comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Efsane başkan Süleyman Seba'yı rahmetle anıyoruz

13 Ağustos 2019, Salı 01:03
Efsane başkan Süleyman Seba'yı rahmetle anıyoruz

Bugün 13 Ağustos 2019. Beşiktaş'ın efsane başkanı, Türk futbolunun efsane ve unutulmaz ismi Süleyman Seba'nın ölümünün 5. yıldönümü. 

FutbolArena - Beşiktaş'ın ve Türk futbolunun efsane başkanlarından Süleyman Seba'yı ölümünün 5. yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyoruz. Beşiktaş kulübü sosyal medya hesabından Süleyman Seba'nın anısına paylaşılan videoda, "Seni hiçbir zaman unutmayacağız. Sonsuza dek kalbimizdesin." ifadelerine yer verildi. 

2018 yılında Gribin grubunun solisti Birol Namoğlu, FutbolArena'ya verdiği röportajda Beşiktaş ve Türk futbolunun efsane isimlerinden Süleyman Seba ile olan anısını şu sözlerle paylaşmıştı:
"Süleyman amca babamla daha yakındı. O yıllarda ben daha küçüğüm. Ancak şöyle bir diyalog geçmişti: Galatasaraylıyım ama Süleyman Seba'ya hayranım. Süleyman amca 'Gel seni Beşiktaşlı' yapalım dedi. Ben de ukalalığımla, "Sizi Galatasaraylı yapalım, Galatasaray'a başkan olun" dedim. Kahkahalarla güldü." 


 

Süleyman Seba'nın başkanlık dönemi! Beşiktaş Başarıları


1957'de Beşiktaş'a üye oldu. Altı sene sonra 1963'de ilk kez yönetim kurulunda yer aldı. Bundan sonra çeşitli dönemlerde aralıklarla kulüpte yöneticilik yaptı. 1984 yılında çok zor bir dönemde Mehmet Üstünkaya'dan yönetimi devraldığı başkanlık görevini 2000 yılına kadar devam ettirdi.

16 yıl süren Başkanlığı boyunca 8 kongrede rakiplerine sürekli üstünlük sağladı. Süleyman Seba başkanlığı döneminde kazanılan kupalar şu şekildedir:

5 Süper Lig
4 Türkiye Kupası
4 Cumhurbaşkanlığı Kupası
2 Başbakanlık Kupası
6 TSYD Kupası

Bu başarılar dışında istikrarlı bir şekilde başarıyı daim kılmıştır. 16 sezonun beşinde futbol takımı şampiyon olmuş, sekizinde ise ikinci olmuştur. Futbol takımının altın dönemini yaşadığı bu dönemde Süleyman Seba'ya gelen eleştiri, amatör branşlara aynı ilgiyi göstermemesi olmuştur.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!