comScore

Beşiktaş Beşiktaş

FIFA'dan tarihi karar! Elle oynama kuralı değişiyor

20 Şubat 2019, Çarşamba 10:26
FIFA'dan tarihi karar! Elle oynama kuralı değişiyor

FIFA'nın futbol oyun kurallarındaki yeni düzenlemesinde elle oynama konusundaki değişiklik dikkat çekiyor.

FutbolArena Dış Haberler - FIFA'nın yeni uygulamaya koyacağı futbol oyun kurallarında elle oynama konusundaki değişiklik dikkat çekti. Futbol sahalarında tartışması hiç bitmeyen elle oynama konusunu netleştirme adına çalışma yapan FIFA, bundan sonra "saat modelini" esas alacak. Buna göre, elle oynamalarda futbolcunun niyetine bakılmayacak. 
 

FIFA'nın yeni elle oynama kuralı nasıl? Hangi pozisyonlarda elle oynama sayılacak?


Bild Gazetesi'nde yer alan habere göre, FIFA'nın futbol oyun kurallarında yapacağı değişiklikle elle oynama konusu netleştiriliyor. Saat modelinin esas alınacağı kuralda, bel üstündeki el temaslarının tamamı "elle oynama" olarak sayılacak. Bundan sonra futbolcunun ellerinin havada olup olmaması esas alınacak. Yeni uygulamada futbolcu eğer ellerini saat 8 ile 9 ve 3 ile 4 yönünde açarsa bu durumda hakem kararı geçerli olacak.

FIFA'nın hazırladığı elle oynama şemasında futbolcunun elleri 4 ila 8 arasındaysa bu durum elle oynama olarak sayılmayacak. Bu kural ise kasti olarak elle oynamalarda devre dışı olacak. 
Futbolcunun elleri 10, 11, 12, 1 ve 2 arasındaysa niyet ne olursa olsun elle oynama olarak değerlendirilecek.

El sayılacak pozisyonlar: 1, 2, 10, 11, 12
El sayılmayacak pozisyonlar: 4, 5 ,6 ,7 ,8
Hakemin karar vereceği pozisyonlar: 3, 9


Futbolda yeni kurallar nasıl olacak? Yeni kurallar belirlendi mi?


Gazeteci Hüseyin Özkök, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile dünyada futbol kurallarını belirleyip, değiştirme yetkisine sahip ve FIFA'nın üzerinde bir kurum olan IFAB'ın 2 Mart Cumartesi günü yapılacak genel kurulunda bazı yeni değişikliklere gideceğinden bahsetti.

İŞTE GELMESİ BEKLENEN O YENİ MADDELER

1 - Hakemler saha kenarında ihlalde bulunan teknik adamlara oyuncularda olduğu gibi sarı ve kırmızı kart gösterecek. 

2 - Kasti olmayan bazı elle çarpmalar, gol şansını veya golü engelliyorsa artık cezalandırılacak.

3 - Kale atışlarında oyuncular top ceza sahası içini terk etmeden topa müdahalede bulunabilecek.

4 - Kaleciler penaltı atışlarına sadece tek bir ayağı çizgi üzerinde durmak zorunda kalacak. ihlaller hakem veya VAR tarafından tespit edilecek.

5 - Oyuncu değişikliklerinde oyuncu saha çizgisine en yakın olduğu yerden oyundan çıkmak zorunda kalacak. Oyuncular artık yavaş adımlarla yedek kulübesine gidemeyecek hakemler bu konuda ısrar eden oyuncuları kart ile cezalandırabilecek.

Selen Yakıcı İle Top 5 (20 Ekim 2020)