comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Fikret Orman: 'G.Saray'a haber vermeyerek hata yaptık ama...'

04 Aralık 2018, Salı 00:41
Fikret Orman: 'G.Saray'a haber vermeyerek hata yaptık ama...'

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Kulüpler Birliği'nin çok kamuoyunda çok tartışılan bildirisiyle ilgili canlı yayın Beyaz TV'de gelen tüm soruları yanıtladı. 

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Kulüpler Birliği açıklamasıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Beyaz TV'ye konuşan Fikret Orman, Kulüpler Birliği açıklamasının Galatasaray'a yönelik bir bildiri olmadığını söyledi. 

"BİLDİRİYİ KİMİN YAZDIĞI DEĞİL, YAPILAN YANLIŞ VE AÇIKLAMA ÖNEMLİ"
Kimin yazdığından ziyade açıklamanın kendisine dönmek lazım. Neden böyle bir açıklamaya ihtiyaç duyulduğuna bakmak lazım. Bir olayın yanlışlığı kişi ve kurumlara göre yanlışlık değildir. "HAKEMLERE CEZA VERMENİN MHK'DA BİR SİSTEMİ VAR"

Hakemlere ceza vermenin bir puan sistemi var. O puan düşük olduğu zaman dinlendirilme yapılıyor. MHK'nın kendi içerisinde ödüllendirme, cezalandırılma sistemleri var. Biz Beşiktaş maçından sonra bir hakeme, bu hakemin düdüğü asılsın, böyle olsun diye karar verildiği zaman genel adalet duygusuna müdahale taşır. 

"ANADOLU KULÜPLERİ BUNDAN RAHATSIZ OLDU"

Hakemi bütün kamuoyu önünde cezalandırdığınız takdirde, daha sonra o kulübün maçına gidecek hakem hür iradesiyle karar vermekte zorlanır. Kamuoyunun önünde şuna 5 maç verdim, bunun hakemliğini durduruyorum diye paylaşmak güç göstergesidir. Galatasaray veya Beşiktaş. Bu yanlış. Ali Dürüst'ün istifası ve geri gelmesi tuz biber ekti. Böyle bir rahatsızlık oluştu. Bana telefon açtılar ve söylediler. Kendi başkan yardımcılarımla konuştum. Anadolu kulüplerinin maçlarında ne olaylar olmasına rağmen bırakın ceza verilmesini, spor programlarında tartışılmıyor bile. O zaman biz bu futbolda adaleti nasıl sağlayacağız? Ortada bir yanlış var. Bu daha önemli. Hakem hatalıdır."ALİ DÜRÜST'ÜN AÇIKLAMASI TALİHSİZ OLDU"

TFF'ye giden herkes futbola hizmet edecektir. Galatasaray'a, Fenerbahçe'ye, Beşiktaş'a hizmet edeceğim diye dersen olmaz. Talihsiz bir açıklamadır. O günün ortamıyla oldu. Art niyet aramamak lazım. 

"GALATASARAY'A HABER VERMEYEREK HATA YAPTIK"

Galatasaray kulübüyle benim konuşmam lazımdı. O günün haftasında maç vardı. Mustafa Cengiz'in haklı olduğu konu, bizim ona iletmiş olmamız gerekirdi. Bizim hatamız varsa, budur. Ancak genel anlamda yapılan yanlışlığı ortadan kaldırmaktı. 

"GALATASARAY'A YÖNELİK BİR AÇIKLAMA DEĞİLDİR"

Yapılan açıklama Galatasaray'ın aleyhine yapılmış bir açıklama değildir. Bizim buradaki rahatsızlığımız, bir kulübün maçından sonra (Beşiktaş da olabilir) 2 hakemi kamuoyunun önünde kulağını çeker gibi cezalandırırsak, o hakem Beşiktaş maçına gelirken hangi hür iradesiyle gelebilir? İletişim sorunu oldu ama yapılan açıklama doğrudur. Bugün de olsa, yarın da olsa Beşiktaş veya hangi takım olursa olsun doğru bir açıklamadır. Altını çizerek söylüyorum. Kulüpler Birliği'nin açıklaması doğru bir açıklamadır. FATİH TERİM'E VERİLEN CEZA İÇİN NE SÖYLEYECEKSİNİZ?

Galatasaray'a verilen cezaları nasıl yorumluyorsunuz sorusuna cevap veren Fikret Orman, "Netice itibariyle bir tarafım. Kulüpler Birliğİ Başkanı olarak tarafsızım ama netice itibariyle Beşiktaş Başkanı olarak tarafım. Arda'ya 16 maç ceza verildiğinde bu kadar yüksek ceza verilmesi doğru değildir dedim. Fatih hoca da bu futbolun değeri. Kıymetli bir futbol adamı. Ceza verilmesini genel itibariyle doğru bulmam. Ancak detayları bilmiyorum. Çok da ilgilendiren bir mevzu değil. Asla sevinmiyorum. Bunların olmaması, futbolun güzellik içinde çözülmesi açısından üzücü şeyler. 

"MUSLERA KULÜPLERİ BİRLİĞİ AÇIKLAMASINI MI KAFASINA TAKMIŞ? ÇOCUKLAR İNANMAZ BUNA"

Fikret Orman canlı yayında Sinan Engin'in, Kulüpler Birliği açıklamasının Galatasaray - Lokomotiv Moskova maçı günü olmasına tepki var. Ne diyeceksiniz?" sorusuna "Muslera maç öncesi Kulüpler Birliği açıklama yapmış. Ben şimdi nasıl oynayacağım mı demiş? Yani buna çocuklar bile inanmaz." yanıtını verdi. 

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"