comScore

Beşiktaş Beşiktaş

BJK Transfer: Enzo Roco nasıl bir futbolcu? Artıları eksileri...

26 Temmuz 2018, Perşembe 14:25
BJK Transfer: Enzo Roco nasıl bir futbolcu? Artıları eksileri...

Beşiktaş transfer haberleri gündemi Enzo Roco ismiyle ortaya çıktı. Şilili stoper İstanbul'a geliyor. Peki Enzo Roco nasıl bir futbolcu? Gökhan Şahin'e sorduk.

FutbolArena Analiz - Beşiktaş'ın yeni transferi Enzo Roco'yu İspanya ve Güney Amerika Liglerini yakından takip eden Gökhan Şahin'e sorduk. Şahin oyuncu hakkında ayrıntılı bir analizi siz FutbolArena okurları için derledi.


Enzo Roco nasıl bir futbolcu?


"Oyuncu hakkında olumlu veya olumsuz görüş belirtmeden önce biyografik bilgileri vermekte fayda var." diyen Gökhan Şahin şunları söyledi... "Şili futbolunun atılım yaptığı jenerasyonlardan olan 1990-1993 döneminin dikkat çeken isimlerinden biriydi. 1992 doğumlu Enzo Roco, o dönemki çoğu oyuncu gibi gelecek vaat eden stoperlerden biri olarak Avrupa'ya gitmişti. İlk seçtiği lig ise İspanya oldu ve Elche ile anlaştı. Dil problemini minimize etmesi ve öyle aman aman baskıyı hissetmediği bir kulüpte oynayacak olması 22 yaşındaki genç bir stoper için olumlu parametrelerdi ancak Elche'de tam anlamıyla tutunamayan ve ülkesine geri dönen Roco, bir süre sonra tekrardan Espanyol'a gelerek 2. La Liga macerasına atıldı ama onda da tam anlamıyla başarılı olamayıp tekrardan Şili'ye oradan da Meksika'ya dönerek kısmen de olsa beklenen seviyeye çıkamadı." dedi. Enzo'nun ilk başarısızlığın ardından artık daha olgun bir futbolcu olarak bir kez daha Avrupa'yı deneyeceğini söyleyen Gökhan Şahin Şilili stoperin özelliklerini de anlattı.


Enzo Roco'nun özellikleri neler?


"Roco'nun sanıyorum en takdir edilmesi gereken özelliği teknik becerilerinden ziyade mental olarak güçlü olması. Çoğu gelecek vaat eden genç oyuncu adayı kariyerlerinin erken yaşlarında sürekli bir kulüp sirkülasyonuna maruz kalırsa tamamen düşüşe geçer ve antrenmanlarda da kendisini veremez. Roco ise ne milli takım, ne de kulüp sürecinde böyle bir sıkıntı yaşamadı ve hala kendisini çoğu hocaya beğendirmeyi başarıyor. Yani La Liga'da tutunamadım diye kendisini bırakmadı. %100 bir pasör stoper diyemeyiz ama ayağını kullanışı nispeten iyidir ve ligimizde top yapabilen pek savunma oyuncusunun pek olmadığını göz önüne aldığımızda bu Beşiktaş için olumlu bir işaret. Fiziksel olarak uzun ve güçlü bir oyuncu olmasından ötürü hava toplarında da doğal olarak başarılı bir oyuncu ama bu yönünü daha çok işin hücum yönünde göstermeyi seviyor. İngiltere'nin Dünya Kupası'nda Harry Maguire ile nasıl bir hava dominasyonu yakaladığını anımsayalım. Roco'nun kornerlerde benzer bir etki göstermesi beni hiç de şaşırtmaz. Agresif, ikili mücadeleden kaçınmayan ve gözü kara bir oyuncu."

"EKSİĞİ YAVAŞ OLMASI"
"En önemli eksiği hızı. Çoğu 1.90 üzeri oyuncunun genel problemi olan bu hız meselesi Roco'nun da zafiyetlerinden birisi. Özellikle savunmanın nasıl kurulacağı en önemli husus bu noktada zira elinizde pek hızlı olmayan stoperler varken oyunu ileride kabul etmek istemezsiniz. Buna karşın Roco için bu durum tam anlamıyla felaket bir mesele değil. Pozisyon bilgisi üst seviyede. Tıpkı vatandaşı Medel de bu sayede fiziksel açıklıklarını kapatmayı başarıyor. Dolayısıyla iyi pozisyon alarak bu yavaşlığını kurtarmayı başarıyor. Beşiktaş'ın son yıllarda yurt dışından yaptığı transfer girişimlerinin bir kısmı başarısız oldu ve büyük umutlar bağlanıp getirilmişken hayal kırıklığı yarattılar. Pedro Franco bunlardan biriydi. Roco için benzer bir 'yıldız transferi havası' yaratılmaması gerek. Bu konuda ülke dinamikleri olarak bütün oyunculara karşı bir zaafımız var bu bir gerçek elbette ama bütün oyunculara baskı bindirmeden yaklaşmak en doğrusu olacaktır. Roco'nun Pedro Franco ve Matej Mitrovic'e oranla farkı Pepe gibi dünya kalitesinde bir stoperle tandemi oluşturacak olması. En donanımlı stoperlerin dahi mesela Gerard Pique'nin dahi oyun görüşünü ve hamle becerilerini yanındaki partneri geliştirir. Carles Puyol buna Pique'yi geliştirmiştir. Oyuncuyu tek başına bir parça olarak değerlendirmektense komple savunma ekibi olarak ele almak hem taraftarlar hem oyuncu hem de Şenol Güneş için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum."

Analiz: Gökhan Şahin

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"