comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Fikret Orman'ın en pahalı transferleri, çalıştığı teknik direktörler, kazandığı başarılar, sattığı futbolcular

26 Mart 2018, Pazartesi 15:40

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, başkanlık görevindeki 6. yıldönümünü yaşıyor. Başarılı bir yöneticilik kariyeri olan Fikret Orman ile ilgili bilgiler haberimizde... Fikret Orman'ın Beşiktaş'ta yaptığı işler ne? Fikret Orman'ın yaptığı transferler neler? Detaylar haberimizde...

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, başkanlık koltuğunda 6. seneyi doldurdu. Siyah-Beyazlıların patronu Fikret Orman, 25 Mart 2012 tarihinde göreve gelmiş ve başkanlık görevini Yıldırım Demirören'den devralmıştı.
 

Fikret Orman ne zaman başkan oldu?


Fikret Orman, 6 sene önce Bülent Deriş ve Nazmi Koca ile girdiği seçim yarışından 4 bin dolayında oy alarak açık ara başkanlık koltuğuna oturmuştu. İlk yıllarda FEDA sezonu adı altında kulübün sorunlarına eğilen Fikret Orman, 2012-2013,2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında üst üste 3. üçüncülük derecesi aldı.

Son 2 sezonun şampiyon takımı Beşiktaş, Fikret Orman'ın başkanlığında tarihinin en görmekli süreçlerinden birini yaşıyor. Orman 6 senelik süre içerisinde Vodafone Park'ı Beşiktaş'a kazandıran başkan olma hüviyetini de elinde bulundurarak geleceğin başarılarının da temellerini atmış oldu. 2012'de girdiği seçim sonrası 2013 ve 2017'deki seçimleri de kazanan Fikret Orman, önemli işlere imza attı.


Fikret Orman'ın çalıştığı teknik direktörler


Fikret Orman başkanlığı döneminde Carlos Carvalhal, Tayfur Havutçu, Samet Aybaba, Slaven Bilic ve Şenol Güneş ile çalıştı. Fikret Orman bu teknik direktörler arasında en uzun süre Şenol Güneş ile çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor.
2 LİG ŞAMPİYONLUĞU

Beşiktaş Fikret Orman'ın başkanlığında 2 lig şampiyonluğu yaşarken, 1 kez Şampiyonlar Ligi son 16 ve 1 kez de UEFA Avrupa Ligi çeyrek final başarısı gösterdi.


Fikret Orman'ın sattığı en pahalı oyuncular - Fikret Orman'ın en pahalı transferleri


Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, transferdeki başarısıyla da dikkat çekti. FEDA sezonunda takıma katılan birçok ismi halen kadrosunda tutan Beşiktaş, bu süreçte ilk adımları Fikret Orman ile attı. Kazan-Kazan yöntemini uygulayan başkan Orman rekorlara imza attı. Başkanlığının 6. yılında Cenk Tosun'u rekor bedelle Everton'a satan Fikret Orman, Demba Ba ve Marcelo Guedes'in satış rakamlarıyla da kulübün kasasını doldurdu. Beşiktaş, Cenk Tosun'u 22 milyon Euro'ya satarken, Demba Ba'yı 13 milyon Euro, Sosa ve Marcelo Guedes 7,5 milyon Euro Ersan Gülüm'ü 7 milyon Euro ve Atınç Nukan'ı da 6 milyon Euro'ya satmayı başardı.İLETİŞİM VE SPONSORLUK PROJELERİ

Beşiktaş'ın Fikret Orman yönetiminde en çok para verdiği futbolcu ise Demba Ba oldu. 2014 yılında Chelsea'den 6,5 milyon Euro karşılığında transfer olan Demba Ba, Fikret Orman'ın en pahalı transferi oldu. Demba Ba'yı 4,5 milyon Euro ile Gökhan Töre vr 4,2 milyon Euro ile Mitrovic takip etti.

Fikret Orman transfer konusu haricinde çeşitli iletişim çalışmaları ve sponsorluklarla da kulübün kasasına hatrı sayılır miktarda paralar koymasını sağladı.

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (14 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.