comScore

Beşiktaş Beşiktaş

BJK Transfer: 'Atiba, Beşiktaş için Pepe'den değerli'

05 Ağustos 2018, Pazar 14:54
BJK Transfer: 'Atiba, Beşiktaş için Pepe'den değerli'

Beşiktaş tecrübeli futbolcusu Atiba ile sözleşme yeniledi. Beşiktaş'ın Atiba ile sözleşme imzalamasını editörümüz Sinan Yılmaz yorumladı.

FutbolArena Analiz - Beşiktaş, emekter futbolcusu ve kulübün sembol isimlerinden Atiba Hutchinson ile bir yıl daha sözleşme yenilerken bu konuyu editörümüz Sinan Yılmaz kaleme aldı. 

SON 5 YILIN EN FAYDALI FUTBOLCUSU
Beşiktaş'a Slaven Bilic dönemde gelen ve beklentilerin oldukça üzerinde performans veren Atiba Hutchinson son 5 yılda Beşiktaş'a toplam fayda olarak en çok katkı sağlayan isim oldu. Son 5 sezonda Beşiktaş formasıyla en çok maça çıkan isim Atiba, takımın pas futbolunu iyi oynamasında baş aktördü ve müthiş bir emekçiydi. 

Hem sportmen kimliği, hem de profesyonelliği ile Beşiktaş'ın gençlerine de mükemmel bir örnekti. Tüm bu faydanın yanında geçen 5 sezonda oldukça düşük maaş da aldı. İlk sözleşmesini 1.2 milyon euroya imzalayan Atiba daha sonra yeniden sözleşmesini uzatmıştı ama bu KAP'a bildirilmedi. Atiba'nın son sözleşmesinin yıllık 1.5 milyon euro olduğu yazılıyordu. 

NEGREDO'YA BİR YILDA VERİLDİ!

Beşiktaş Atiba ile geç de olsa sözleşme imzaladı ve büyük bir hatadan döndü. Son 5 yılda hem en yüksek faydayı sağlayan, hem de oldukça düşük bir maaşa oynayan Atiba, 5 yılda neredeyse Negredo'nun bir yılda kazandığı kadar para kazanmıştı Beşiktaş'ta. 

Beşiktaş yönetiminin son yıllarda değişen bu tutumu, FEDA döneminden gelen yönetim anlayışına da tezat düşüyor. Takıma 5 yıldır en fazla şeyi katan oyuncu ile aylar süren pazarlıklar yapmak ama hiç fayda sağlamayan oyunculara Atiba'nın 4 katı maaşlar vermek Beşiktaş'ın FEDA döneminde son derece güçlendirdiği 'takım olma' olgusuna büyük zarar veriyor. Eğer Atiba ile sözleşme imzalanmasaydı bence o takım olma olgusu daha da büyük zarar görecekti. 

TUGAY'A GELİNCE ALKIŞLIYORUZ

Avrupa'da 38-39 yaşına kadar futbol oynayan, kendilerine çok iyi bakan futbolcuları alkışlıyoruz. Ne güzel Tugay 38-39 yaşına kadar, dünyanın en tempolu liginde, Premier Lig'de oynadı diyoruz ama iş bizim ligimize gelince hemen çorap değiştirir gibi takımın demirbaşlarını değiştiriyoruz. Bu da takımlara çok gerekli olan bir kültürün doğmasını engelliyor. Kulüpler efsaneleri ile büyürse Atiba'ya daha çok sahip çıkmak gerekir.

Bu ligde Atiba kadar da kendine iyi bakan, altyapıdaki oyunculara profesyonelliği ile örnek olacak bir futbolcu daha yok! Atiba en az 2-3 sezon daha oynayabilir. Her maç 11 olmasın, zaman zaman rotasyonda düşünülsün ama Atiba gibi bir karakter en az 2-3 sezon daha Beşiktaş'ta forma giysin. Zira Atiba'nın değeri kaybedildiğinde anlaşılacaktır. Manchester United'ın emekli olan Scholes'u geri döndürmesi gibi aranacaktır Atiba. 

BEŞİKTAŞ'IN HANDİKAPI PEPE

Geçmişte Beşiktaş'ın geçen sezon şampiyonluğu neden kaybettiği ile ilgili bir yazı yazmıştım. O yazıdan bir bölümü de kopyalayarak ve başkasının efsanesi Pepe'ye değil, kendi efsanen Atiba'ya sahip çıkmanın sana neler katacağını göstermek istiyorum.

"Pepe için... 'Drogba'nın Galatasaray transferinin stoper olanı' demiştim ben ilk geldiğinde. Bu iki oyuncunun ismi, tanınırlığı Galatasaray ve Beşiktaş'tan büyük. Kazandıkları kupalar Galatasaray ve Beşiktaş'ın tarihinde kazandıkları kupalardan daha prestijli. Bu oyuncular Galatasaray ve Beşiktaş'ta Şampiyonlar Ligi maçlarını oynarken kendini kasıyor da atıyorum Gaziantep'e deplasmana gidince sahada geziniyor. Hatta öyle ki Pepe son Galatasaray derbisinde bile ruh gibiydi. Pepe'nin son Galatasaray performansını Fatih Aksoy, Mitrovic falan oynasa çocukların kariyeri biterdi. Bizde bir de, markaya gereğinden fazla saygı da var. Kapitalist sistem böyle ezberletmiş. Ambalaj ve marka pahalıysa, güçlüyse eleştirmeye korkuyor günümüz insanı. Drogba Real Madrid'i deviriyordu gidip Antep deplasmanında sahada yürüyordu, ofsaytta dinleniyordu. Sonra ne oluyor? Galatasaray topluyor 65 puan, iki yıllık şampiyonluk serisi bozuluyor. Bir daha Şampiyonlar Ligi gelirleri de yok oluyor. Hem Pepe, hem de Drogba'nın tam sezom oynadıkları ilk sezon Galatasaray ve Beşiktaş'ın 2 yıllık şampiyonluk serisi bozuldu. Ee Drogba ve Pepe bugün var, yarın yok. Olan senin gelişimine oluyor. 

Bunlar vitrin topçuları. Bunlarla geleceğini inşa edemezsin. "Efendim Drogba altyapıdaki gençlere model olacakmış da, sadece saha içi değil, saha dışı için de değerliymiş de, forma sattıracakmış da..." bunlar boş, içi dolmayan, soyut hikayeler. Mesela Gomis'in Galatasaray'a ihtiyacı vardı. Kariyerinde şampiyonluk yaşamamıştı, Drogba'nın bir iki seviye altı ama iyi oyuncuydu. Bu adam Antep deplasmanında da, Erzurum deplasmanında da yırtınır. Atiba da yırtınır ama Pepe'yi, Drogba'yı bu deplasmanlara motive edemiyorsun. Ama parayı verirken 'ben senin sadece Şampiyonlar Lig paranı vereceğim' de demiyorsun. Erzurum için de para alıyorlar ama Erzurum'da yoklar. Sonra Gomez'in Gomis gibi Beşiktaş'a ihtiyacı vardı. İlla yıldız alacaksan sana ihtiyacı olan adamı al. Gomez yeniden doğmak için Beşiktaş'a ihtiyaç duyuyordu o yüzden o da deplasman, iç saha ayırt etmiyordu. Pepe ve Drogba'nın ise Beşiktaş ve Galatasaray'a artık ihtiyaçları yoktu.

Üç büyükler topçu alırken vitrine manken değil, sahaya savaşçı almalı. Evet Drogba'nın çok kritik maçlara kalitesini koyduğu olmuştur, Pepe'nin de geçen sezon Şampiyonlar Ligi'ndeki katkısı büyüktü. Beşiktaş'ı gruptan çıkarmada başrol oynadı ama 5-10 maç için de 10 milyon euro para verilmez. Sen Şampiyonlar Ligi'nde o sezonki başarıyı sağlayıp, ligde ertesi sezon takımı Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkından mahrum edersen olmuyor. Galatasaray 2013 ve 2014 yıllarında 70 milyon euro sadece bonservis harcadı. Bir tarafta Bruma bir tarafta Telles, Sneijder, Burak, Drogba, Hamit, Selçuk Melo'lu kadrosuyla Galatasaray yıldızlar topluluğuydu ama bütün deplasmanlarda ruh gibiydi! Sadece 65 puan toplamışlardı. Bugünkü Beşiktaş da aynı. Atiba'lar, Sosa'lar, Marcelo'lar şampiyon yaparken, bugün onların 3 katı para kazananlar 4. yaptı. Belki bazı maçlarda tarihin en iyi futbolunu oynattılar ama sürekli maç seçtiler ve yaşlı oldukları için de 3 günde bir maçı kaldıramadılar.

Hiç ambalaja kanmadan düşünelim şimdi Marcelo'nun lig performansı mı, Pepe'nin lig performansı mı daha çok katkı sağladı? Gomis'in, Elmander'in lig performansı mı yoksa Drogba'nın lig performansı mı daha çok katkı sağladı? Pepe Marcelo'nun, Drogba Elmander'in 4 katı maaş aldılar!" 

Dolayısıyla Beşiktaş'ın gerçek yıldızı, Beşiktaş ile birlikte büyüyen Atiba'dır. Beşiktaş yönetiminin de hiçbir şey oynamayanlara 3-4 milyon eurolar dağıtırken, Atiba gibi her sezon aldığı maaşın 2 katını oynayanlara karşı bu kadar pazarlık yapması garipti. Beşiktaş'ta kalması gereken, formasının alınması gereken isim de Pepe değil Atiba'dır. Benim Beşiktaşlı bir oğlum olsa Pepe değil Atiba forması alırım ki, çocuğum markanın değil emeğin değerini bilsin.

Analiz: Sinan Yılmaz

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"