toto Süper Lig ile ilgili son gelişmelere Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (14 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.