comScore

Beşiktaş Beşiktaş

BJK Transfer: Dorukhan Toköz Beşiktaş'a faydalı olur mu?

27 Haziran 2018, Çarşamba 09:39
BJK Transfer: Dorukhan Toköz Beşiktaş'a faydalı olur mu?

Beşiktaş, Eskişehirspor'dan ayrılan Ümit Milli futbolcu Dorukhan'ı transfer etti. Peki, Dorukhan nasıl bir futbolcu? Beşiktaş'a faydalı olur mu? Editörümüz Sinan Yılmaz değerlendirdi.

FutbolArena Analiz - Beşiktaş, Eskişehirspor ile sözleşmesi biten Ümit Milli futbolcu Dorukhan Toköz ile anlaştı. Genç oyuncunun transferi henüz KAP'a bildirilmese de Beşiktaş'ın bu sezonki ilk idmanında yer aldı. Peki, Dorukhan nasıl bir futbolcu, Beşiktaş'a karkı sağlar mı? Editörümüz Sinan Yılmaz yorumladı.


Beşiktaş Transfer: Dorukhan Toköz kimdir? Kaç yaşında? Hangi pozisyonda oynuyor?


22 yaşındaki Dorukhan Toköz'in sağ bek ve ön libero pozisyonlarında oynadığını belirten Sinan Yılmaz, "Şimdiye kadar Spor Toto 1. Lig'de altyapısından yetiştiği Eskişehirspor'da oynadı ve son iki sezonda ilk 11 oyuncusu oldu. Ayrıca Ümit Milli Takımda da hatırı sayılır sayıda maça çıkarak tecrübe kazandı" dedi. 

GÖKHAN GÖNÜL VE MEDEL'E ALTERNATİF
Bu sezon Dorukhan 10-15 maçta izlediğini aktaran Sinan Yılmaz, "Bence kadroda hem Gökhan Gönül'e alternatif hem de Atiba'nın takımdan ayrılacağı düşünülüyor aynı zamanda ön libero için de alternatif olarak düşünülüyor" dedi. 


Dorukhan Toköz'ün golleri ve asistleri


Dorukhan Toköz'ün zeki bir oyuncu olduğunu söyleyen Sinan Yılmaz, "Uzun boylu, fizikli bir futbolcu. Attığı uzaktan gollerle de zaman zaman gündeme gelebiliyor. Şimdiye kadar Ümit Milli Takımda ve Eskişehirspor'da böyle gollerini gördük. Toplamda Eskişehirspor'da 4 gol, Ümit Milli Takımda da 1 gol attı. Öte yandan da Eskişehirspor'da geçen sezon bir, bu sezon 9 asist yaptı." dedi. 

Dorukhan'ın asistlerini sağ bek pozisyonunda oynarken yapabildiğinin altını çizen Sinan Yılmaz, genç oyuncunun hücumda doğru koşular yaparak, yeteneğinden ziyade akıllı koşularıyla bu asistleri yaptığına dikkat çekti.

Dorukhan Ümit Milli Takımda 9 maça çıkıp 1 gol atarken asist yapamadı. Eskişehirspor'da da son 2 sezon ağırlıklı olmak üzere 67 maça çıkan Dorukhan, toplam 4 gol - 10 asistle oynadı.

dorukhan toköz futbolarena ile ilgili görsel sonucu


Dorukhan nasıl bir futbolcu?


Dorukhan'ın henüz Beşiktaş seviyesinde olmadığını söyleyen Sinan Yılmaz, genç oyuncunun 1-2 sezon Süper Lig'e kiralanıp olgunlaşabileceğini söyledi. 

"ÜÇ BÜYÜKLERDE SAĞ BEK OLMAZ!"

Dorukhan tarzında stoper fizikli oyuncuların üç büyüklerde sağ bek pozisyonunda oynayamayacağını iddia eden Sinan Yılmaz, "Anadolu kulüplerinde stoper fizikli oyuncular bek pozisyonunda defansif açıdan faydalı olabilir ama üç büyüklerde beklerden verkaçlar, driplingler ve orta kesme yeteneği beklenir. Dorukhan'da o yetenek yok ve çabuk bir oyuncu da değil. Bu tarz oyuncular üç büyüklerde bek olamıyor. Galatasaray daha önce Salih Dursun ve Veysel Sarı'yı denedi onlar da yapamadı" dedi.

"ÖN LİBERO'DA ÇOK TEK YÖNLÜ"

Dorukhan'ın ön libero pozisyonunda da çok tek yönlü kaldığını söyleyen Sinan Yılmaz, bu pozisyonda oynarsa genç oyuncunun Mahmut Tekdemir, Selçuk Şahin gibi bir kariyeri olabileceğini, üç büyüklerde de ancak yedek olabileceğini söyledi. 

Sinan Yılmaz "Bu sezon Eskişehirspor'da Hürriyet ile yan yana oynadılar ve Hürriyet de tamamen savunmacıyken Dorukhan ne oyun kurma noktasında ne de oyunu çift yönlü oynama noktasında verimli olamadı" dedi. 

"YOL YAKINKEN STOPER OLMALI"

Dorukhan'ın yetenek olarak bu zaafiyetteyken ve yeterince çabuk bir oyuncu da değilken stoper olması gerektiğini söyleyen Sinan Yılmaz, Veysel Sarı ve Salih Dursun gibi oyuncuların da kariyerlerinin devamında stoper oynamaya başladıklarına dikkat çekti.

Dorukhan'ın oyun zekasının olduğunu söyleyen Sinan Yılmaz, genç oyuncunun bu fiziği ve oyun zekası ile stoper olabileceğini ama diğer pozisyonlarda üç büyüklerde taraftarların homurdanmalarına ve ıslıklarına maruz kalabileceğini ifade etti.

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)