comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Cenk Tosun transferi; kime, ne kazandıracak?

05 Ocak 2018, Cuma 14:11
Cenk Tosun transferi; kime, ne kazandıracak?

Cenk Tosun'un Everton'a transferinden dolayı zor günler geçiren Gaziantepspor'un umudu yıldız futbolcu olmuştu hatta 2-3 milyon Euro alacağı iddia edilmişti ama gerçek öyle değil. Antep'in alacağı ücret 150 ile 300 bin Euro arasında değişecek.

FutbolArena Özel - Beşiktaş'ın Türkiye rekoru kırarak bonuslar hariç 22 milyon Euro bedelle Everton'a sattığı Cenk Tosun, İngiliz kulübüyle resmi sözleşme imzalayacak. Beşiktaş Transfer gündemindeki son dakika gelişmeleri FutbolArena'da!

Kulüpler arasındaki anlaşma sonrası oyuncu imza için İngiltere'de. 
 

Cenk Tosun'un Everton'a transferindeki elde edilen paranın detayları


Cenk Tosun'un Everton'a transferi sonrası çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddialardan biri de zor günler geçiren ve hatta “kapanma” noktasına gelen Gaziantepspor'un Cenk'in satışından alacağı paranın 2-3 milyon Euro olacağı şeklindeydi. 


Gaziantepspor, Cenk Tosun'un transferinden para kazanacak mı?


Cenk'in Beşiktaş'a transferi sırasında o dönem Gaziantepspor'da yöneticilik yapan isimlere ulaşan FutbolArena, Gaziantepspor ile Beşiktaş arasında yapılan anlaşmaya göre bir sonraki satıştan Antep pay alacak mı diye sordu. 
Gerçek şöyle:

SONRAKİ SATIŞTAN PAY ANLAŞMASI YOK

Beşiktaş, 2013-2014 sezonu sonunda Gaziantepspor'la sözleşmesi bitecek olan Cenk Tosun'u 6 ay önce sezon sonunda serbest kalacağı için bedelsiz transfer ettiğini duyurmuştu. Cenk, o sezon ligin ikinci yarısını da Gaziantepspor'da tamamlayıp, Beşiktaş'a gelmişti. İki kulüp arasında Cenk'in bir sonraki satışından pay alınır, verilir diye bir anlaşma yok. Sembolik bir ücret alacak.

FRAKFURT VE ANTEP DAYANIŞMA KARTKI PAYI ALACAK

Cenk Tosun'un Everton'a transferi sonrası milli futbolcunun Beşiktaş'tan önce oynadığı kulüplere toplam bonservis gelirinin yüzde 5'i Dayanışma Katkı Payı olarak ödenecek. 

Bu durumda  Cenk Tosun'un yüzde 5'lik Dayanışma Katkı Payı'nın büyük kısmını ilk kulübü Frankfurt alacak. Bu da yaklaşık 1 milyon Euro. Gaziantepspor'un alacağı ücretse 150 ile 300 bin Euro arasında değişecek.


Cenk Tosun'un yaptığı transferler


Futbola Almanya'da başlayan Cenk Tosun, 2011 yılına kadar Frankfurt forması giymişti. Milli futbolcu, 2011'de Gaziantepspor'a gelip 2014'te Beşiktaş'a transfer olmuştu. 

Siyah Beyazlı takımla ilgili Beşiktaş Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)