comScore

Beşiktaş Beşiktaş

En fazla futbolcu ihracat eden ülkeler arasında Türkiye yok

16 Mayıs 2019, Perşembe 13:18
En fazla futbolcu ihracat eden ülkeler arasında Türkiye yok

Dünya üzerinde en fazla futbolcu ihracat eden ülkeler açıklanırken, Türkiye listede ilk 50 içerisinde yer almadı.

FutbolArena Dış Haberler - CIES'in 2018 yılı raporunda dünya üzerinde en fazla ihracat yapan ülkeler açıklandı. Listede ilk 50 arasında Türkiye yer almadı. Kendi liglerinde en fazla gurbetçi oyuncu oynatan ülkeler arasında Türkiye 6. sırada yer alırken, liglerinde gurbetçi oyunculara en fazla yer verenler arasında da Süper Lig 4. sırada yer aldı. 

EN FAZLA FUTBOLCU İHRAÇ EDEN ÜLKE BREZİLYA
En fazla futbolcu ihraç eden ülkeler arasında Brezilya zirvede yer aldı. Brezilya'da yetişen 1330 futbolcu ülke dışında çeşitli liglerde mücadele ediyor. Futbolcu yetiştirme ve dünyanın her ligine satma konusunda Brezilya açık ara zirvede yer alırken, 867 futbolcuyla Fransa ikinci sırada yer aldı ve 820 futbolcuyla Arjantin üçüncü sırada bulunuyor. Fransa ve Arjantin ile altındaki ülkeler arasında da ciddi bir fark söz konusu. CIES'in raporunda en fazla futbolcu ihraç eden ülkeler sıralamasında 4. olan Sırbistan'ın 458, 5. İngiltere'nin ise 431 futbolcu ihraç ettiği belirtildi. En fazla futbolcu ihraç eden ülkeler arasında ilk 50'de Türkiye listeye girmedi. NÜFUSA GÖRE EN FAZLA İHRACAT İZLANDA'DAN

Ülke nüfusuna göre en fazla futbolcu ihraç eden ülke ise İzlanda oldu. İzlanda 59 futbolcu ihraç ederken, Karadağ 86, Uruguay ise 325 futbolcuyla bu sıralamada ilk 3'te yer alan takımlar oldular.

GURBETÇİ OYUNCULAR ARASINDA TÜRKİYE 6. SIRADA

Raporda, gurbetçi oyuncuları kendi liglerinde en fazla oynatan ülkeler de açıklandı. Bu listede Türkiye 455 gurbetçi futbolcuyla 6. sırada yer alırken, İngiltere 728 futbolcuyla zirvede yer aldı. 

Gurbetçi oyuncuların en güçlü yer aldığı ligler arasında da Süper Lig 4. sırada gösterildi. Süper Lig'de yer alan futbolcuların %56'sını gurbetçilerin oluşturduğu belirtildi. 

Gurbetçi oyuncuların en fazla yer aldığı ligler (2018 / CIES)

Kıbrıs Ligi: %63
İtalya Ligi: %54
Portekiz Ligi: %59
Türkiye Ligi: %56
Belçika Ligi: %57TÜRKİYE'YE EN FAZLA GÖÇ ALMANYA VE FRANSA'DAN

Dünya üzerinde 2018 yılında en fazla futbolcu göçü Brezilya'dan Portekiz'e oldu. Brezilya'dan tam 261 futbolcu Portekiz'e transfer oldu. Bu listede Almanya'dan Türkiye'ye 74, Fransa'dan Türkiye'ye 63 futbolcunun transfer olduğu belirtildi. 

Türkiye'ye en fazla hangi ülkelerden transfer yapıldı (2018 / CIES)

Almanya > Türkiye: 74
Fransa > Türkiye: 63
Brezilya > Türkiye: 37

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (20 Eylül 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.